Polecane Obudowy Komputerowe

Intro

Obudowa jest najczęściej oglądanym elementem komputera i od jej doboru może zależeć stopień zadowolenia z komponentów w niej umieszczonych.

Pierwszą rzeczą, na którą się zwraca uwagę oprócz praktycznych rozwiązań (o czym będzie poniżej) jest wykończenie.
Corsair 750D na zdjęciu poniżej wygląda klasycznie, elegancko – użycie aluminium na pewno poprawia odbiór przez oglądającego.

5

Corsair 750D

Ostatecznie jednak to nie prezencja ma największe znaczenie.

2 główne typy obudów

Obudowy generalizując – można podzielić na dwa rodzaje:
1. Pierwszy to taki, w którym schłodzenie komponentów jest priorytetem.
Duża ilość miejsc na montaż wentylatorów oraz jak największa powierzchnia blach o strukturze plastra miodu – co zapewnia bezproblemowy przepływ powietrza. Przykładem może być rodzina obudów HAF wyprodukowana przez Cooler Master.

haf

CoolerMaster HAF 932

2. Drugi typ, gdzie zadaniem jest wyciszenie w jak najlepszy sposób znajdujących się wewnątrz wentylatorów.
Ten rodzaj jest na ogół przeciwieństwem pierwszego – posiada ograniczoną ilość miejsc na montaż wentylatorów, użyte jest dużo płaskich, a nie „podziurkowanych” blach, oraz często zastosowane są specjalne maty wyciszające.

Przykładem takiej obudowy jest Fractal Design Define XL.

fractal-design_define-xl_finished

Fractal Design Define XL

Czym powinna się charakteryzować dobra obudowa?

W obecnie produkowanych obudowach priorytety to:

  • Obieg powietrza – tendencja to wykorzystywanie zjawiska konwekcji, gdzie ciepłe powietrze „ucieka” do góry. Obecny trend to używanie wentylatorów przynajmniej o rozmiarze 120 mm, aczkolwiek coraz częściej można spotkać konstrukcje gdzie stosowane są 140stki. Za solidne minimum można potraktować obudowy, gdzie jest użyty choć jeden wentylator „nawiewający” i jeden „wywiewający”.
GfUCBWZ

Przykład dobrze rozwiązanego obiegu powietrza

  • Umiejscowienie zasilacza na dole (dzięki czemu nie bierze udziału w obiegu powietrza). Jego wentylator nie pobiera w takim układzie ogrzanego powietrza z wnętrza obudowy, tylko chłodne, zza niej (od spodu) i od razu „wyrzuca” je na zewnątrz. Dodatkowy plus to możliwość lepszego rozmieszczenia kabli.

2

  • Ilość miejsca na kartę graficzną (niektóre konstrukcje osiągają do 31 cm długości)

4

  • dostępna przestrzeń dla chłodzenia procesora (istnieją produkty, które mierzą do 17cm wysokości)corsair obsidian 250d review - cpu cooler clearance
  • coraz częściej istotne jest wyciszenie

3

  • przydają się na pewno wyprowadzone na przód/górę obudowy porty USB (najlepiej choć jeden w wersji 3.0) i wyjścia na słuchawki/mikrofonmodecom-computer-case-tres-usb-30-w-o-psu_a
  • ilość przepustów na kable (najlepiej „ogumowanych”) oraz miejsce za tacką na płytę główną (najlepiej minimum 15-20 mm)

cable1

cable2

  • ostatnia, acz nie najmniej istotna pozycja – ilość miejsca na HDD/SSD

28


Rozmiar ma znaczenie?

Rozmiar obudowy jest istotny. Standardowe obudowy mieszczą płyty główne w formacie microATX i ATX.
Występują też mniejsze, obsługujące tylko mATX czy też mITX, ale również i większe (tzw. Big Tower czy też Full Tower), które są w stanie przyjąć oprócz w/w także formaty takie jak Extended-ATX.

ATX_compare

Kupując komputer, musimy o tym pamiętać. Wybierając małą obudowę w formacie mini-ITX/microATX wybieramy także płytę główną w odpowiednim rozmiarze.

Generalizując – można przyjąć, że obudowy typu ATX  będą lepiej chłodziły umieszczone wewnątrz komponenty, przy mniejszych – bywa to utrudnione z racji samych gabarytów (aczkolwiek są chlubne wyjątki).


Ostatnie słowa Wujka Dobrej Rady

Waga mówi co nieco o solidności, chociaż jest to tylko jeden z czynników – innym jest np. jakość blach. Grubość stali od 0.7 do 1 mm – ta ostatnia to już bardzo dobra wartość.

Przed wyborem obudowy polecam zaznajomić się z jej specyfikacją techniczną, zwłaszcza z maksymalną wysokością chłodzenia procesora CPU, dozwoloną długością karty graficznej oraz obsługiwanymi standardami płyty głównej – informacje te znajdą się na kolejnych podstronach.

W dalszej części artykułu zostaną przedstawione produkty w 3 najpopularniejszych formatach (Mini-ITX, Micro-ATX i ATX) z dodatkowym podziałem na propozycje:

– ekonomiczne

– z optymalnym stosunkiem jakości do ceny

– high-end, bez kompromisów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij