Studio SCS Software kilka dni wcześniej ujawniło datę premiery wyczekiwanego przez wielu graczy tytułu – „American Truck Simulator”. Czeskie studio zamierza udostępnić grę w dniu 3.02.2016 r. czyli za niespełna miesiąc. Z każdym kolejnym dniem wydawca przekazuje coraz więcej informacji o nowym symulatorze jazdy ciężarówką. Zmiany względem ETS 2 są odczuwalne już od pierwszego kontaktu z tytułem – począwszy od długości zestawów, przez różne warianty parkowania i na nowych modelach skrzyżowań skończywszy. Jesteście ciekawi co przygotował dla Was producent? To zapraszam do lektury.
[su_heading size=”20″]Wymagania sprzętowe[/su_heading]

MINIMALNE:

 • System operacyjny: Windows 7 64-bit
 • Procesor: Dual core CPU 2.4 GHz
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTS 450 (Intel HD 4000) lub równoważna
 • Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni
ZALECANE:

 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Procesor: Quad core CPU 3.0 GHz
 • Pamięć: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 760 (2 GB)lub równoważna
 • Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni

[su_heading size=”20″]Mapa i ciężarówki[/su_heading]

W wielu wywiadach można usłyszeć, że w ATS nie znajdziemy ciężarówek nie objętych licencją. Tak jak zostało to zapowiedziane, tak też jest to realizowane. W chwili premiery, producent udostępni w grze trzy licencjonowane marki ciężarówek, które będzie można skonfigurować według własnego gustu. Są to:

 • Kenworth z modelem T680 i/lub W900
 • Peterbilt z modelem 579
 • Volvo VNL 780

001

ATS_hollywood

 

 

 

 

 

Wielkość mapy jest rozczarowująca, gracze spodziewali się dostępu do przynajmniej połowy Stanów, a co dostają? Tylko trzy, z czego przemierzanie dwóch ma zachęcić do zakupienia gry w preorderze, za ok. 70 złotych dla zwykłej wersji i 125 złotych kolekcjonerskiej . Na szczęście producent zapowiedział systematyczne wdrażanie nowych Stanów do gry. W samym Kalifornii producent stworzył 20 miast, których drogi w pełni oddają klimat Stanów Zjednoczonych. Przy trasach, do dyspozycji kierowców odda się stacje kontroli wag, które znane są graczom z wielu hollywodzkich produkcji filmowych. Szerokość dróg oraz ostrość zakrętów jest odpowiednio dostosowana do rozmiarów amerykańskich trucków i naczep. Europejskie odpowiedniki są ściśle regulowane przez prawo, a zestawy zza wielkiej wody, mające tylko określony nacisk na oś, są znacznie dłuższe oraz mniej zwrotne, co może przysporzyć wielu kierowcom problemów z wyrobieniem się na rozbudowanych skrzyżowaniach, czy też podczas rozładunku na bazie.

ETS2_ATS_trailer_lengthats_weight_station_2

 

 

 

 

 

Sami zobaczcie jaka jest różnica w długościach zestawów. Szok! Co jednak w chwili, kiedy graczowi przypadnie przewozić ponad gabarytowy towar? Twórcy gry ogromny nacisk postawili na jej realizm. Według dostępnych informacji, gracz będzie mógł zmieniać położenie osi w naczepie, co pozwoli mu na rozłożenie masy oraz „łamanie się” naczepy. Wszystko jest to zgodne z rzeczywistością, ale będzie to bezużyteczne do momentu wprowadzenia przez Czechów możliwości zakupienia własnej naczepy, a co za tym idzie dostarczanie towarów w systemie „multi zrzutek”.
Mapa

[su_heading size=”20″]Rozgrywka[/su_heading]
Póki co deweloperzy gry ujawnili kilka zmian, które zaszły w samej rozgrywce. Dotyczą one głównie wariantów parkowań podczas rozładunku towaru. Najprostszy z nich nie da kierowcy żadnych dodatkowych punktów doświadczenia, trudniejszy już 15 a najtrudniejszy (bliski realizmowi) aż 40 (chętnie zobaczyłbym to w ETS 2, wniosłoby to swego rodzaju urozmaicenie do gry). Niska zwrotność zestawu może spowodować dla niewprawionych kierowców wiele problemów z ostatnim momentem zakończenia trasy. Producent przewidział, że wybieranie opcji przy każdorazowym rozładunku może być uciążliwe, dlatego też w ustawieniach będzie możliwość ustawienia swojej ulubionej opcji. Jeśli chodzi już o samo środowisko gry, osoby które zakupią grę będą mogły skorzystać z doradcy drogowego, który jest znany z ETS 2. Element ten jest uważany za wadliwy, ale nie ze względu na to, że znajdziemy go w obu tytułach w takim samym wymiarze (nawet można uznać to za zaletę) ale o zasadę jego działania, którą można, a nawet trzeba zmienić. Najciekawszą nowością są policyjne radiowozy patrolujące drogi, wreszcie będziemy widzieli kto wręcza mandat kierowcy łamiącemu przepisy.

ats_weight_station_3ATS_trailer_parking_001

 

 

 

 

 

[su_heading size=”20″]Podsumowanie[/su_heading]

Nowy tytuł studia SCS Software nie wprowadzi dużych zmian względem swojego flagowego tytułu, ale wiele osób które zdecydują się na jego zakup poczuje frajdę bycia zawodowym kierowcą prawdziwego amerykańskiego trucka. W końcu gracz będę miał szanse przejechać się większymi zestawami, na dłuższych i bardziej urozmaiconych trasach z rygorystycznie prowadzoną kontrolą wag. Gra na pewno będzie doskonałym polem do popisu i rozwoju praskiego studia. Niestety SCS zapowiedziało już, że rozwój American Truck Simulator będzie oparty na płatnych DLC. Dodatkowo studio zachęca graczy do zakupu ATS poprzez platformę Steam dając ekskluzywne malowania ciężarówek do obu tytułów gier tego autora. Warunek jest jeden, trzeba zakupić grę maksymalnie do tygodnia od momentu jej publikacji.

american_trucks_001american_truck_simulator_6

 

 

 

 

 

[su_heading size=”20″]Źródła[/su_heading]

 • www.facebook.com/ats.polska
 • www.americantrucksimulator.eu
 • americantrucksimulator.pl/
 • https://www.youtube.com/watch?v=RKrzC5oh6Js