AMD zrezygnuje z 14 nm FinFET Globalfoundries?

/AMD zrezygnuje z 14 nm FinFET Globalfoundries?

Według ostatnich doniesień prasowych, AMD zdecydowało się powierzyć odpowiedzialność za produkcję procesorów Zen firmie TSMC  na procesie technologicznym – 16 nm FinFET. Prawdopodobnie było to podyktowane obawami firmy z Sunnyvale o możliwe niedotrzymanie terminu produkcji 14 nm FinFET przez Globalfoundries.

Przypomnę tylko, że firma Globalfoundries zapisała niechlubną kartę w historii AMD opóźniając premierę procesorów Bulldozer i APU Llano aż o trzy kwartały. Próby doprowadzenia 32 nm procesu technologicznego do stanu gotowości spowodowały, że AMD ciężko było nadrobić to co już bezpowrotnie w tamtym czasie straciła.

AMD-x86-Zen-Core-Architecture

Do tej pory brakowało informacji na temat, kto będzie odpowiedzialny za dostarczenie układów Zen. AMD unikało jasnej odpowiedzi na to pytanie, co najwyżej informowało że obie firmy są partnerami w tworzeniu nowych procesorów opartych o technologię FinFET.

TSMC, mimo wielu niepowodzeń z przechodzeniem na nową litografię wydaje się być gotowe na produkcje 16FF+ zarówno dla Nvidia jak i AMD. Nowe karty graficzne „zielonych”, które zadebiutują w przyszłym roku będą wykorzystywały pełną moc oferowaną przez 16 nm FinFET, podobnie ma się rzecz z procesorami Zen. Te wreszcie mają stanowić konkurencję dla Intela. Pierwszym krokiem w kierunku wzrostu wydajności jest przejście z CMT (Clustered Multithreading) na SMT (Simultaneous Multithreading).  Czy oznacza to pożegnanie się z modułami Bulldozera? Prawdopodobnie tak. Na razie jednak AMD unika komentarzy w tej sprawie, ponieważ jakiekolwiek ruchy w kierunku SMT oznaczałyby mniej lub bardziej otwarte przyznanie się do porażki wykorzystywanej do dnia dzisiejszego architektury. Zen wniesie także szereg usprawnień w obrębie pamięci cache i systemów zarządzania energią – były to dwie główne bolączki Bulldozerów.  Dostępność rynkową nowych procesorów ustalono na 2016 rok.

Zen-IPC-Gain

Ciekawe wieści o Zen płyną z samego obozu AMD. Dyrektor techniczny firmy, Mark Papermaster ujawnił, że Zen zaoferuje ogromny wzrost wydajności w IPC (instrukcja na cykl zegara) niezależnie od wyboru fabryki produkującej gotowe wafle krzemowe. Zen w tym aspekcie ma być aż o 40% wydajniejszy od obowiązującej generacji AMD, co stanowiłoby prawdopodobnie największy taki wzrost w historii firmy.

AMD-2016-Roadmap-2

Ciekawscy postanowili sprawdzić, jakie efekty AMD dałby 40% wzrost w obrębie IPC. Wyniki były szokujące. Dodanie 40% poprawy w zakresie IPC dla A10 7850K stawiałoby Zen na równi z Intel Core i7-6700! Pamiętajcie jednak, że to tylko niewiele znacząca symulacja w PassMarku.

AMD Zen ma otwierać listę procesorów dla entuzjastów. Wspieranych nową podstawką AM4 z natywną obsługą pamięci DDR4. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za AMD. Zdecydowanie brakuje nam silnego rywala dla Intela w segmencie high-endu!

źródło: [su_highlight background=”#99dbff”]źródło: Expreview[/su_highlight]

By | 2015-11-24T01:29:06+00:00 Wrzesień 25th, 2015|Newsy, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment