Osoby stojące przed zakupem swojego wymarzonego komputera często podejmują decyzje pod wpływem emocji. Często nie mając pojęcia o komputerach wybierają te propozycje, które są nacechowane marketingową papką. Intrygują ich piękne opisy aukcyjne, przedstawiające niesamowite ujęcia widoków screeny z gier. Umówmy się: taki zakup jest niewypałem, to wydanie często naprawdę dużej ilości pieniędzy na zestaw, który i tak nie spełni marzeń gracza. Dlaczego tak jest? O tym dowiecie się w najnowszym wpisie na TechLipton.pl

Zacznę jednak od tego, że wprowadzeniem do szerokiego tematu o gotowcach z allegro jest film, który opublikowałem niedawno na kanale moreleTV:

Prezentuję na nim osiągi zestawu komputerowego zakupionego na serwisie aukcyjnym allegro za kwotę 2099 złotych. Także tam znajdziecie szerokie wyjaśnienie, dlaczego zakup gotowca wiąże się z takim ryzykiem, jakie tutaj opisuję.

PC

Pozwolę się skupić na faktach. Na PC wydałem 2099 złotych. W tej cenie otrzymałem „maszynkę do gier” zamkniętą w niewielkiej obudowie marki Akyga (?!) z procesorem FX-8320, 16 GB pamięcią operacyjną, kartą graficzną GeForce GT 740 2 GB GDDR3 oraz zasilaczem marki CoolerMaster. Dodatkowo także na dysku tego komputera zainstalowana była próbna wersja Windows 8.1 Enterprise.

Wydajność

Komputer ten reklamowany był jako potwór wydajności, jako sprzęt który uruchomi każdy z tytułów niedawno ukazanych na rynku. Jakie było moje zdziwienie, gdy ta jednostka w Wiedźmin 3: Dziko Gon nawet na najniższych detalach w rozdzielczości 1080p nie była w stanie zapewnić poziomu choćby 30 kl./s. Komputer droższy od konsoli prezentujący zdecydowanie niższą wydajność i jak ktoś słusznie zauważył – nie dziwmy się, że są osoby które nie wierzą w wysokie osiągi komputerów. To właśnie gotowce powodują taki stan rzeczy. W tej kwocie można złożyć lepiej zbilansowany zestaw, może z ciut słabszym procesorem, ale na pewno z wydajniejszą kartą graficzną, ponieważ to właśnie ten podzespół komputera był powodem jego słabych osiągów.

TEST PC Z ALLEGRO IKONA

Jaki komputer, który nie będzie gotowcem można otrzymać w tej cenie? Wystarczy spojrzeć na listę polecanych PC:

Polecane zestawy komputerowe


 

Opłacalność zestawu

No dobrze, ale to nie wszystko. Policzmy, ile faktycznie mógł kosztować zestaw złożony na takich podzespołach.

 1. AMD FX-8320: 599 PLN
 2. ASRock 980DE3: 205 PLN
 3. Crucial 16 GB 1600 MHz CL11: 330-340 PLN (nie ma oferty, ale tyle mogą kosztować)
 4. Używany dysk twardy Hitachi 1TB!: ~ 100 PLN
 5. Dwuwarstwowa nagrywarka: ~ 50 PLN
 6. GeForce GT 740 2GB GDDR3 low-profile: 360 PLN
 7. CoolerMaster Thunder 500w: 99 PLN
 8. Obudowa Akyga:  60 PLN

Podsumowanie: 1800 złotych

Już „na starcie” tracimy 300 złotych. Przepłacamy za złożonego gotowca i to słono…

Używane części gwoździem do trumny

Komputer dotarł do mnie w ładnym opakowaniu i obudowie, której stan na pierwszy rzut oka był fabrycznie nowy. Niestety, ale po dokładniejszej obserwacji zauważyłem na niej liczne przetarcia, co sugerowało wcześniejsze jej użycie. Prawdziwy dramat rozegrał się po dotarciu do wnętrza PC. Naklejki na zasilaczu wyraźnie sugerowały, że zalegał on dość długo na magazynie, na chłodzeniu karty graficznej można było zaobserwować kurz, a ułożenie okablowania nie zachęcało do dalszej eksploracji zawartości obudowy marki Akyga. To jednak nie wszystko moi mili. Po uruchomieniu komputera i programu HDDLife po prostu włosy stanęły mi dęba. Dysk marki Hitachi (choć obiecywano Samsunga lub Seagate) miał przepracowanych ponad 19 tysięcy godzin! Oznacza to, że komputer reklamowany jako nowy, dotarł do mnie po prostu używany! Janusze handlu? Na to wygląda! Czułem się jak nowy właściciel kilkuletniego auta, który odkrywa realny przebieg silnika…


11927829_614199358720409_3330104397582513018_o

Jak to się mogło w ogóle stać, że dostałem do rąk komputer z używanymi podzespołami? Czy to był tylko przypadek? Czy może takie praktyki są powszechne?


 

Podsumowanie

Przy zakupie zestawu komputerowego należy trzymać się kilku złotych zasad:

 1. Nigdy, przenigdy nie szukaj swojego nowego komputera na serwisie aukcyjnym allegro.
 2. Nie ufaj marketingowym opisom części komputerowych
 3. Oglądaj wideorecenzje sprzętu, czytaj artykuły = sam wyciągaj wnioski!
 4. Zawsze kontaktuj się w sprawie zakupu zestawu komputerowego z specjalistą od sprzętu (NIE ŻADNYM INFORMATYKIEM!), alternatywą są popularne fora typu: forum.pclab.pl, forum.purepc.pl, forum.benchmark.pl na których możesz założyć temat z prośbą o doradzenie najlepszego PC w danej kwocie lub po prostu zajrzyj na polecane zestawy komputerowe na moim blogu.
 5. Zdaj sobie sprawę, jaki wpływ na działanie komputera ma zasilacz i obudowa.
 6. Rozsądnie dysponuj swoimi pieniędzmi. Jeżeli kupujesz komputer za 3 tys. złotych tylko do CS:GO, to wiedz że robisz źle.