AMD Polaris – dodatkowe informacje

O nowej architekturze GPU firmy AMD pisałem w newsie : „Kolejna architektura układów graficznych AMD to „Polaris”. Dostaliśmy więcej informacji, co streszczę w dalszej części wpisu


Układy graficzne Polaris będą przygotowane w 14-nanometrowym procesie FinFET, a nie 16-nanometrowym, jak twierdzą niektórzy. Co ważne, AMD współpracuje przy produkcji tych układów z kilkoma producentami, w tym z Globalfoundries. Trzeba też zaznaczyć, że Polaris nie jest następcą GCN, lecz rozwinięciem – 4 generacją tej architektury i ponad 2-krotny wzrost efektywności energetycznej w porównaniu z poprzednią generacją jest efektem nie tylko tego nowego procesu, ale także ulepszeń w architekturze. Oczywiście wiele zależy także od wykonywanych zadań obliczeniowych.

solaris

abb

solaris1

Dokonano też wstępnego porównania zużycia prądu w porównaniu z konkurencją (GTX 950), w grze Star Wars Battlefront. Różnica jest znacząca, 86 vs 140W

perf

AMD na trwających targach CES zaprezentowało wydajność karty z układem Polaris, ale wyposażonej w pamięć GDDR5, co oczywiście nie oznacza, że nie będzie produktów z HBM/HBM2. Będą naturalnie i takie, choć w kartach graficznych celujących w optymalną opłacalność będą wciąż wykorzystywane pamięci GDDR5, ponieważ jest to obecnie efektywne kosztowo rozwiązanie w dalszym ciągu oferujące w tym segmencie odpowiednią wydajność.

solaris2

solaris3

I kilka słów dot. FreeSync działającym poprzez HDMI:

FreeSync może działać poprzez HDMI poprzez tzw. „vendor specific extension”, czyli rozszerzenie, jakie dodaje sam producent. Innymi słowy oznacza to, że FreeSync nie jest obecnie uwzględnione w specyfikacji HDMI, tak jak Adaptive Sync w DisplayPort (technologia Adaptive Sync to niejako nośnik dla FreeSync). Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony nie trzeba czekać na wprowadzenie nowego standardu HDMI, a z drugiej wszystkie produkty AMD, jakie dotychczas obsługiwały FreeSync, będą mogły działać z ekranami obsługującymi FreeSync poprzez HDMI. To poza tym upraszcza także sprawę dla producentów monitorów, którzy są już zaznajomieni z implementacją FreeSync w wyświetlaczach z DisplayPortem, zwłaszcza że w sytuacji wprowadzenia FreeSync do obsługi kolejnej wersji HDMI (co nie jest wykluczone), technologia ta będzie mogła działać zarówno poprzez to rozszerzenie do starszej wersji HDMI jak i poprzez nowszy standard HDMI.


 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij