Nadchodzą tanie Radeony? R9 480/X być może za 329$!

Karta graficzna o wydajności GTX 980 Ti w cenie 300 dolarów (około 1 300 złotych) ? Plotka, która może zapowiadać zmianę dotychczasowego układu sił na rynku kart graficznych.

Dwa lata temu cieszyliśmy się na wieść o nowych kartach graficznych ze stajni Nvidii wykorzystujących procesory graficzne Maxwell. Karty GTX 970 swoją ceną wywarły wielki wpływ na aktualny rynek GPU. Kosztowały około 1500 złotych, co w porównaniu z kartami ze stajni AMD R9 290, stanowiło świetną alternatywę dla kupujących. Kilka lat wcześniej mocno rywalizowały takie karty graficzne jak HD 4870, pochodzące jeszcze z czasów ATI, oraz na przykład GTX 680 który pokazał, że Nvidia ma w kieszeni prawdziwego asa w obliczu Radeonów 7970.

polaris 10 i 11 w Taiwanie

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że następne odbicie piłeczki może być nawet potężnym ścięciem w kant stołu.
Chiński portal Game zamieścił na swojej stronie zdjęcia z zamkniętej konferencji AMD na Tajwanie, głównie zorganizowanej w celu prezentacji nowego układu Radeon Pro Duo.
Pojawiły się tam jednak także stanowiska z układami graficznymi Polaris 10 i 11, które mają zadebiutować na targach Computex 2016. Informacja o ich obecności jest potwierdzona poprzez fotografie, głównym zaskoczeniem są wycieki odnośnie cen i oferowanej przez nowy układ wydajności.
Mowa tu o najmocniejszym modelu z rodziny Polaris 10, co skłania nas do wniosków, iż to najprawdopodobniej R9 480/X. Mówi się że ma ona prezentować wydajność na poziomie GTX 980 Ti/Fury X, osiągać około 4000 punktów w teście 3DMark Fire Strike Ultra i kosztować około 300 dolarów.
Wrażenie jest ogromne, biorąc pod uwagę, że premiera karty zaplanowana jest na przełom maja i czerwca.
Jeżeli plotka okaże się prawdą, będzie to zaskoczenie na miarę HD 4870 z nowym typem VRAM, który kosztując 300 dolarów skłonił Nvidię do obniżek cen swoich układów w 2008/2009 roku.

Cena za wydajnosc - porownanie

Informacja oczywiście nie jest pewna. Wgląd mamy jedynie w zdjęcia, na których widać obecność Polarisa 10 i 11 na Tajwanie. Za te pieniądze, karty takie jak R9 390 i Fury X straciłyby wiele na znaczeniu dla kupujących. Czy rynek znowu podskoczy od tupnięcia AMD ? O tym przekonamy się dopiero na nadchodzących targach Computex 2016.

  gamedebate 

 • K4MIL

  Za piękne żeby było prawdziwie :/ Jednak historia lubi się czasem powtarzać ;D Zostaje nam tylko czekać na premierę.

 • Marcin Jakubowski

  Od paru lat jestem za zielonymi, teraz planuję kupić kartę za te ~1500-2000zł i czekam na te Pascale. Lubię Nvidię za technologie dodatkowe jakie posiada i OC. Jak AMD na zamiar wprowadzić tak wydajną i tanią kartę to jestem w stanie ją kupić. Jako klient kupię po prostu kartę lepszą. Jestem bardzo ciekaw kto bardziej nas zaskoczy na Computex.

 • Xyzer

  Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na pierwsze testy. Liczę że po premierze kart amd i nvidii jak najprędzej pojawią się testy na Morele TV 😀

 • mroczny sedes

  Ja tam wolę poczekać aż obie firmy wypuszczą wersje produkcyjne. Zobaczymy wtedy ile będą kosztować i jak się będą sprawować. Na razie nie ma co się jarać. 😉

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij