Czy warto wymienić dysk HDD na SSD? Test Kingston UV400 480 GB

/Czy warto wymienić dysk HDD na SSD? Test Kingston UV400 480 GB

Dysk twardy w naszym komputerze odgrywa bardzo ważną rolę, mamy na nim zainstalowany system operacyjny, przechowujemy wiele danych takich jak programy, gry z których w każdej chwili możemy skorzystać. Ale czy to wszystko? Nie, ponieważ od dysku zależy także jak szybko będzie się on uruchamiał oraz reagował na nasze polecenia.

kingston-uv400-ssd-bundle-pack-480gb-550x550

Wiele osób zapewne o tym nie wie, lecz to właśnie dysk twardy może wpływać negatywnie na pracę systemu operacyjnego, wolne uruchamianie programów oraz kopiowanie plików. Takie problemy powodują niestety dyski typu HDD (Hard Disk Drive), które są w tej chwili najpopularniejszymi nośnikami, a zarazem także najtańszymi. Każdy pewnie słyszał o rozwiązaniach SSD – szybkich nośnikach, często kilkukrotnie szybszych od talerzowych dysków twardych, które mimo takiej specyfiki nadal nie przyciągają odbiorców swoją ceną. Ta niestety jest znacznie wyższa od tradycyjnych dysków. Jeszcze kilka lat temu za SSD o pojemności 120GB trzeba było zapłacić grubo ponad 300 złotych, gdzie cena przeciętnego HDD o pojemności 1TB oscylowała wokół kwoty 200 PLN. Na szczęście z biegiem czasu dyski SSD zaczęły tanieć i w tej chwili przyzwoity SSD o pojemności 120GB możemy nabyć w cenie poniżej 200 zł!  Takim przykładem jest seria dysków UV400 od firmy Kingston, która została stworzona z myślą o osobach, które po raz pierwszy chcą zasmakować mocy SSD dysponując niewielkim budżetem i odczuć naprawdę dużą różnicę w stosunku do talerzowca. Nośniki Kingston oferowane są w pojemnościach od 120 do 960 GB, przy czym pojemność 960 powinna pojawić się jeszcze w lipcu. Największą zaletą tych nośników jest, cena która w zależności od pojemności wynosi:

Kingston UV400 120GB – 169 PLN

Kingston UV400 240GB – 259 PLN

Kingston UV400 480GB – 499 PLN

Nośnik SSD przynosi zalety w stosunku do HDD takie jak:

– znacznie szybsze transfery oraz krótszy czas dostępu do plików

– znacznie mniejszy rozmiar oraz waga (przydatne w laptopach)

– brak elementów mechanicznych = bezgłośna praca

– wysoka odporność na uderzenia, wstrząsy (przydatne w laptopach, urządzeniach przenośnych)

Kingston SSDNow UV400, 480GB

[nextpage title=”Kingston UV400 480GB”]

Dysk UV400 480GB firmy Kingston, którego otrzymałem do testów został wyposażony w czterokanałowy kontroler Marvell 88SS1074, który według producenta ma zapewniać stabilną pracę i bardzo wysokie transfery. Zastosowano w nim kości flash NAND TLC firmy Toshiba wyprodukowane w 15 nm procesie technologicznym oraz interfejs SATA3 6 Gbps, które razem mają zapewniać osiągi nawet dziesięciokrotnie lepsze niż standardowy HDD. Prędkości, które podaje producent dla wersji 480 GB wyglądają następująco:

– zapis 500MB/s

– odczyt 550 MB/s

 

 

Płytka drukowana Kingstona została zamknięta w małą, aluminiową obudowę o chropowatej powierzchni z wypukłym logiem oraz napisem firmy Kingston. Według mnie dysk wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie w porównaniu do konkurentów gdzie naklejane są po prostu brzydkie naklejki. Gabaryty nośnika zamykają się w 100 x 69,9 x 7 mm, zaś jego waga wynosi około 57g. Dla porównania, dysk firmy Western Digital jest wymiarów 147 x 101,6 x 25,4 mm, a jego waga wynosi aż 440g, to pokazuje jak ogromna jest różnica między dyskami już na tym etapie. Rzeczywista pojemność dysku 480 GB wynosi około 447 GB.

 

I teraz najważniejsze pytanie – czy warto wymienić popularnego twardziela na SSD? Zdecydowanie tak! Postaram się Wam to udowodnić wykonując spora liczbę testów w programach syntetycznych, jak i w codziennych zastosowaniach.

Kingston SSDNow UV400, 480GB

[nextpage title=”Platforma testowa”]

outline [nextpage title=”Wydajność syntetyczna”]

asssd_czas_dostepu_odczyt

asssd_czas_dostepu_zapis

asssd_odczyt_4k

asssd_odczyt_sekwencyjny

asssd_zapis_4k

asssd_zapis_sekwencyjny

Pierwszy test za nami, a już SSD kompletnie dyskwalifikuje dysk HDD, przechodzimy do następnych testów.
Po lewej stronie dysk HDD a po prawej SSD:

Testy syntetyczne już za nami i wyniki nie pozostawiają żadnych złudzeń – SSD oferuje zdecydowanie lepsze i stabilniejsze osiągi od dysku HDD.

Kingston SSDNow UV400, 480GB

[nextpage title=”Wydajność – zastosowania codzienne”]

Pierwszy test wykonałem za pomocą operacji, przez którą każdy z nas będzie musiał przejść po zakupie nowego dysku – instalacja systemu operacyjnego, w moim przypadku Windows 10 Home z płyty DVD:

instalacja_systemu


Następny test polegał na zmierzeniu czasu uruchamiania systemu z przeglądarką Google Chrome i jej trzema zakładkami. Wyniki możecie zobaczyć na wykresie oraz załączonym filmie:

uruchamianie


Kolejne testy polegały na kopiowaniu poszczególnych plikach na testowanych dyskach. 2GB małych plików MP3, 4GB średniego rozmiaru zdjęć oraz 1 dużego pliku 8GB w postaci obrazu ISO

2GB_MP3

kopiowanie_obraow

8GB_ISO

W tym przypadku wyników nie trzeba nawet komentować, SSD wygrywa z dużą przewagą!


Następny test to operacje na archiwach WinRAR:

testowanie_archiwum

winrar_unpack


Instalacja programów oraz wielozadaniowość

3dmark

instalacja_FC4

wielozadaniowosc

witcher

Jak widać nośnik SSD za każdym razem wygrywa z HDD, raz mocniej, raz słabiej a czasami go po prostu dyskwalifikuje! SSD przede wszystkim pokonuje mocno talerzowca w operacjach na małych plikach oraz w wielozadaniowości, czyli np. przykład instalacja programu + kopiowanie danych – wtedy HDD zostaje daleko w tyle męcząc się z plikami, przy czym generuje niemały hałas.

srednia_wydajnosc 2

Kingston SSDNow UV400, 480GB

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Mam nadzieję, że test ten przekonał wszystkich niedowiarków, że warto pomyśleć o zamianie dysku talerzowego na znacznie szybsze rozwiązania jakim jest Solid State Drive oparty na kościach MLC lub TLC NAND flash. Oczywiście, nie mam tu na myśli całkowitej rezygnacji z talerzowców, nadal dyski te sprawdzą się wyśmienicie w roli magazynów danych. Tym niemniej, grzechem byłoby nie skorzystać z wydajności SSD pod system operacyjnym. Niewielki – 120 lub 240 GB nośnik na Windowsa, najważniejsze programy i jedną bądź dwie gry w zupełności Was zadowoli. Pamiętajcie także, że obecność SSD w zestawie znacząco obniża hałas generowany przez dysk twardy. W końcu uruchamia się on tylko wtedy, kiedy z niego korzystacie.

Kingston-UV400-SSD-120GB-240GB-480GB-Internal-Solid-State-Drive-2-5-inch-SATA-III-HDD.jpg_640x640

Kingston UV400 480 GB oferuje wysoką wydajność, znacznie wyprzedzającą dysk HDD przy zachowaniu niskiej ceny zakupu. Świetny produkt dla osoby, która chce przyspieszyć pracę swojego komputera niewielkim kosztem.
Zalety:

+ dobra wydajność

+ znacznie szybszy od HDD

+ przystępna cena

+ dobra jakość wykonania

Wady:

– pamięci TLC

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Kingston_Technology_logo.svg

 

 

 

 

Kingston SSDNow UV400, 480GB

 

By |2016-07-12T18:10:22+00:00Lipiec 12th, 2016|Artykuły i felietony, Sprzęt, Testy|0 komentarzy

Zostaw komentarz