be quiet! Pure Power 9 500 W CM vs SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

Intro

W dzisiejszym artykule porównamy ze sobą dwa zasilacze: be quiet! Pure Power 9 500 W CM i SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W. Obie te jednostki zajmują przedział cenowy od 300 do 350 złotych, więc wydają się być ciekawymi propozycjami do zestawów z wyższej półki. Celem porównania jest więc ułatwienie podjęcia decyzji.

Zasilacz umieszczono w niezbyt dużym pudełku. Marketing zdaje się mieć dość wiele do powiedzenia na temat tej jednostki:

 • Zastosowanie: gry, multimedia oraz aplikacje o wysokich wymaganiach graficznych. Wsparcie dla systemów multi-GPU. Zasilacz wspiera najnowsze generacje procesorów Intel oraz AMD – be quiet! dość często używa tego punktu marketingowego. Brzmi on dość zabawnie, ponieważ wynikałoby z niego, że zasilacz ten nie nadaje się np. do obróbki audio, choć wszyscy wiemy, że nie o to firmie chodziło. Co do wspierania najnowszych generacji, zastanawiające, czy zasilacz wspiera stany C6/C7 w procesorach Intela.
 • Wyjątkowo cicha praca: wysokiej jakości wentylator be quiet! 120 mm z łopatkami o zoptymalizowanym kształcie zwiększającymi przepływ powietrza oraz redukującymi jego turbulencje – główny argument za produktami be quiet! Ta firma często szczyci się kulturą pracy swoich wyrobów i zazwyczaj nie na pokaz. Przekonamy się, czy i w tym przypadku tak jest.
 • Ekstremalnie wysoka wydajność i stabilność pracy CPU oraz GPU: efektywna moc wyjściowa na poziomie 500 W. Jeszcze bardziej stabilna praca dzięki technologii Active Clamp. Dwie niezależne linie 12 V – Technologia „Active Clamp” to topologia strony pierwotnej zasilacza, stosowana w celu podniesienia sprawności, ale ma też inne plusy (np. długi czas podtrzymania). Nie ma ona jednak znacznego wpływu na stabilność napięć wyjściowych – tu jest ważne, jaką zastosowano topologię po stronie wtórnej. W niedawno recenzowanym SilentiumPC Elementum 350 W użyto grupowej regulacji napięć, co przełożyło się na niezbyt imponującą stabilność. Uzyskanie lepszych wyników wymaga zastosowania regulacji niezależnej bądź DC-DC. Ta ostatnia metoda gwarantuje też zgodność ze stanami C6/C7.
 • Bardzo wydajna i oszczędna praca: certyfikat 80PLUS Silver gwarantujący sprawność aż do 89%. Zgodność produktu z ErP. – w dzisiejszych czasach poziom 80 PLUS Silver nie jest aż tak imponujący – wiele zasilaczy posiada certyfikaty na poziomie Gold, a nawet Platinum. Co ciekawe, oficjalna strona be quiet! podaje maksymalną sprawność na poziomie do 91%. Nasze testy zawierają sytuacje, w których uzyskujemy wyższą sprawność niż w testach fundacji Ecos, więc być może uda się takie wyniki otrzymać.
 • Łatwe zarządzanie okablowaniem: wysokiej jakości modularne, powlekane oraz płaskie kable. Kabel All-in-one wyposażony w złącze S-ATA, a także złącza easy-plug HDD i FDD – Powlekane? Ciekawy dobór słów. Chodzi zapewne o oploty.
 • Doskonała kompatybilność: złącze 12V P4+4. Zasilacz wspiera najnowsze karty graficzne wyposażone w 2 złącza PCI-Express (6+2 pin). Kompatybilność z ATX 12V V2.4 – Standard ATX w wersji 2.4 zawiera testy przy niskich obciążeniach. Dodano je w celu sprawdzania zgodności ze stanami C6/C7. Dalsza weryfikacja strony be quiet! sugeruje, że Pure Power rzeczywiście takowe stany powinien obsługiwać. O DC-DC nie ma jednak ani słowa.
 • Najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności: szeroki zestaw zabezpieczeń (OCP, OVP, UVP, OPP, OTP oraz SCP) – OK.
 • Niemiecka koncepcja produktu, design i kontrola jakości. Trzyletnia gwarancja producenta. Warunki na bequiet.com – 3 lata to raczej średni wynik. Coraz więcej producentów w tym przedziale cenowym (np. Antec czy Corsair) oferuje zasilacze z pięcioletnią gwarancją.
 • Extreeme

  Jeśli coś nie trzyma napięć w normie ATX to taki zasilacz należy kategorycznie odradzić. Produkty niezgodne ze standardami powinny być wycofane.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij