AMD (Ry)zen już oficjalnie

/AMD (Ry)zen już oficjalnie

Zgodnie z zapowiedzią sprzed 2 tygodni  AMD przedstawiło procesory wcześniej znane jako Zen/Summit Ridge. Nazywać  się będą Ryzen a ich premiera nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku.

amd-ryzen

Ryzen to procesor z 8 rdzeniami i 16 wątkami, z bazowym taktowaniem od 3,4 GHz. Dostępny będzie tryb Turbo Boost. Topowy model otrzyma 20 MB pamięci cache (16 MB L3 i 4 MB L2). Patforma AM4 dla procesorów Summit Ridge wspierać będzie pamięci DDR4, PCIe 3.0, USB 3.1 (drugiej generacji) i NVMe.

1

2

Próbka inżynieryjna z taktowaniem 3.4 GHz została porównana z Intel Core i7-6900K, czyli wycenionym na 1100 USD (w Polsce 5000 PLN) CPU Broadwell-E z zegarem 3,2 GHz i 3,7 Hz w trybie Boost. Test  w benchmarku Blender pokazał, że wydajność jest niemalże identyczna, a w Handbrake – AMD wypadło o 5 sekund lepiej. W grach (pokazane na przykładzie m.in. Battlefield 1) – osiągnięto zbliżone rezultaty. To brzmi o tyle dobrze, że produkt AMD będzie znacznie tańszy i bardziej energooszczędny (TDP 95W a nie 140 jak u Intela). Wzrost IPC (instrukcji w jednym cyklu zegara) to 40%.
W Ryzenach pojawią się też dodatkowe funkcje, nazwane SenseMI.

 

Koncern wspomniał także o dodatkowych funkcjach szykowanych dla Ryzenów, które nazwano SenseMI  – optymalizują one wydajność i efektywność energetyczną.

3

Pure Power służy do monitorowania w czasie rzeczywistym temperatury, taktowania i napięć zasilających, dzięki czemu obniża się pobór energii elektrycznej przy zachowaniu tej samej wydajności. Funkcja ta współpracuje z technologią Precision Boost, która zajmuje się monitorowaniem warunków do podniesienia taktowania (te zwiększane jest co 25 MHz). Zapewni to wzrost wydajności przy zachowaniu ustalonego poboru mocy.

4

Extended Frequency Range (XFR) – automatycznie podnosi częstotliwość taktowania procesora poza limit Precision Boost. Tu brana jest pod uwagę temperatura procesora, więc opłaca się mieć dobry system chłodzenia.

5

Neural Net Prediction odpowiada z kolei za przewidywanie kolejnych zadań, a Smart Prefetch za szybsze dobieranie danych do pamięci podręcznej.

6

Więcej szczegółów  w przyszłym roku.

źródło: informacje od AMD

By |2016-12-15T06:19:04+00:00Grudzień 14th, 2016|Newsy, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment