SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550 W

Wnętrze

Podobnie jak we wcześniej testowanym SilentiumPC Supremo M2 550 W zastosowano konstrukcję LLC resonant z topologią DC-DC po stronie wtórnej. Użycie modułów DC-DC jest dobrą wiadomością – podnoszą one sprawność, stabilność napięć i gwarantują zgodność ze stanami C6/C7.

Za chłodzenie odpowiada wentylator Shibide SDF-12025M12B z łożyskiem kulkowym.

Filtr AC składa się z sześciu kondensatorów Y (dwa na płytce na wtyku AC, dwa pod tą płytką, dwa widoczne na zdjęciu), cztery kondensatory X, dwie cewki i warystor. Oznaczenia mostka Gretza i w tym przypadku zostały usunięte. Układ PFC tworzą MOSFET 20NE50 i dioda STTH8R06D. Kluczowanie realizuje para MOSFET-ów 16N50F. Kondensator główny to Nippon Chemi-con SMQ o pojemności 270 uF i mogący pracować w temperaturach do 85 st. C.

Prostowanie linii +12 V realizuje 5 MOSFET-ów IPP041N04N-G. Co ciekawe, nie ma żadnego dławika wyjściowego po stronie wtórnej poza tymi na modułach DC-DC i w filtrach pi – taka już specyfika topologii LLC, że dławik wyjściowy nie jest konieczny. A skoro już przy modułach DC-DC jesteśmy – każdy z nich składa się z czterech MOSFET-ów H7N1005DS i kondensatorów polimerowych Samxon. Reszta kondensatorów filtrujących to polimery CapXon i elektrolityczne Nippon Chemi-con (KZE, 105 st. C). SilentiumPC nie kłamało, pisząc, że wszystkie kondensatory elektrolityczne są japońskie, dotyczy to także innych, mniejszych kondensatorów w zasilaczu.

Estetycznie jakość połączeń lutowanych wygląda OK, wyprowadzenia przycięto dość starannie, choć nie wszędzie idealnie.

Wykonanie wnętrza stoi na dobrym poziomie, adekwatnym do półki cenowej, choć mile widziany byłby wentylator z innym łożyskiem – łożyska kulkowe zwykle nie cechują się najcichszą pracą.

 • eRvRE

  Witam, na początku napisane że w pełni modularny (i tak jest), a później wiązki przytwierdzone na stałe… Trochę z tym okablowaniem jest pomieszane.

  • MarekGot

   Masz zdjęcia na drugiej stronie gdzie zasilacz jest bez okablowania. Wszystkie są odpinane

   • Rafał Pawłowski

    Wcześniej na drugiej stronie było napisane o wiązkach przytwierdzonych na stałe, ale już poprawiliśmy. Dziękujemy za czujność 😉

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij