Intel Skylake – podkręcanie wersji bez K przypuszczalnie możliwe

Od czasów rodziny Sandy Bridge – podkręcanie procesorów Intela jest ograniczone do serii z literką K na końcu.


Może się to jednak zmienić dzięki overclockerowi o pseudonimie Dhenzjhen. Przypuszczalnie złamał ograniczenie – przedstawił 3 zweryfikowane wyniki podkręcania i3 6320 na 4.6GHz.
Normalnie procesory te są całkowicie zablokowane, ale dzięki modyfikacji płyty głównej – udało się to obejść dla funkcji BCLK (od rodziny Skylake nie jest ona zależna od PCI/PCI-Express, więc nie ryzykujemy uszkodzenia innych komponentów).

To co widzicie na pierwszym poniższym zdjęciu –  to jednak nie ta zmiana, tylko podłączenie do punktu czytania napięcia CPU. Użyta płyta główna to SuperMicro H170.

Według informacji od Dhenzjhena – podkręcanie jest możliwe na każdym fabrycznie zablokowanym układzie, bez znaczenia jest tzw. stepping (Q0/R0), czy to czy procesor jest „Engineering Sample”, ewentualnie wzięty z półki sklepowej.

Praktyka, chłodzenie z użyciem ciekłego azotu

2

1
3

Wyniki

4 5 6

Więcej szczegółów pod adresem:  http://hwbot.org/newsflash/3240_dhenzjhen_unlocks_bclk_on_retail_skylake_core_i3_core_i3_6320_at_4.6ghz

 

 

 Wpis opracowany na podstawie http://www.eteknix.com/ 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij