Premiera procesorów Skylake z serii i5 i i7 z odblokowanym mnożnikiem jest już za nami. Część osób przeglądając wyniki testów nadal nie wie, czy warto zainteresować się nowymi procesorami. W dzisiejszym wpisie chciałbym rozważyć wszystkie za i przeciw przy okazji zakupu Intela czwartej lub szóstej generacji i zarazem pomóc Wam w wyborze odpowiedniego modelu.

Intel-Core-i5-6600K

Nie sięgając daleko zaglądamy do rodzimych testów z portali PurePC i PClab.pl. Wychodzę z założenia, że przyjęta metodologia testowa w przypadku tych dwóch portali jest na tyle prawidłowa, że nie muszę posiłkować się dodatkową ilością źródeł. Procesory ocenię na podstawie osiągniętej wydajności, wskazów poboru mocy, możliwości w podkręcaniu i kosztów zakupu (włączając w to płytę główną i pamięć operacyjną).

Wydajność uśredniona

W pierwszej części wpisu chciałbym zająć się rywalizacją Intel Core i5-4690K z modelem i5-6600K. Głównym polem oceny ich wydajności będą rezultaty osiągnięte przez te procesory w grach. Na samym początku pozwolę sobie zwrócić uwagę na swoistą niedokładność uśrednionych wyników testowych, które z lenistwa czytelników zamieniają się w wyrocznie. Operowanie na przybliżonych sumach procentowych jest o tyle niepoprawne, gdyż wystarczy że w jednej grze wyniki znacząco się różnią, a średnia zostaje odpowiednia zawyżona lub zaniżona. Stąd pojawia się moja prośba, aby wszelakie artykuły prezentujące wydajność podzespołów czytać w całości.

gry

źródło: pclab.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Tym niemniej na samym początku odniosę się właśnie do wykresu z pclab.pl dotyczącego średniej wydajności w grach. Według otrzymanych wyników przez redakcje tego portalu, i5-6600K osiąga wydajność uśrednioną równą 157% AMD FX-8350. Z kolei i5-4690K, a więc model czwartej generacji Intel może poszczycić się wynikiem 142,4%. Przewaga jednego modelu nad drugim to ponad 14 punktów procentowych. Dużo? Jak najbardziej. Zwróćcie uwagę na bieżącą sytuację na rynku kart graficznych. GeForce GTX 970 jest dostępny w kwocie 1400 złotych, zaś model o wydajności 15-20% wyższej, czyli GTX 980 jest sprzedawany za kwotę ponad 2200 złotych. Wiele osób decyduje się na dołożenie aż 800 złotych do zakupu karty wydajniejszej, lecz nie na tyle, aby zakup ten nazwać mianem opłacalnego. W związku z tym wykres uśredniony zaczerpnięty z portalu pclab.pl jest bardzo obiecujący. Dokładając zaledwie 100 złotych otrzymujemy znacznie wydajniejszy procesor. Czy jest to prawdą? Prześledźmy poszczególne wykresy wydajności.


 

Wydajność w ujęciu szczegółowym

W Assassin’s Creed: Unity i Arma III przewaga i5-6600K jest bezapelacyjna. W pierwszym tytule Skylake wyróżnia się wynikiem 75,8 kl./s, gdy CPU z serii Haswell traci do niego ponad 4 kl./s. W Arma III operujemy na znacznie mniejszej płynności obrazu, przez co wyniki ulegają spłaszczeniu. Jednak to znów i5-6600K jest wydajniejszy od modelu i5-4690K o kilka dobrych procent. Różnica ta rośnie z chwilą oglądania wykresów z Battlefield 4 w trybie MP i Far Cry 4. To właśnie ten drugi tytuł bardzo mocno zawyża średnią. Shanath Arena to lokacja bardzo mocno obciążająca jednostki CPU. Tu i5-6600K gra pierwsze skrzypce, osiągając poziom 76,4 kl./s! i5-4690K? Daleko w tyle z wynikiem 61,8 FPS. Skylake kolejny raz pokazuje pazur w Total War: Attila i GTA V. Specjalnie wymieniłem te tytuły ponieważ w nich przewaga Skylake nad Haswellem jest większa od tych magicznych 10-procent – odpowiednio przy Total War wynosi 21,3% i w GTA V – 11,8%. Teraz zajrzyjmy na poletko PurePC.pl. Jedna uwaga! Redakcja pclab.pl testowała procesory przy karcie graficznej Asus GeForce GTX 980 Ti i pamięciach Crucial Ballistix Elite DDR4 2×8 GB 2666 MHz CL16, purepc.pl wykonywało pomiary przy użyciu Gigabyte GeForce GTX 980 i pamiątek Kingston Predator 2666 MHz, ale o opóźnieniach CL13.

Pierwszy test w Battlefield 4 potwierdza rezultaty uzyskane przez redakcje pclab.pl. Przewaga Skylake nad Haswellem to ponad 15%. W Crysis 3 rośnie ona o kolejny procent, a wynik to 48,6 kl./s wobec 41,8 kl./s Haswella. W Far Cry 4? Ta sama lokacja testowa i dokładnie takie same rezultaty! To pokazuje, że miejsce CPU nijak się ma do wydajności GPU. Przypominam, że obie redakcje korzystają z różnych metodologii testowych. W Watch Dogs usprawniona architektura Skylake robi swoje – po raz kolejny bezapelacyjnie wygrywa on z Haswellem. W GTA V i Arma III powtórka z rozrywki…

Wyniki uzyskane przez portal PurePC.pl dostępne są pod tym linkiem.

Zwycięzcą testów wydajności na fabrycznych ustawieniach jest bez wątpienia Intel Core i5-6600K, którego wydajność w zależności od gry jest od 10 do 20% wyższa od modelu i5-4690K. Na dobrą sprawę w tej chwili mógłbym zamknąć temat osiągów, ale… zostały jeszcze testy po podkręceniu obu jednostek. Zamiast marnowania czasu na powtarzanie tych samych treści wolę Wam zaprezentować wykres zbiorczy dotyczący wydajności z wyraźnie zaznaczoną linią 60 FPS. Po co taki zabieg? Czytajcie dalej.


 

Klatki, klatki i jeszcze raz klatki

i5-6600K to model procesora stworzony z myślą o graczach, którzy cenią sobie wysoki poziom płynności obrazu uzyskany na 60 Hz monitorze lub 120/144 Hz. Dodatkowo na wyposażeniu takiego użytkownika znajdzie się karta graficzna klasy GeForce GTX 970/AMD Radeon R9 390 lub wyższej. Dlaczego o tym wspominam? Zapewne nieliczne grono czytelników tych dwóch artykułów zwróciło uwagę, że obie jednostki po podkręceniu i tak oferują poziom płynności wyższy od 60 klatek na sekundę! W AC: Unity to prawie 80 kl./s, w BF4 odpowiednio 98 i 114 kl./s, w C3 63 i 69 kl./s, w Far Cry 4 ponad 70 kl./s, w Wiedźminie 3 prawie 100 kl./s, w Watch Dogs 66 kl./s.

Wydajność

Kliknij, aby powiększyć. Czerwona linia wyznacza linie 60 kl./s.

Są oczywiście tytuły, w których i5-4690K nadal znajduje się pod tym progiem to: Arma III, Total War, Project CARS i GTA V. O ile w dwóch pierwszych także i5-6600K nie grzeszy wydajnością, tak w PCARS i Grand Theft Auto V w przeciwieństwie do Haswella przekracza on magiczną barierę 60 kl./s. Chcę przez to pokazać, że nie zawsze przewaga 10, 15 bądź 20 procent i5-6600K będzie widoczna na tle i5-4690K. Co w chwili, gdy w miejscu za które odpowiada karta graficzna będziemy mieć mniejszą liczbę klatek? Czy w ogóle zauważymy poprawę płynności w lokacji typowo procesorowej z chwilą wymiany procesora Haswell na Skylake? Trendy oczywiście się zmieniają, gracze Battlefield 4 chcący rozrywać się przy 144 Hz odświeżaniu wyświetlacza zapewne widzą dużo pozytywów w pojawieniu się Skylake o takiej, a nie innej wydajności. Gracze o profilu nieukierunkowanym na jedną grę, bazujący na 60 Hz monitorze i grający z vsync powinni mocno zastanowić się nad tymi słowami.


 

Pobór energii

Dochodzimy do pierwszej kontrowersji w wynikach. Według pclab.pl Skylake zarówno w spoczynku i obciążeniu pobiera mniej energii od Haswell. Nie są to duże różnice, wszak charakteryzuje je wielkość od 5 do 20 Watów. W ujęciu miesięcznym, czy nawet rocznym rachunki za prąd będą różnić się o zaledwie kilka złotych. Testy purepc.pl ukazały Skylake z innej strony. Na ustawieniach fabrycznych i5-4690K pobierał od 10 do 12 Watów mniej od modelu i5-6600K. Dopiero po wykonaniu overclockingu nastąpiła zmiana klasyfikacji i to Skylake wyszedł wyraźnie na czoło „peletonu”.

Pobór energii według pclab.pl

Pobór energii według purepc.pl


 

Potencjał w podkręcaniu

Pamiętacie przecieki, które mówiły o potencjale w podkręceniu Skylake? Jak to było? 5000 MHz na powietrzu? Niezłe banialuki, co? Premierowe testy okazały się ogromnym rozczarowaniem dla wielu osób, które czekały w ręku z  śrubokrętem  myszką na overclocking. Potencjał Skylake jest mierzony tą samą miarą co Haswella. Większość egzemplarzy testowych (engineering sample) nie mogła poradzić sobie z wyższym taktowaniem niż 4600 MHz przy jeszcze rozsądnym napięciu wynoszącym 1.35V.

źródło: purepc.pl

źródło: purepc.pl


 

DDR3 vs DDR4 Skylake

Czekamy na pierwsze testy…


 

Koszt zakupu platformy Skylake vs Haswell

 

Platforma DDR3 + Skylake

Cena platformy = 1850 PLN


 

Platforma DDR4 + Skylake

Cena platformy = 1910 PLN


 

Platforma DDR3 + Haswell

Cena platformy = 1670 PLN

Podsumowanie

Co kupić? Platformę z Intel Core i5-4690K, czy może jednak zaopatrzyć się w nowy procesor na podstawce LGA1151? Wybór nie jest wcale taki łatwy jak się wydaje. Koszt zakupu i5-4690K z płytą główną średniej klasy wyniesie 1670 złotych. Platforma Skylake na DDR4 z jedną z najtańszych płyt głównych obciąży Was rachunkiem na kwotę 1900 złotych. Sumarycznie rzecz biorąc różnica nie jest taka straszna, jak zapowiadano kilka dni temu. Jeszcze lepiej wypada porównanie kwotowe Skylake w połączeniu z pamięcią operacyjną DDR3 wobec Haswell. Na razie jednak nie chciałbym o tym za dużo pisać, ze względu na brak dostępnych w sieci testów porównujących wydajność procesorów Skylake na DDR3 i DDR4.

Intel-Skylake-CPU-800x806

Wybór Skylake to ten z natury takich, gdzie dołożenie przez kupującego 150 bądź 200 złotych nie będzie stanowiło problemu. Co innego jeśli będzie on musiał dokonywać cięć na innych podzespołach, choćby na karcie graficznej. W takim wypadku lepiej skorzystać z możliwości oferowanych przez Haswella*.

*nie tyczy to się to graczy słynących z zamiłowania do RTS’ów, którzy najwięcej wydajności zyskają na wymianie procesora.