Intel oficjalnie rezygnuje z cyklu wydawniczego Tick-Tock

Intel oficjalnie na stałe zrezygnował z dotychczasowego modelu produkcji i rozwoju procesorów, znanego jako Tick-Tock.
Tick oznaczał niższy proces technologiczny, a Tock nową mikroarchitekturę.
Obecnie możemy oczekiwać przynajmniej trzech generacji produktów bazujących na jednym procesie.

aaaa


Przyczyną są m.in. problemy, które miał Intel przy przejściu z 22 nm na 14 nm, ten ostatni proces został przedłużony o trzecią generację o nazwie Kaby Lake, o której pisałem więcej w newsie („Intel Kaby Lake pojawi się w trzecim kwartale 2016” ).
To pierwszy przypadek nie zastosowania reguły tick-tock, wiadomo też, że Intel postanowił wydłużyć cykl wydawniczy o następny krok.
ticktock2
Po zmianie wyglądać to będzie zatem w następujący sposób: proces/architektura/optymalizacja (PAO) i będzie kontynuowane w kolejnych rodzinach procesorów.

14 nm układy mają cykl trwający 2,5 roku, w przypadku 10 nm producent zwolni tempo i wprowadzi 3 różne generacje co rok.
Te ostatnie (1o nm) układy pojawią się dopiero w przyszłym roku, a na 7 nm przyjdzie poczekać prawdopodobnie do 2019-2020 roku.

Konkurencja niewątpliwie wykorzysta spowolnienie, TSMC planuje zaprezentować 7 nm układy już w 2018 roku i przygotować 5 nm w 2020.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij