be quiet! Pure Power 9 500 W CM vs SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

/be quiet! Pure Power 9 500 W CM vs SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

W dzisiejszym artykule porównamy ze sobą dwa zasilacze: be quiet! Pure Power 9 500 W CM i SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W. Obie te jednostki zajmują przedział cenowy od 300 do 350 złotych, więc wydają się być ciekawymi propozycjami do zestawów z wyższej półki. Celem porównania jest więc ułatwienie podjęcia decyzji.

Zasilacz umieszczono w niezbyt dużym pudełku. Marketing zdaje się mieć dość wiele do powiedzenia na temat tej jednostki:

 • Zastosowanie: gry, multimedia oraz aplikacje o wysokich wymaganiach graficznych. Wsparcie dla systemów multi-GPU. Zasilacz wspiera najnowsze generacje procesorów Intel oraz AMD – be quiet! dość często używa tego punktu marketingowego. Brzmi on dość zabawnie, ponieważ wynikałoby z niego, że zasilacz ten nie nadaje się np. do obróbki audio, choć wszyscy wiemy, że nie o to firmie chodziło. Co do wspierania najnowszych generacji, zastanawiające, czy zasilacz wspiera stany C6/C7 w procesorach Intela.
 • Wyjątkowo cicha praca: wysokiej jakości wentylator be quiet! 120 mm z łopatkami o zoptymalizowanym kształcie zwiększającymi przepływ powietrza oraz redukującymi jego turbulencje – główny argument za produktami be quiet! Ta firma często szczyci się kulturą pracy swoich wyrobów i zazwyczaj nie na pokaz. Przekonamy się, czy i w tym przypadku tak jest.
 • Ekstremalnie wysoka wydajność i stabilność pracy CPU oraz GPU: efektywna moc wyjściowa na poziomie 500 W. Jeszcze bardziej stabilna praca dzięki technologii Active Clamp. Dwie niezależne linie 12 V – Technologia „Active Clamp” to topologia strony pierwotnej zasilacza, stosowana w celu podniesienia sprawności, ale ma też inne plusy (np. długi czas podtrzymania). Nie ma ona jednak znacznego wpływu na stabilność napięć wyjściowych – tu jest ważne, jaką zastosowano topologię po stronie wtórnej. W niedawno recenzowanym SilentiumPC Elementum 350 W użyto grupowej regulacji napięć, co przełożyło się na niezbyt imponującą stabilność. Uzyskanie lepszych wyników wymaga zastosowania regulacji niezależnej bądź DC-DC. Ta ostatnia metoda gwarantuje też zgodność ze stanami C6/C7.
 • Bardzo wydajna i oszczędna praca: certyfikat 80PLUS Silver gwarantujący sprawność aż do 89%. Zgodność produktu z ErP. – w dzisiejszych czasach poziom 80 PLUS Silver nie jest aż tak imponujący – wiele zasilaczy posiada certyfikaty na poziomie Gold, a nawet Platinum. Co ciekawe, oficjalna strona be quiet! podaje maksymalną sprawność na poziomie do 91%. Nasze testy zawierają sytuacje, w których uzyskujemy wyższą sprawność niż w testach fundacji Ecos, więc być może uda się takie wyniki otrzymać.
 • Łatwe zarządzanie okablowaniem: wysokiej jakości modularne, powlekane oraz płaskie kable. Kabel All-in-one wyposażony w złącze S-ATA, a także złącza easy-plug HDD i FDD – Powlekane? Ciekawy dobór słów. Chodzi zapewne o oploty.
 • Doskonała kompatybilność: złącze 12V P4+4. Zasilacz wspiera najnowsze karty graficzne wyposażone w 2 złącza PCI-Express (6+2 pin). Kompatybilność z ATX 12V V2.4 – Standard ATX w wersji 2.4 zawiera testy przy niskich obciążeniach. Dodano je w celu sprawdzania zgodności ze stanami C6/C7. Dalsza weryfikacja strony be quiet! sugeruje, że Pure Power rzeczywiście takowe stany powinien obsługiwać. O DC-DC nie ma jednak ani słowa.
 • Najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności: szeroki zestaw zabezpieczeń (OCP, OVP, UVP, OPP, OTP oraz SCP) – OK.
 • Niemiecka koncepcja produktu, design i kontrola jakości. Trzyletnia gwarancja producenta. Warunki na bequiet.com – 3 lata to raczej średni wynik. Coraz więcej producentów w tym przedziale cenowym (np. Antec czy Corsair) oferuje zasilacze z pięcioletnią gwarancją.

[nextpage title=”be quiet! Pure Power 9 500 W CM – wyposażenie, specyfikacje”]

W pudełku, oprócz samego zasilacza, znajdziemy jeszcze: kabel zasilający, śrubki montażowe, instrukcję obsługi i opaski zaciskowe.

be quiet Pure Power 9 500W_6

Trzeba przyznać, że Pure Power 9 wygląda nieźle. Pomarańczowa podkładka antywibracyjna z poziomymi drutami grilla tworzą całkiem ciekawe połączenie.

be quiet Pure Power 9 500W_1

Opleciono wiązki przytwierdzone na stałe. Kable modularne są płaskie. Panel modularny został należycie opisany, a i tak nie ma możliwości błędnego wpięcia kabli – dobra dbałość o detale. Zwrócę jeszcze uwagę na otwory wentylacyjne pod wiązkami przytwierdzonymi. Mogą się one przydać przy niskoobrotowym wentylatorze.

be quiet Pure Power 9 500W_2

Spis okablowania:

Wiązki przytwierdzone na stałe:

 • wiązka główna ATX 20 + 4-pin (rozłączana) – 55 cm,
 • wiązka ATX12V/EPS12V 4 + 4-pin (rozłączana) – 60 cm.

Wiązki oplecione:

 • wiązka z trzema wtyczkami SATA – 50 cm + 15 cm + 15 cm,
 • wiązka z wtyczką SATA, a następnie dwiema wtyczkami Molex 4-pin – 50 cm + 15 cm + 15 cm,
 • wiązka z dwiema wtyczkami SATa, następnie wtyczką Molex 4-pin i wtyczką FDD na końcu – 50 cm + 15 cm + 15 cm,
 • dwie wiązki z wtyczką PCI-Express 6 + 2-pin każda – po 50 cm.

Długości kabli nie budzą zastrzeżeń. Do dyspozycji dostajemy jedną wtyczkę dla procesora, trzy Moleksy, sześć złączy SATA i dwie wtyczki PCI-E. Warto zaznaczyć, że te ostatnie złącza umieszczono na oddzielnych wiązkach. Zrobiono to ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli bowiem do karty podepnie się dwie wtyczki na jednym kablu, jedną z nich popłynie zsumowany prąd do obu złączy. Przy kartach pobierających 250-300 W lub więcej może to doprowadzić do stopienia/przepalenia złącza.

be quiet Pure Power 9 500W_7

Zasilacz obiecuje oddać do 480 W z dwóch linii +12 V. Limity OCP wydają się sensowne, ale musimy zweryfikować rozkład linii, by to potwierdzić.

[nextpage title=”be quiet! Pure Power 9 500 W CM – wnętrze, rozkład linii”]

 

Zastosowano konstrukcję firmy FSP, znaną z serii Aurum czy Raider – certyfikat 80 PLUS Silver sugeruje, że bliżej recenzowanemu zasilaczowi do tej drugiej serii. Dziwić może mały radiator po stronie wtórnej – odpowiem od razu, że część elementów prostujących znajduje się pod spodem płytki drukowanej, a za ich chłodzenie odpowiada obudowa zasilacza. Co bardziej dociekliwi mogą się zastanawiać, jak to jest, że tutaj można było zastosować taki manewr, a w przypadku np.: wcześniej recenzowanego Elementum już nie? Na to pytanie także jest odpowiedź, udzielę jej jednak podczas analizy strony wtórnej.

