AMD prezentuje Naples – 32-rdzenie Zen w serwerach

Układ bazuje na architekturze Zen i pod wieloma względami oferuje 4x więcej niż Ryzen 7.

Początkowo AMD planowało wprowadzić Zen w pierwszej kolejności do serwerów, a krótko po tym do komputerów osobistych, ostatecznie plan wydawniczy się odwrócił. Premiera pierwszych procesorów Ryzen już za nami, więc pora na serwerowe jednostki.  Naples ma trafić na rynek już w drugim kwartale tego roku z masową dostępnością w drugiej połowie roku.

Najmocniejszy serwerowy wariant robi wrażenie. Układ jest wyposażony w 32 rdzenie (8 klastrów CCX) i 64 wątki, zintegrowany 8-kanałowy kontroler DDR4, 64 linie PCIe 3.0. Mówiąc obrazowo mamy tutaj wszystkiego 4x więcej niż Ryzen 7. Ponadto Naples będzie mógł działać w konfiguracji 2-procesorowej (2P) tym samym oferując kolejne 2x więcej w obrębie jednego serwera.

No dobrze, ale większość nie jest zorientowana w serwerowym świecie, więc nasuwa się pytanie jak te parametry wypadają na tle serwerowego odpowiednika Intela? AMD chwali się, że na tle najszybszej serwerowej platformy Intela (E5-2699A v4 – Broadwell-EP) oferuje 45% więcej rdzeni, 122% więcej przepustowości pamięci oraz 60% więcej linii komunikacyjnych I/O (PCIe).

Informacje dostarczone przez AMD nie dają jeszcze pełnego obrazu możliwości nadchodzącej platformy, ale producent niewątpliwie wytoczył najcięższe działa, i ma ambitne plany odbudowania pozycji na lukratywnym rynku serwerów x86.

źródło: TPU

  • Soloman

    Zacytuje popularny film na youtube „O Kurwa!”

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij