Geforce GTX 1080Ti – odliczanie do prezentacji

Od dawna wiadomo, że na przełomie lutego i marca, w San Francisco, odbędzie się tegoroczne GDC (Game Developers Conference). AMD już jakiś czas temu zapowiedziało swoją prezentację „Capsaicin & Cream”, z kolei Nvidia ogłosiła, że swoje wydarzenie nazwie „GeForce GTX Gaming Celebration”, oba mają mieć miejsce 28 lutego. Do tej pory nie było do końca wiadomo, czego możemy się spodziewać na prezentacji zielonych.

Nvidia postanowiła jednak rozwiać wątpliwości. Na stronie geforce.com pojawił się licznik odmierzający czas do wydarzenia, a także napis „IT’S ALMOST TIME #ULTIMATEGEFORCE”. Już samo określenie Ultimate GeForce sugeruje zapowiedź produktu z wyższej półki. Dodatkową wskazówką jest pogrubienie liter TI w słowie TIME. Jeśli ktoś wciąż miałby wątpliwości to ostatecznie je rozwiewa kod źródłowy licznika zawierający informację o 1080Ti.

Wedle doniesień, które otrzymał portal videocardz 28 lutego zobaczymy jedynie prezentację nowej karty, a na premierę przyjdzie nam poczekać co najmniej do połowy marca.

źródło: geforce.com

 

 • Krzych

  Wydajność znana, ciekawi mnie cena, czyli czy obniżą cenę GTXa 1080 i wrzucą 1080 Ti za mniej niz 4000 czy po prostu wsadzą go pomiędzy 1080 a Titana za 4500-5000.

  • Szulcu

   Zapewne ta druga opcja zostanie wykonana. Tak jak było z 980Ti. Chociaż z drugiej strony patrząc na AMD mimo, że jeszcze nie są dla Nvidii zagrożeniem pod względem GPU, to i tak walczą już z konkurencją, która zapewne zacznie myśleć, aby cena była adekwatna do jakości. Tak myślę.

   • Freezer64

    Właśnie rzecz w tym, że sądzono, że tak będzie z 980Ti i też obstawiano ~800$, a skończyło się na relatywnie umiarkowanych 650$ (gdzie 1080FE, 780 i 780Ti debiutowały z 700$) i obniżce 980 o 50$.
    Pewnie dlatego, że Fury X był za rogiem i nie chcieli dawać AMD zbyt wielkiego pola manewru ustalając wysoką cenę. Teraz może być podobnie, bo Vega powinna wyjść 2 miesiące później. Także może nie będzie tak źle, nie zdziwi mnie nawet jeśli 1080 spadnie cena o 100$ (a 1070 o powiedzmy 30$), czyli w złotówkach jakieś 5x (ale niekoniecznie tak szybko jak w USA 😉 ). Co do wydajności Vega to też może być ciekawie. Co zaoferuje 1080Ti z grubsza można przewidzieć. Vega niby przewiduje się, że będzie jednak słabszy (dogoni/wyprzedzi 1080), ale z drugiej strony deklaracji o największej zmianie w architekturze Radeonów od 5 lat raczej nie wypowiada się co chwilę 😉

    • Plajerity

     Pamięć w Vega ma działać jako cache. do tego zmienia się silnik rasteryzujący – główna zmiana między kepler a maxwell. Pod względem technologicznym karta zapowiada się naprawdę ciekawie. Co z tego, jak 16GB tekstur w grach i więcej to dopiero za minimum 2 lata, a prezentowana wydajność topowego modelu jest na poziomie gtx 1080.

     • Freezer64

      Czytałem, ale raczej jeszcze nie powiedzieli wszystkiego o Vega, te kilka slajdów to był bardzo pobieżny opis architektury. A z tym określaniem wydajności już teraz to bym się nie rozpędzał. To, ze pokazali nieco lepszą wydajność w Doomie od 1080 na wczesnym sterowniku i samplu nie oznacza, że na tym koniec.

      Bierz pod uwagę, że 1080 jest szybszy od Fury X o raptem 30-38% (aktualny test TPU), a w Vega przewiduje się, że będzie nadal 4096sp (64Cu) jak w Fury X, ale raz, że przewiduje się zegar ~50% wyższy od Fury X, a dwa, że przebudowano sporo więcej niż wspomniałeś. Same jednostki Cu mają osiągać wyższe IPC i być bardziej elastyczne, globalnie wspomina się o lepszym Load Balancing, 2x wyższej szczytowej przepustowości geometrii na zegar (per clock, czyli razem z zegarem może i 3x), nowy Primitive Shader dzięki któremu będzie renderowane mniej niepotrzebnej (niewidocznej) geometrii, etc.
      Obecnie podobno 80% teamu od driverów pracuje nad sterownikiem do Vega.

      A co do pamięci to w modelu dla graczy jest spodziewane raczej 8GB (i do grania wystarczy).

     • Plajerity

      Może coś w tym jest. Zobaczymy po premierze Ryzen. Jeszcze nie było sytuacji, gdzie AMD by ukrywało prawdziwą moc swojego produktu, jeżeli ten wygrywał z konkurencją.

      W takim DOOM Fury X potrzebowało 25% dodatkowej wydajności, aby się zrównać z gtx 1080, który wyciąga 60 fps. Vega miała nieco ponad 70 fps. Dodatkowe 12 klatek przy 60fps to kolejne 20% (4k na ultra). Wychodzi te ~50% wyższa wydajność od Fury X, czyli dokładnie ta różnica co w zegarze. Mogą poprawić jeszcze kwestię sterowników, IPC i zegara, ale więcej niż 10% bym nie oczekiwał. Także oczekuję, że będzie to zdecydowanie słabsza karta niż 1080 ti, a przy cenie HBM 2 wcale nie tania. Wraz z czasem zyska, jak gry zaczną korzystać z możliwości karty – np. obliczenia na fp16.

      Chyba, że zdarzy się cud i dzięki sterownikom różnica będzie taka jak między kepler i maxwell, tylko z powodu zmiany sposobu renderowania obrazu. Tak jak pisałem, AMD nie zaniżało wydajności w swoich prezentacjach, więc w to nie wierzę.

     • Freezer64

      No zobaczymy. A co do HBM2 to trzeba wziąć poprawkę na to, że po pierwsze skala produkcji jest inna – Fury X to była pierwsza komercyjna implementacja i tylko Hynix to produkował. HBM2 produkuje Samsung jak twierdzi masowo od początku 2016 (z czego skorzystała Nvidia w Tesla P100), Hynix też deklarował, że mógł w zeszłym roku i wygląda jakby od wielu miesięcy był gotowy na zaopatrywanie AMD.
      Do tego Vega ma tylko 2 stosy HBM, Fury X miał 4.
      No i niecały rok temu Raja Koduri w wywiadzie dla PCPer stwierdził, że HBM2 użyją gdy będzie dostępne do szerszego grona graczy (co może też sugerować, że Vega10 będzie tańsza niż te 650$ za Fury X, a w koszcie produkcji na pewno tańsza, choć wiadomo – topowy Radek na pełnym chipie to raczej minimum 500$, jak mam strzelać to może 550$ i kastrat za 450$? Niżej miejsce dla Vega11, a jeszcze niżej pewnie Polarisy 10 i 11 w nowszej rewizji o nieco lepszej wydajności bez zwiększania poboru)

 • Szaku

  Nie dla psa kiełbasa…

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij