Zmiana pasty na karcie graficznej – czy warto? (część druga)

Wprowadzenie

Pytanie zadane w tytule wpisu pojawiło się trochę ponad rok temu. Poprzedni test przeprowadzany był na karcie Asus GTX 980 Strix w obudowie Silverstone Precision PS07 (czyli mATX), która nie błyszczała pod względem warunków pracy pod konstrukcje niereferencyjne (ze względu na bliskość zasilacza), mimo nawiewu 2 wentylatorów 120 mm z przodu.

1

Przed przejściem do konkretów, jeszcze dla przypomnienia -> podejście producentów do reklamacji w przypadku zdejmowania chłodzenia, czy podkręcania. Warto to wiedzieć przed podjęciem działania.

Tym razem usprawnienie (albo i nie, to się okaże) przeprowadzane zostało na karcie produkcji MSI, model GTX 1070 Gaming X.

Testowana ona była również na naszym portalu. Produkt znany i lubiany. Po co więc kombinować? U Kamila temperatury były wyższe (75 stopni to już sporo), niż w moim zestawie, aczkolwiek i tak to co karta osiągała u mnie – nie do końca mnie zadowalało. No dobrze, jak więc można to poprawić? Jest kilka opcji (3 x Z):

 • Zmiana chłodzenia na inną konstrukcję, np. Arctic Accelero Xtreme IV, ale to dość duży koszt i nie zawsze bezproblemowy zabieg (różna konstrukcja płytek drukowanych kart);
 • Zwodowanie – jeszcze wyższy koszt (sam blok potrafi kosztować więcej niż wspomniany wyżej ACX IV);
 • Zmiana pasty – krótka i prosta „operacja”, potrafi być efektywna

Zanim więc przejdę do tego jak to wyglądało w praktyce, jeszcze stanowisko MSI Europe odnośnie procedury (pytanie zadałem tydzień temu):

msi_fb

Wynika więc z tego, że wymiana pasty jest dozwolona. Jednakże modyfikacje dokonane w produkcie są zawsze na ryzyko konsumenta. Jeśli w którymś momencie produkt ulegnie uszkodzeniu i zostanie zgłoszona reklamacja, inżynierowie MSI sprawdzą, czy to nie zostało spowodowane ingerencją użytkownika. Rada jest taka, by konserwacja została dokonana przez certyfikowany dział w jednym z większych sklepów.
Okej, czyli można próbować (bo przecież to nie fizyka jądrowa), skoro udało się poprzednim razem z Asusem, to i teraz powinno 😉
Przed przejściem do praktyki, zastrzeżenie -> modyfikacji dokonujecie na własne ryzyko! 

 • boba42

  Pasta Coollaboratory Liquid Ultra, podobno jako ciekły metal i ją by zastosować? Co myślicie o tej paście. Wiem, że nie można na aluminium stosować oraz przewodzi prąd. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

  • Krzysztof Hukalowicz

   Tu już większe ryzyko (zalecana dużo większa ostrożność), poza tym zostanie ślad na chłodzeniu i nawet przy zręcznym zdejmowaniu plomby – łatwo sprawdzić, że coś było „kombinowane” 🙁

   • YOUWOTM8

    nie zostanie żaden ślad, pastę można zetrzeć do zera

  • YOUWOTM8

   Jest świetna. Wystarczy dać bardzo cienką warstwę i nic nie wypłynie.

 • Bartłomiej Lewandowski

  Coś krzywa ta twoja karta 😛 Podobnie miałem ze starym gtx 970.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij