Jak dobrze wiemy laptopy obudowy z cienkimi obudowami zwykle nie oferują wysokiej wydajności.
Spowodowane jest to brakiem dedykowanej karty graficznej, gdyż po prostu nie ma dla nich miejsca.
Rozwiązaniem tego problemu staje się eGPU, czyli desktopowa karta graficzna podłączona do laptopa zazwyczaj za pomocą interfejsu Thunderbolt 3 lub innych złączy, co rzeczywiście skutkuje większą wydajnością. Jednak jest jedno małe ale… 


 

maxresdefault

Dotychczasowe rozwiązania eGPU były ciężkie do zbudowania, i niepraktyczne. Przede wszystkim zajmowało to sporo miejsca na biurku. Wymagało to także zewnętrznego zasilacza, co jeszcze bardziej komplikowało sprawę.

Firma ASUS postanowiła temu zaradzić. Na rynek wyszło urządzenie XG Station, obecnie przedstawiono drugą wersję ASUS XG2. Jest to dobre rozwiązanie, ale nadal mało osób z tego korzysta.

AMD postanowiło ustandaryzować ten rynek. Mowa tu przede wszystkim o standaryzacji złącz, sterowników i sposobów łączenia. Urządzenie będzie współpracować z ideą Plug&Play, czyli wystarczy je podłączyć i więcej się nim nie przejmować. Dokładnych szczegółów nie znamy, ale najprawdopodobniej rozwiązanie to będzie działać poprzez kabel Thunderbolt 3. Oferuje ono przepustowość na poziomie 40 Gbps oraz zasilanie 100 W, co powinno wystarczyć na potrzeby układu graficznego.

Na więcej szczegółów musimy jeszcze czekać. Możliwe że AMD pochwali się swoją inicjatywą podczas GDC 2016.

Źródło: PurePC