be quiet Pure Power 9 500W_9

W każdym razie zastosowano wentylator BQ-QF1-12025-MS z łożyskiem ślizgowym.

be quiet Pure Power 9 500W_8

Filtr AC składa się z czterech kondensatorów Y, dwóch kondensatorów X i trzech cewek. Nie ma warystora – FSP twierdzi, że układ sterujący stroną pierwotną (FSP6600) ucina przepięcia podobnie jak warystor. Tezę tę możemy zweryfikować przy pomiarze tętnień.

Oznaczenia mostka Gretza zostały usunięte. Sekcja PFC składa się z jednego MOSFET-a oraz diody STTH8R06. Kluczowanie realizują MOSFET-y IPA80R460CE oraz JCS18N50H sterowane przez parę MOSFET-ów CEF03N8. CEF03N8 to tranzystory znoszące mniejsze prądy niż pozostałe, ale i z mniejszą rezystancją RDS(on), co przekłada się na mniejsze straty, a więc wyższą sprawność. Używa się ich więc, by odłączać tranzystory większe, gdy nie płynie na tyle duży prąd.

Z kolei kondensator główny to Teapo LH o pojemności 270 uF, mogący pracować przy temperaturach do 85 st. C.

Po stronie wtórnej widzimy dwie duże cewki, co oznacza grupową regulację napięć, podobnie jak we wcześniej recenzowanym Elementum 350 W. Patrząc na wyniki tamtej jednostki, fakt ten nie napawa optymizmem, ale być może wyższa jakość komponentów i inny kontroler pozwoli na nieco lepsze rezultaty. Co do komponentów, kondensatory filtrujące to Teapo SC. Mogą one pracować w temperaturach do 105 st. C. Niekoniecznie wysoka półka, acz adekwatne do tego zastosowania. Na niewielkim radiatorze umieszczono jedynie części dla linii +12 V.

Jakość połączeń lutowanych jest ogółem dobra, choć wyprowadzenia dałoby się przyciąć lepiej. Po stronie wtórnej widzimy cztery MOSFET-y IPD060N03L-G. Dwa z nich odłączają prostowniki dla linii +12 V (co ponownie przekłada się na wyższą sprawność i daje odpowiedź na wcześniejsze pytanie), pozostałe prostują linie +5 V i +3,3 V. Dwoma pierwszymi steruje układ FSP6601. Układ ten może też zarządzać pracą modułów DC-DC, ale w tym przypadku ich po prostu nie ma.

be quiet Pure Power 9 500W_11

Ogółem, wykonanie Pure Powera 9 stoi na przyzwoitym poziomie. Widać wiele nowoczesnych sztuczek, które usprawniają pracę platformy, ale należy wskazać też oszczędności, które mogą popsuć wyniki testów (grupowa regulacja, tylko przyzwoite kondensatory).

Rozkład linii

Linia 12V1: złącza przytwierdzone na stałe

Linia 12V2: złącza modularne

Rozkład ten wydaje się być sensowny – moc przydzielona na kartę graficzną rozdziela się pomiędzy 240 W przypadające na panel modularny, a część płynąca slotem PCI-E pochodzi z linii 12V1. Na tej samej linii znajduje się procesor. Przy takiej konfiguracji jest mało prawdopodobne, by dochodziło do wyłączania zasilacza poza sytuacjami, gdzie łączna moc jest za mała tak czy inaczej.

[nextpage title=”SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W – wprowadzenie”]

O swoim wyrobie SilentiumPC nie pisze aż tak wiele:

 • Wysoka sprawność, oficjalny certyfikat 80plus Gold (do 91%) – jest to mały plus względem Pure Powera.
 • 2 złącza PCI-E (6+2pin).
 • Tajwańskie kondensatory o temperaturze pracy do 105 st. C – a to ciekawe sformułowanie. Sugeruje, że nie tylko kondensator główny i filtrujące po stronie wtórnej są japońskie, ale i każdy inny kondensator w zasilaczu też. Nie mówi to nam wiele. Wizyta na nieco rozjaśnia obraz, dodając przypis, że chodzi tylko o kondensatory elektrolityczne. W zasilaczu więc mogą znajdować się kondensatory polimerowe tajwańskiego bądź chińskiego pochodzenia. Nie żeby był to jakiś problem w przypadku polimerów, gdzie nie ma dowodów na krótszą żywotność kondensatorów marek innych niż japońskie.
 • Eleganckie, czarne wykończenie.
 • Płaskie okablowanie.
 • Długie kable, zaprojektowane z myślą o obudowach z zasilaczem na dole.
 • Druciana osłona wentylatora.
 • 120mm wentylator z trwałym kulkowym łożyskiem i automatyczną regulacją prędkości – łożyska kulkowe niewątpliwie są trwalsze od ślizgowych, acz potrafią terkotać. Tutaj be quiet! ma szansę.
 • Jedna linia +12 V,
 • Zgodność z normą ErP Lot 6 – co oznacza pobór mocy w trybie czuwania mniejszy niż 1 W.
 • 5 zabezpieczeń (OVP, SCP, OPP, SIP, UVP),
 • DC-DC.
 • Zgodność ze stanami C6/C7 – wynika z zastosowaniaDC-DC,
 • 5 lat gwarancji w trybie door-to-door – duża przewaga względem BQ, tak pod względem długości, jak i trybu realizacji gwarancji.

[nextpage title=”SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W – wyposażenie, specyfikacje”]

W pudełku, oprócz zasilacza, znajdziemy jeszcze: kabel zasilający, śrubki montażowe, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną i opaski zaciskowe. Pod względem wyposażenia mamy więc remis.

SilentiumPC Supremo M2 550 - Akcesoria

Także i w tym przypadku zastosowano charakterystyczny grill wentylatora z równoległymi drutami. Ciekawie wygląda osłonka na wiązce głównej 24-pin, acz utrudnia ona jej rozłączanie.

SilentiumPC Supremo M2 550 - Grill i wentylator

Okablowanie modularne zostało rozwiązane w taki sposób, że nie ma możliwości błędnego wpięcia kabli, ponieważ każda wiązka modularna może być wpięta w dowolne złącze.

SilentiumPC Supremo M2 550 - E-Plug

Spis okablowania:

Wiązki przytwierdzone na stałe:

 • wiązka główna ATX 20 + 4-pin (rozłączana) – 53 cm,
 • wiązka ATX12V/EPS12V 4 + 4-pin (rozłączana) – 60 cm.

Wiązki oplecione:

 • dwie wiązki z trzema wtyczkami SATA każda – po 44 cm + 15 cm + 15 cm,
 • wiązka z dwiema wtyczkami Molex 4-pin, a następnie wtyczką FDD – 42 cm + 14 cm + 14 cm,
 • wiązka z dwiema wtyczkami PCI-Express 6 + 2-pin – 44 + 15 cm.

W porównaniu do Pure Powera, wszystkie wiązki są trochę krótsze lub takiej samej długości. Ilość wtyczek ogółem też jest taka sama, ale rozłożono je inaczej. be quiet! postawił na mieszanie moleksów i złączy SATA między kablami, SilentiumPC umieściło wszystkie złącza jednego rodzaju na osobnych kablach. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od tego, czy w obudowie mamy urządzenia wymagające tylko wtyczek SATA, czy także moleksów. W pierwszym przypadku wygrywa SPC, w drugim BQ. Pure Power ma też lepiej rozwiązaną kwestię złączy PCI-Express – oba są na oddzielnych kablach, co stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku bardzo prądożernych kart (300 W i więcej). Ogółem więc wydaje się, że kwestie okablowania należy policzyć jako mały plus dla be quiet!, choć niektóre jego wyższości są sytuacyjne.

SilentiumPC Supremo M2 550 - Okablowanie

Omawiany zasilacz obiecuje oddać do 528 W z jednej linii +12 V. Fakt posiadania jednej linii +12 V nie jest automatyczną wygraną dla produktu SilentiumPC, ale jej wyższa obciążalność już tak.

[nextpage title=”SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W – wnętrze, rozkład linii”]

W przypadku Supremo zastosowano konstrukcję LLC resonant z topologią DC-DC po stronie wtórnej. Użycie modułów DC-DC jest dobrą wiadomością – podnoszą one sprawność, stabilność napięć i gwarantują zgodność ze stanami C6/C7.

SilentiumPC Supremo M2 550 - Wnętrze_7

Za chłodzenie odpowiada wentylator Aobos AAL1225B1AN z łożyskiem kulkowym.

SilentiumPC Supremo M2 550 - Wentylator

Filtr AC składa się z czterech kondensatorów Y (dwa na płytce na wtyku AC, dwa pod tą płytką, dwa widoczne na zdjęciu), dwóch kondensatorów X i dwóch cewek. Nie ma warystora, jest za to przekaźnik odcinający termistor ograniczający prąd rozruchowy celem podniesienia sprawności. Zastosowano mostek Gretza GBU1006. Układ PFC tworzą dwa MOSFET-y20N50Ai dioda C3D06060. Kolejna para 20N50A zajmuje się kluczowaniem.Kondensator główny to Teapo LG o pojemności 270 uF i mogący pracować w temperaturach do 105 st. C.

Prostowanie linii +12 V realizują 4 MOSFET-y AP9970GP-HF. Co ciekawe, nie ma żadnego dławika wyjściowego po stronie wtórnej poza tymi na modułach DC-DC i w filtrach pi – taka jest specyfikacja topologii LLC, że dławik wyjściowy nie jest potrzebny. A skoro już przy modułach DC-DC jesteśmy, każdy z nich składa się z pary MOSFET-ów M3004D sterowanych układem Anpec APW7159C. Zastosowano kondensatory polimerowe Teapo i elektrolityczne Teapo SC/SJ, a także Nippon Chemi-con (linia +5VSB), wszystkie mogące pracować w temperaturach do 105 st. C. Zabezpieczenia zapewnia układ Sitronix ST9S429PG14.

W odróżnieniu od Pure Powera, nie umieszczono żadnych MOSFET-ów po drugiej stronie płytki drukowanej. Estetycznie jakość połączeń lutowanych nie wydaje się istotnie lepsza niż u be quiet!, przycięcie wyprowadzeń wygląda podobnie.

SilentiumPC Supremo M2 550 - PCB

Ogółem, można by rzec, że wykonanie obu tych zasilaczy stoi na zbliżonym poziomie. Supremo ma jednak znaczącą wyższość technologiczną w formie modułów DC-DC, co powinno przełożyć się na lepsze wyniki testów. Można jeszcze dodać zastosowanie nie tylko kondensatorów elektrolitycznych Teapo, ale też kondensatorów polimerowych i elektrolitycznych japońskich. Wentylator prawdopodobnie będzie pracował ciszej w Pure Powerze, jednak łożyska ślizgowe cechują się skróconą żywotnością przy pracy w poziomie, przez co nie uznaję tego jako jednoznaczny plus na rzecz BQ.

[nextpage title=”be quiet! Pure Power 9 500 W – testy”]

Aparatura stosowana w testach:

 • obciążenia rezystancyjne DC własnej roboty,
 • miernik cęgowy HIOKI 3288 (weryfikacja poboru DC),
 • skopometr Fluke 97 (pomiar napięć oraz tętnień),
 • watomierz GT-PM-03 (mierzenie poboru AC, konieczny do wyliczenia sprawności),
 • tachometr DT2234BL (pomiar obrotów wentylatora).

Ważniejsze aspekty metodologii:

 • Napięcia mierzone są na wolnych pinach wiązki głównej ATX. W przypadku zasilaczy z więcej niż jedną linią +12 V realizuje się więcej pomiarów na wiązkach przyporządkowanych kolejnym liniom.
 • Każdy pomiar napięć jest wykonywany przynajmniej dwukrotnie. W przypadku niejednoznaczności realizuje się dodatkowe odczyty.
 • Tętnienia są odczytywane z wyświetlacza oscyloskopu przy ustawieniach: 20 mV na podziałkę pionową, 10 ms na podziałkę poziomą. Dopuszcza się większe podziałki pionowe jeżeli przebieg nie mieści się na ekranie.
 • Łączne obciążenie oblicza się sumując iloczyny zadanych cząstkowych obciążeń w amperach z odpowiadającymi im napięciami zmierzonymi w danym punkcie.

bq_cl

Powyższy wykres przedstawia zakres dopuszczalnych przez tabliczkę znamionową obciążeń. Oznaczone punkty to konkretne testy – w tabelkach znajduje się opis zadanych obciążeń oraz otrzymane rezultaty.

Punkt 1 Niskie obciążenie (90-100 W)
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 2 A 6,5 A 93,21 W 103,5 W 90,06% 478 rpm
Napięcie 3,41 V 5,08 V 11,99 V

11,98 V

Tętnienia ~20 mV ~20 mV ~20 mV
Punkt 2 Crossload +12 V
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 2 A 39 A 461, 34W 504,5 W 91,44% 1190 rpm
Napięcie 3,39 V 5,24 V 11,43 V

11,38 V

Tętnienia ~30 mV ~20 mV ~40 mV
Punkt 3 Wysokie obciążenie (ok. 100% mocy całkowitej)
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 7 A 36 A 462,69 W 511,5 W 90,46% 1211 rpm
Napięcie 3,39 V 5,20 V 11,70 V

11,65 V

Tętnienia ~20 mV ~20 mV ~40 mV
Punkt 4 Crossload +5 V
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 14 A 3,5 A 117,10 W 146,5 W 79,93% 859 rpm
Napięcie 3,4 V 4,92 V 12,32 V

12,29 V

Tętnienia ~20 mV ~25 mV ~20 mV

Pure Power przeszedł procedurę testową, ale nie bez zastrzeżeń. Owe zastrzeżenia dotyczą głównie stabilności napięć. Z uwagi na to, że zasilacz ma dwie linie +12 V, nasza metodologia przewiduje dodanie punktu pomiarowego dla drugiej linii +12 V – w tym przypadku na złączu PCI-Express. I na tym złączu w punkcie 2 odnotowaliśmy napięcie nie mieszczące się w normach ATX. Napięcie na wiązce głównej mieściło się w owych normach – ledwie. Niewątpliwie, stabilność napięć nie jest mocną stroną tego zasilacza. Biorąc pod uwagę wyniki pomiarów w punkcie 4, na poziomie konstrukcyjnym wystarczyłoby podbicie napięcia o jakieś 20-30 mV w całym zakresie obciążeń. Wahania nadal byłyby niemałe, ale wartości absolutne przynajmniej nie przekraczałyby norm ATX.

Tłumienie tętnień nie budzi zastrzeżeń. Maksymalne zarejestrowane wartości to ok. 30 mV dla linii +3,3 V, 25 mV dla linii +5 V i 40 mV dla linii +12 V. Bez rewelacji, ale nie ma co przesadnie kręcić nosem – mieszczą się one w normach ATX bez problemu.

Bardzo dobrze natomiast wypada sprawność jednostki. Otrzymane rezultaty oraz raport na stronie http://80plus.org każą nam sądzić, że zasilacz ten nie odstaje znacząco od poziomu certyfikatu 80 PLUS Gold.

Nie zawiodła też kultura pracy wentylatora. Zasilacz jest praktycznie niesłyszalny do ok. 250 W obciążenia, potem wentylator stopniowo przyspiesza, ale nadal prezentuje kulturę pracy na poziomie powyżej przeciętnej.

Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, nadprądowe i przeciwzwarciowe działają poprawnie.

[nextpage title=”SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W – testy”]

m2_cl

Powyższy wykres przedstawia zakres dopuszczalnych przez tabliczkę znamionową obciążeń. Oznaczone punkty to konkretne testy – w tabelkach znajduje się opis zadanych obciążeń oraz otrzymane rezultaty.

Punkt 1 Niskie obciążenie (90-100 W)
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 2 A 6,5 A 93,01 W 103 W 90,30% 795 rpm
Napięcie 3,47 V 5,00 V 11,97 V
Tętnienia ~10 mV ~15 mV ~10 mV
Punkt 2 Crossload +12 V
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 2 A 45,5 A 556,28 W 595,5 W 93,41% 1318 rpm
Napięcie 3,47 V 5,04 V 11,89 V
Tętnienia ~15 mV ~20 mV ~40 mV
Punkt 3 Wysokie obciążenie (ok. 100% mocy całkowitej)
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 9 A 39 A 515,69 W 556,5 W 92,67% 1384 rpm
Napięcie 3,47 V 4,98 V 11,94 V
Tętnienia ~15 mV ~20 mV ~45 mV
Punkt 4 Crossload +5 V
+3.3 V +5 V +12 V Łączne obciążenie Pobór AC Sprawność Obroty wentylatora
Obciążenie 1,5 A 14 A 3,5 A 117,23 W 143,5 W 81,69% 798 rpm
Napięcie 3,46 V 5,00 V 12,01 V
Tętnienia ~15 mV ~20 mV ~20 mV

 

Supremo przeszedł nasze testy.

W odróżnieniu od zasilacza firmy be quiet! normy ATX nie zostały przekroczone. Niepokoić może wartość napięcia +3,3 V, która zbliża się do górnej granicy normy ATX, ale ciągle się w niej mieści. Same wahania nie przekroczyły 1,5% na żadnej linii, co można uznać za bardzo dobry wynik.

Tłumienie tętnień nie budzi zastrzeżeń. Maksymalne zarejestrowane amplitudy wynoszą: 45 mV na linii +12 V, 20 mV na linii +5 V i 15 mV na linii +3,3 V.

Sprawność jest bardzo dobra – taka, jakiej można oczekiwać po zasilaczu z certyfikatem 80 PLUS Gold.

W spoczynku wentylator kręci się z prędkością ok. 800 rpm, co jest wartością przeciętną. Pod obciążeniem przyspiesza do ok. 1300 rpm. Daje to taką sobie kulturę pracy, zwłaszcza że łożysko wentylatora lekko dało się we znaki.

W naszym egzemplarzu zadziałały zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwzwarciowe.

[nextpage title=”Wykresy porównawcze”]

Zaprezentujmy różnice pomiędzy zasilaczami w formie wykresów.

comp_wtyczkibe quiet! Posiada o jednego moleksa więcej. Technicznie można uznać to za wygraną, ale nie sądzę, by miała ona znaczenie dla wielu osób.

comp_kable

Pure Power ma też dłuższą o 2 cm wiązkę główną. Ponownie, trudno to uznać za wielkie zwycięstwo.

stab

Stabilność napięć obliczamy, biorąc różnicę w obciążeniu linii +12 V między punktem 1 a 2 i dzieląc ją między różnicę odczytów napięcia na tej linii w tych punktach. Im większy uzyskany wynik, tym lepiej. Jak widać, produkt SilentiumPC wygrywa tu znacząco. Pure Power niestety przekracza normy ATX pod dużym obciążeniem.

tetnie

Tłumienie tętnień obliczamy, dzieląc obciążenie linii +12 V w punkcie 2 przed odczyt amplitudy w tym punkcie. be quiet! prezentuje się tutaj nieco lepiej, ale różnica jest niewielka i niezauważalna w codziennej pracy.

spraw

Zgodnie z tym, czego można się spodziewać po certyfikatach 80 PLUS, Supremo M2 wygrywa pod względem sprawności.

obro

Kultura pracy jest za to mocną stroną Pure Powera. Pracuje on wyraźnie ciszej niż Supremo.

oplac

Opłacalność obliczamy, dzieląc moc linii +12 V przez medianę cen podanych na portalu Ceneo.pl. Według tej metryki Supremo jest opłacalniejszym zasilaczem.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

W tym teście porównaliśmy dwa zasilacze, które można otrzymać za około 300 zł. Są to SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W oraz be quiet! Pure Power 9 500 W CM. Jednostki te, jak się okazuje, prezentują różne zestawy cech i funkcjonalności, przez co nie jest jednoznacznie oczywiste, którą można uznać za lepszą. be quiet! cechuje się bowiem znakomitą kulturą pracy, która zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Supremo nie jest w tej konfrontacji bezbronny. Przemawia za nim wyższa sprawność, lepsza stabilność napięć, dłuższa gwarancja oraz wyższa jakość zastosowanych komponentów. Lista wyższości wyrobu SilentiumPC nad Pure Powerem wydaje się być dłuższa, dlatego przynajmniej teoretycznie należy wskazać Supremo jako zwycięzcę konfrontacji. Istnieją jednak osoby, którym niespecjalnie zależy na atutach Supremo, za to lepsza kultura pracy Pure Powera jest argumentem przeważającym. Rodzi się wtedy pytanie: co z tymi napięciami? Nie jest zbyt fajnym, że zasilacz za 300 zł ma problemy z utrzymaniem ich w normach ATX, a i to w sytuacji wcale nie tak znowu oderwanej od rzeczywistości – wszak punkt 2 prezentuje rozkład obciążeń zbliżony do nowoczesnych komputerów (silne obciążenie linii +12 V). Wydaje się więc być rozsądnym, by nabywcy zasilacza be quiet! zachowali pewien margines względem maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. Obniża to nieco opłacalność zakupu, skoro traktujemy zasilacz 500 W jako efektywnie słabszy, ale pozwala uniknąć lub chociaż zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych problemów ze stabilnością napięć.

Podsumowując, be quiet! Pure Power 9 500 W CM jest opcją dla osób, które za wszelką cenę chcą zminimalizować poziom hałasu w swoim komputerze, nie bacząc specjalnie na stabilność napięć. Supremo M2 jest lepszym wyborem dla użytkowników, którzy nie są aż tak wyczuleni na pracę wentylatora, ale cenią sobie stabilne napięcia, wyższą sprawność i dłuższą gwarancję.

cabana

 

 

 

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#31ad49″ class=”Plusyy”]

 • Kultura pracy

[/su_list][su_list icon=”icon: minus-circle” class=”Minusy”]

 • Stabilność napięć.

[/su_list]

1

 

 

 

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#31ad49″ class=”Plusy”]

 • Stabilność napięć
 • Sprawność
 • 5 lat gwarancji w trybie door-to-door

[/su_list][su_list icon=”icon: minus-circle” class=”Minusy”]

 • Kultura pracy mogłaby być lepsza.

[/su_list]

By |2016-09-19T21:14:15+00:00Wrzesień 20th, 2016|Artykuły i felietony, Sprzęt|1 Comment

One Comment

 1. Extreeme 20 września 2016 at 15:18

  Jeśli coś nie trzyma napięć w normie ATX to taki zasilacz należy kategorycznie odradzić. Produkty niezgodne ze standardami powinny być wycofane.

Leave A Comment