AMD (Ry)zen już oficjalnie

Zgodnie z zapowiedzią sprzed 2 tygodni  AMD przedstawiło procesory wcześniej znane jako Zen/Summit Ridge. Nazywać  się będą Ryzen a ich premiera nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku.

amd-ryzen

Ryzen to procesor z 8 rdzeniami i 16 wątkami, z bazowym taktowaniem od 3,4 GHz. Dostępny będzie tryb Turbo Boost. Topowy model otrzyma 20 MB pamięci cache (16 MB L3 i 4 MB L2). Patforma AM4 dla procesorów Summit Ridge wspierać będzie pamięci DDR4, PCIe 3.0, USB 3.1 (drugiej generacji) i NVMe.

1

2

Próbka inżynieryjna z taktowaniem 3.4 GHz została porównana z Intel Core i7-6900K, czyli wycenionym na 1100 USD (w Polsce 5000 PLN) CPU Broadwell-E z zegarem 3,2 GHz i 3,7 Hz w trybie Boost. Test  w benchmarku Blender pokazał, że wydajność jest niemalże identyczna, a w Handbrake – AMD wypadło o 5 sekund lepiej. W grach (pokazane na przykładzie m.in. Battlefield 1) – osiągnięto zbliżone rezultaty. To brzmi o tyle dobrze, że produkt AMD będzie znacznie tańszy i bardziej energooszczędny (TDP 95W a nie 140 jak u Intela). Wzrost IPC (instrukcji w jednym cyklu zegara) to 40%.
W Ryzenach pojawią się też dodatkowe funkcje, nazwane SenseMI.

 

Koncern wspomniał także o dodatkowych funkcjach szykowanych dla Ryzenów, które nazwano SenseMI  – optymalizują one wydajność i efektywność energetyczną.

3

Pure Power służy do monitorowania w czasie rzeczywistym temperatury, taktowania i napięć zasilających, dzięki czemu obniża się pobór energii elektrycznej przy zachowaniu tej samej wydajności. Funkcja ta współpracuje z technologią Precision Boost, która zajmuje się monitorowaniem warunków do podniesienia taktowania (te zwiększane jest co 25 MHz). Zapewni to wzrost wydajności przy zachowaniu ustalonego poboru mocy.

4

Extended Frequency Range (XFR) – automatycznie podnosi częstotliwość taktowania procesora poza limit Precision Boost. Tu brana jest pod uwagę temperatura procesora, więc opłaca się mieć dobry system chłodzenia.

5

Neural Net Prediction odpowiada z kolei za przewidywanie kolejnych zadań, a Smart Prefetch za szybsze dobieranie danych do pamięci podręcznej.

6

Więcej szczegółów  w przyszłym roku.

źródło: informacje od AMD

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij