AMD zrezygnuje z 14 nm FinFET Globalfoundries?

Według ostatnich doniesień prasowych, AMD zdecydowało się powierzyć odpowiedzialność za produkcję procesorów Zen firmie TSMC  na procesie technologicznym – 16 nm FinFET. Prawdopodobnie było to podyktowane obawami firmy z Sunnyvale o możliwe niedotrzymanie terminu produkcji 14 nm FinFET przez Globalfoundries.

Przypomnę tylko, że firma Globalfoundries zapisała niechlubną kartę w historii AMD opóźniając premierę procesorów Bulldozer i APU Llano aż o trzy kwartały. Próby doprowadzenia 32 nm procesu technologicznego do stanu gotowości spowodowały, że AMD ciężko było nadrobić to co już bezpowrotnie w tamtym czasie straciła.

AMD-x86-Zen-Core-Architecture

Do tej pory brakowało informacji na temat, kto będzie odpowiedzialny za dostarczenie układów Zen. AMD unikało jasnej odpowiedzi na to pytanie, co najwyżej informowało że obie firmy są partnerami w tworzeniu nowych procesorów opartych o technologię FinFET.

TSMC, mimo wielu niepowodzeń z przechodzeniem na nową litografię wydaje się być gotowe na produkcje 16FF+ zarówno dla Nvidia jak i AMD. Nowe karty graficzne „zielonych”, które zadebiutują w przyszłym roku będą wykorzystywały pełną moc oferowaną przez 16 nm FinFET, podobnie ma się rzecz z procesorami Zen. Te wreszcie mają stanowić konkurencję dla Intela. Pierwszym krokiem w kierunku wzrostu wydajności jest przejście z CMT (Clustered Multithreading) na SMT (Simultaneous Multithreading).  Czy oznacza to pożegnanie się z modułami Bulldozera? Prawdopodobnie tak. Na razie jednak AMD unika komentarzy w tej sprawie, ponieważ jakiekolwiek ruchy w kierunku SMT oznaczałyby mniej lub bardziej otwarte przyznanie się do porażki wykorzystywanej do dnia dzisiejszego architektury. Zen wniesie także szereg usprawnień w obrębie pamięci cache i systemów zarządzania energią – były to dwie główne bolączki Bulldozerów.  Dostępność rynkową nowych procesorów ustalono na 2016 rok.

Zen-IPC-Gain

Ciekawe wieści o Zen płyną z samego obozu AMD. Dyrektor techniczny firmy, Mark Papermaster ujawnił, że Zen zaoferuje ogromny wzrost wydajności w IPC (instrukcja na cykl zegara) niezależnie od wyboru fabryki produkującej gotowe wafle krzemowe. Zen w tym aspekcie ma być aż o 40% wydajniejszy od obowiązującej generacji AMD, co stanowiłoby prawdopodobnie największy taki wzrost w historii firmy.

AMD-2016-Roadmap-2

Ciekawscy postanowili sprawdzić, jakie efekty AMD dałby 40% wzrost w obrębie IPC. Wyniki były szokujące. Dodanie 40% poprawy w zakresie IPC dla A10 7850K stawiałoby Zen na równi z Intel Core i7-6700! Pamiętajcie jednak, że to tylko niewiele znacząca symulacja w PassMarku.

AMD Zen ma otwierać listę procesorów dla entuzjastów. Wspieranych nową podstawką AM4 z natywną obsługą pamięci DDR4. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za AMD. Zdecydowanie brakuje nam silnego rywala dla Intela w segmencie high-endu!

źródło:  źródło: Expreview 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij