Tzw. Steam Machine, czyli komputery do gier, z systemem firmy Valve zdają się zyskiwać na popularności. Jest to alternatywa dla konsol, a Intel zaprezentował teraz na targach CES 2016 architekturę procesorów, która może polepszyć sytuację tej platformy.steam-os-valve-steam-machines


Skull Canyon – bo o nim mowa to nowy pomysł na rozszerzenie linii modelowej CPU. Procesory te będą prawdopodobnie stosowane w tzw. NUC, oraz SFF (Small Form Factor – obudowy o małych gabarytach).Intel-Skull-Canyon-NUC

Platforma, do której mieli dostęp redaktorzy Tom’s Hardware miała wymiary w przybliżeniu 10 x 20 x 2.5cm (szerokość/głębokość/grubość) i zainstalowany Steam OS zamiast Windowsa.
W środku znajdowały się pamięci DDR4 i SSD w standardzie M.2.
Użyty zintegrowany układ graficzny to prawdopodobnie Iris Pro 580 z 128MB eDRAM. Chip ten posiada 72 jednostki wykonawcze, a jego osiągi to 1152 GFlops przy pojedynczej precyzji, albo 1.15 TFlops. Zestawiając to z dostępnymi kartami graficznymi – jest to poziom trochę powyżej Nvidia Geforce GTX 750.
Komputer oparty na Skull Canyon posiada poza tym 4 x USB 3.0, złącze LAN, czytnik kart SD oraz po jednym wyjściu graficznym : HDMI i Display Port. Wyróżnikiem jest port USB-C, oraz zastosowanie technologii Thunderbolt 3.0 – co umożliwi zastosowanie dedykowanej karty graficznej.

[su_highlight background=”#99dbff”]Wpis opracowany na podstawie http://wccftech.com/[/su_highlight]