Wyciek informacji o procesorach ZEN! Znowu 8 rdzeni?

AMD na rynku procesorów jest od wielu lat daleko w tyle za Intelem. Jednak z nadchodzącą architekturą o nazwie ZEN przewaga firmy z Santa Clara ma znacząco zmaleć. Czy inżynierom z AMD udało się stworzyć równie wydajne chipy?

Wyciek dotyczył dwóch procesorów – jednostki wyposażonej w 8 rdzeni i 16 wątków, oraz drugiej w skład której wchodzą 4 rdzenie i 8 wątków. Oba procesory zostały zaprojektowane z myślą o nowej podstawce AM4, przeznaczonej głównie do procesorów tej architektury.

AMD-Zen-8-Core-4-Core-CPUs-Leaked

Oprócz informacji o liczbie rdzeni przeciek dostarczył nam również kilka innych ciekawych wiadomości o specyfikacji tych produktów;

 2D2801A2M88EA – czyli procesor 8-rdzeniowy będzie pracował z taktowaniami bazowymi 2,8 GHz, które w trybie boost będą rosnąć aż do 3,2 GHz. Poza tym TDP procesora jest na poziomie 95W to bardzo niska wartość jak na procesor o takiej liczbie rdzeni i świadczy o tym, że AMD nauczyło się jak robić energooszczędne chipy.

2D2802A2M4KE4 – słabsza jednostka ma TDP na poziomie 65W no i niestety tutaj nasze informacje się kończą…

AMD-Desktop-Socket-Roadmap-2016-2017

Co bystrzejsi czytelnicy zapewne zauważyli, że specyfikacja pierwszego CPU pokrywa się z specyfikacją chipu, którego wyniki wydajności w grze Ashes of the Singularity wyciekły niedawno, o czym pisał Colin.

Dlaczego jednak tak entuzjastycznie podchodzimy do tych procesorów? Powodów jest wiele na przykład coraz większa hegemonia Intela na rynku procesorów daje się nam – konsumentom we znaki. Nie tylko ze względu na same ceny, lecz chociażby przez to że co roku dostajemy jednostki bardzo do siebie zbliżone. Z podobną wydajnością, specyfikacją a nawet architekturą. Problem ten może lepiej obrazować porównanie już starej architektury Sandy Bridge do nowych typu Skylake. Starsze chipy nadal radzą sobie bardzo dobrze i i5-2500k jest wciąż uznawany za nieśmiertelny.

Ale ten cały wywód prowadzę z innego powodu. Mianowicie AMD chwali się że znacząco zwiększyło współczynnik IPC względem poprzednich generacji procesorów. Czym jest IPC? Wydajność w stosunku do taktowań, czyli najprościej rzecz ujmując Zen z 3,2 GHz jest o wiele wydajniejszy niż poprzednie generacje z tym samym taktowaniem. (oczywiście w przypadku takiej samej ilości rdzeni/wątków)

AMD-Zen-Performance-Double-FX-83501

Czy jest na co czekać? Jeśli jesteś w posiadaniu procesora i5 czy i7 od Intela to raczej nie. Jednak jeśli posiadasz w danej chwili procesor AMD lub bardziej budżetowe rozwiązanie Intela to uważam, że jest!

 

Źródło: wccftech.com

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij