22 czerwca br. dowiedzieliśmy się, że rdzeń Fiji obecny w Fury i Fury X znajdzie swoje miejsce także w najbardziej innowacyjnym produkcie AMD – Nano. Nieoficjalnie wiemy, że premiera tego modelu zaplanowana jest na następny miesiąc. Nie przeszkadza nam to jednak w dostępie do przecieków, których na rynku jest co nie miara.

Przypomnijmy, że Radeon R9 Fury Nano to karta graficzna której głównymi atutami mają być niewielkie rozmiary (długość 15 cm) i wysoka efektywność energetyczna (Perf per watt). Jej konstrukcja ma przyciągnąć największych entuzjastów komputerów w niewielkiej formie – mini-ITX i mATX. Dodajmy tylko, że niewielkie rozmiary Nano nie oznaczają rozbratu z wysoką wydajnością. Karta według przecieków ma otrzymać pełny rdzeń Fiji z 4096 jednostkami cieniującymi! Tym niemniej reklamuje się ją jako GPU o wydajności R9 290X z dwukrotnie niższym poborem mocy. Przyznacie, że brzmi to interesująco?

Radeon_R9_Nano

W przeciwieństwie do dwóch innych modeli z serii Fury, Nano chłodzić będzie tradycyjny układ powietrzem. 175W TDP i tak niewielki radiator z 100 milimetrowym wentylatorem? Moim zdaniem takie rozwiązanie będzie za sobą niosło problemy z kulturą pracą. Oczywiście mogę się mylić, ale wydaję mi się że 175W TDP to nadal odrobinę za dużo na tego typu układ chłodzenia.

Przejdźmy jednak do wydajności omawianego modelu. Sampel AMD został sprawdzony w Unigine Heaven w rozdzielczości 4K (3840 x 2180) przy ustawieniach ekstremalnych. Procesorem użytym w teście był Intel Core i7-5960X, a pamięć liczyła 16 GB DDR4 2666 MHz. Wynik to 0.152 klatek na sekundę/watt przy Nano i 0.076 klatek na sekundę/watt przy Radeon R9 290X. Efektywność energetyczna Nano może robić wrażenie. Pytanie na, ile jest to zasługa samej rozdzielczości 4K i pamięci HBM pierwszej generacji.

[su_highlight background=”#99dbff”]źródło: wccftech.com[/su_highlight]