Polecane Zasilacze

Intro

Zasilacz to jeden z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze – bez niego system w ogóle nie będzie w stanie pracować. Mimo to wiele osób podczas zakupów traktuje ten komponent po macoszemu. Nierzadkie są przypadki, gdzie dorzuca się najtańszy dostępny model, byle moc łączna podana na etykiecie była jak największa. Ci nieco bardziej wtajemniczeni słyszeli o tzw. czarnych listach zasilaczy (Czarna Lista Zasilaczy), których kupować nie należy, jeśli chce się uniknąć przykrych niespodzianek.

Co do rekomendacji, obok mocy jednostki, zwykle kierują się oni marką zasilacza. Jednak i to rozumowanie nie jest do końca słuszne – każda marka ma kilka serii zasilaczy, wycelowanych zwykle w różne segmenty cenowe. W każdym z tych segmentów są jednostki mniej lub bardziej konkurencyjne, więc jeśli ktoś ma sprecyzowane wymagania, zwykle da się wybrać najbardziej optymalną jednostkę w danym przedziale cenowym, co też postaramy się Wam ułatwić w niniejszym tekście.

Oto lista kryteriów, jakimi będziemy się kierować, wraz z uzasadnieniem:

1. Moc linii +12 V – współczesne podzespoły komputerowe pobierają moc przede wszystkim z linii +12 V. Dlatego dostępna moc na tej linii jest ważniejsza

2. Okablowanie – duża moc nie przyda się na nic, jeśli nie może zostać wykorzystana przez podpięcie dostatecznej ilości złączy. W szczególności zwracamy uwagę na ilość wtyczek PCI-Express dla kart graficznych. Nie bez znaczenia są też długości wiązek. Najczęściej za krótki okazuje się kabel zasilania procesora, stąd też dla każdej rekomendowanej pozycji podajemy jego długość.

3. Regulacja napięć – główną rolą zasilacza komputerowego jest niewątpliwie dostarczanie podzespołom stabilnych napięć. W związku z tym podajemy informację, jak realizowana jest regulacja napięć w każdym polecanym przez nas zasilaczu. Generalnie wyróżniamy trzy metody regulacji napięć:

  • Grupowa – napięcia +12 V i +5 V regulowane są, w dużym uproszczeniu, wspólnym sygnałem sterującym. Oznacza to, że przy niezrównoważonych obciążeniach napięcie na jednej z linii drastycznie spada, a na drugiej – rośnie, często poza zakres norm ATX.
  • Niezależna – każda z głównych linii w zasilaczu regulowana jest oddzielnym sygnałem sterujących. Oznacza to, że sytuacje jak opisana wyżej, nie występują w takich zasilaczach.
  • DC-DC – napięcie +12 V jest konwertowane na niższe napięcia (+3,3 V, +5 V) za pomocą modułów DC-DC – konwerterów napięcia podobnych do tych, które występują na płytach głównych czy kartach graficzntch. Moduły te zapewniają wyższą sprawność działania i lepszą stabilność napięć, w szczególności gwarantują obsługę stanów głębokiego uśpienia C6/C7 w nowoczesnych procesorach.

4. Kultura pracy – wielu osobom zależy na tym, by zasilacz nie tylko dostarczał stabilnych napięć, ale przy tym pracował cicho. Dlatego też wyszczególniamy propozycje, które powinny zadowolić nawet wymagających maniaków ciszy. Cechują się one zarówno odpowiedniej jakości wentylatorem, jak i należycie dostosowaną krzywą obrotów wentylatora.

5. Sprawność – podczas konwersji napięć zachodzącej w zasilaczach ATX część mocy wejściowej tracona jest jako ciepło. Sprawność zasilacza to stosunek mocy wyjściowej zasilacza do mocy wejściowej potrzebnej, by uzyskać daną moc wyjściową. Czyli przykładowo zasilacz 500 W, który przy pełnym obciążeniu ma sprawność 80%, pobiera 625 W z gniazdka. Naturalnie, im wyższa sprawność, tym lepiej, ponieważ przekłada się to na niższe rachunki, a zasilacz z mniejszymi stratami cieplnymi łatwiej schłodzić, co często przekłada się na jego cichszą pracę (acz ponownie, determinującymi czynnikiami są  dobór wentylatora oraz odpowiednia krzywa jego obrotów)

6. Gwarancja – nawet w najlepszych zasilaczach na rynku zdarzają się wpadki. Dlatego dobrze, jeśli produkt opatrzony jest odpowiednią gwarancją. Bierzemy pod uwagę zarówno jej długość, jak i tryb realizacji.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij