O nowej architekturze GPU firmy AMD pisałem w newsie : „Kolejna architektura układów graficznych AMD to „Polaris”. Dostaliśmy więcej informacji, co streszczę w dalszej części wpisu


Układy graficzne Polaris będą przygotowane w 14-nanometrowym procesie FinFET, a nie 16-nanometrowym, jak twierdzą niektórzy. Co ważne, AMD współpracuje przy produkcji tych układów z kilkoma producentami, w tym z Globalfoundries. Trzeba też zaznaczyć, że Polaris nie jest następcą GCN, lecz rozwinięciem – 4 generacją tej architektury i ponad 2-krotny wzrost efektywności energetycznej w porównaniu z poprzednią generacją jest efektem nie tylko tego nowego procesu, ale także ulepszeń w architekturze. Oczywiście wiele zależy także od wykonywanych zadań obliczeniowych.

solaris

abb

solaris1

Dokonano też wstępnego porównania zużycia prądu w porównaniu z konkurencją (GTX 950), w grze Star Wars Battlefront. Różnica jest znacząca, 86 vs 140W

perf

AMD na trwających targach CES zaprezentowało wydajność karty z układem Polaris, ale wyposażonej w pamięć GDDR5, co oczywiście nie oznacza, że nie będzie produktów z HBM/HBM2. Będą naturalnie i takie, choć w kartach graficznych celujących w optymalną opłacalność będą wciąż wykorzystywane pamięci GDDR5, ponieważ jest to obecnie efektywne kosztowo rozwiązanie w dalszym ciągu oferujące w tym segmencie odpowiednią wydajność.

solaris2

solaris3

I kilka słów dot. FreeSync działającym poprzez HDMI:

FreeSync może działać poprzez HDMI poprzez tzw. „vendor specific extension”, czyli rozszerzenie, jakie dodaje sam producent. Innymi słowy oznacza to, że FreeSync nie jest obecnie uwzględnione w specyfikacji HDMI, tak jak Adaptive Sync w DisplayPort (technologia Adaptive Sync to niejako nośnik dla FreeSync). Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony nie trzeba czekać na wprowadzenie nowego standardu HDMI, a z drugiej wszystkie produkty AMD, jakie dotychczas obsługiwały FreeSync, będą mogły działać z ekranami obsługującymi FreeSync poprzez HDMI. To poza tym upraszcza także sprawę dla producentów monitorów, którzy są już zaznajomieni z implementacją FreeSync w wyświetlaczach z DisplayPortem, zwłaszcza że w sytuacji wprowadzenia FreeSync do obsługi kolejnej wersji HDMI (co nie jest wykluczone), technologia ta będzie mogła działać zarówno poprzez to rozszerzenie do starszej wersji HDMI jak i poprzez nowszy standard HDMI.