Nadchodzi Radeon Software Crimson ReLive

Przeciek pochodzi z portalu WCCFTech, AMD szykuje sporo nowości w nadchodzącym sterowniku!

AMD zaczyna już nas przyzwyczajać do corocznych aktualizacji wprowadzających nowe funkcjonalności, usprawnienia oraz poprawę wydajności. W 2014 był to Catalyst Omega, w 2015 Radeon Software Crimson, a wedle przecieków już jutro zobaczymy Crimson ReLive.

Jedną z nowości jest tytułowy ReLive – narzędzie do nagrywania i streamowania (m.in. do serwisów Twitch i Youtube) zintegrowane w sterowniku. AMD deklaruje, że wpływ na wydajność w grach podczas nagrywania będzie na poziomie 3-4%.Pojawiła się też lista wspieranych rozdzielczości i klatek na sekundę:AMD rozszerza także wsparcie WattMan (narzędzie do regulacji zegarów, napięć, prędkości obrotowych wentylatora etc.) dla kart z rodziny GCN 2 (GCN 1.1) i nowszych zastępując tym samym dotychczasowe, uboższe narzędzie Overdrive.

 

Ciekawą nową technologią jest także Radeon Chill – opcjonalne rozwiązanie oszczędzające energię. Działanie polega na dynamicznym regulowaniu klatek na sekundę w zależności od poziomu aktywności w grze. Według AMD pozwala to zmniejszyć pobór karty graficznej do 31% tym samym redukując temperatury i hałas.

Co ciekawe Radeon Chill jest w stanie zmniejszyć input lag w grach. Dzięki temu, że gra nie jest renderowana najszybciej jak tylko GPU potrafi to kolejka obliczeń nie jest kompletnie zapełniona i Radeon Chill decyduje w którym momencie dostarczyć klatkę. Dzięki temu GPU jest gotowe aby wykonać to jak najszybciej bez długiego oczekiwania na zakończenie pracy, którą byłoby zajęte w normalnej sytuacji (bez Radeon Chill). Poniżej slajd obrazujący sytuację:

Realne efekt w World of Warcraft po włączeniu Radeon Chill to spadek z 125fps do 62fps (łatwo sobie wyobrazić wpływ na redukcję poboru karty) mimo którego czas do wyświetlenia kolejnych klatek jest krótszy co przedstawia wykres poniżej:


Radeon Chill będzie działać tylko z grami, w które wcześniej przetestuje AMD aby nowa funkcja działała optymalnie. Na starcie wspieranych ma być 18 popularnych tytułów:

 

AMD chwali się także wzrostem wydajności RX 480 na poziomie 4-8% względem sterownika 16.6.2 (pierwszego ze wsparciem dla RX 480).

W sterowniku znajdziemy także wsparcie dla sprzętowego dekodowania VP9 4k 60Hz oraz wsparcia dla nowych standardów HDR – Dolby Vision i HDR10.
Pojawiły się także usprawnienia LiquidVR, i FreeSync. W tym drugim AMD chwali się redukcją czasu reakcji od kliknięcia do efektu na ekranie o nawet 24% w trybie borderless windowed (w oknie bez ramek).AMD także rozszerza inicjatywę GPUOpen o nowe oprogramowanie takie jak Open Capture and Analiytics Tool (OCAT), Depth of Field, TressFX 4.0, a także Advanced Media Framework 1.4 usprawniający wsparcie kodeka HEVC (h.265).
źródło: WCCFTech

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij