Jak włączyć monitoring podzespołów komputera? Poradnik MSI Afterburner

/Jak włączyć monitoring podzespołów komputera? Poradnik MSI Afterburner

Oglądając moje filmy na pewno część z Was zastanawiała się, w jaki sposób wyświetlam na nich informacje o temperaturze procesora, karty graficznej czy użyciu pamięci RAM lub VRAM. Testy bez tych wskazań straciłyby dużo na wartości, dlatego staram się żeby były one obecne przy każdym sprawdzanym tytule i przy każdej sprawdzanej konfiguracji. Mam dla Was dobrą informację – włączenie takich ustawień jest banalnie proste i odbywa się za pomocą programu MSI Afterburner. Jak to zrobić? Zapraszam do poradnika.

Na wstępie zaznaczę, że MSI Afterburner nie jest jedynym programem, który udostępnia możliwość monitoringu pracy podzespołów komputera. Osoby użytkujące EVGA Precision również mogą skorzystać z takich udogodnień.

[su_heading]Poradnik[/su_heading]

Jeżeli nie macie jeszcze na swoim dysku zainstalowanego MSI Afterburner, to pobieracie go z podanego adresu: MSI Afterburner
1

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie programu i przejście do zakładki o nazwie Settings. Tam skryte są wszystkie opcje dotyczące monitoringu.

MSI AB2

Warunkiem zależnym dla działania monitoringu jest wykrycie karty graficznej przez program.

Domyślnie, zakładka właściwości przedstawia ogólne ustawienia dotyczące pracy programu i karty graficznej. Na dobrą sprawę jest ona przydatna w momencie podkręcania rdzenia i pamięci układu graficznego. Dla monitoringu podzespołów nie odgrywa żadnej roli.

MSI AB3

Korzystając z polskojęzycznej wersji MSI Afterburner Waszym celem będzie dotarcie do zakładki Monitoring. W niej bowiem znajdują się wszystkie opcje odpowiedzialne za wyświetlanie parametrów pracy komponentów komputera podczas grania. To tu włączycie stały proces wyświetlania temperatur, użycia i taktowania karty graficznej. Oprogramowanie nie tylko udostępnia opcje związane z układem graficznym, ale także z procesorem oraz pamięcią operacyjną!

MSI AB4

Warunkiem koniecznym do uruchomienia monitoringu jest kliknięcie na znacznik umieszczony w pierwszej kolumnie o nazwie Wykres. Prawidłowo przeprowadzoną operację powinien zasygnalizować znacznik wypełniony czarnym tłem. Teraz już od Was zależy ile elementów zamierzacie monitorować za pomocą oprogramowania MSI. Na samym początku polecam zabawę z kilkoma podstawowymi monitami – temperaturą GPU (karty graficznej), liczbą klatek na sekundę czy użyciem pamięci RAM. To jeszcze nie wszystko. Monitoring będzie aktywny w grze dopiero po zaznaczeniu pola „Pokaż na OSD„.

MSI AB5

Jeżeli już przejdziecie przez pierwszą fazę ustawień, to możecie zabierać się za te bardziej zaawansowane. Służą one przystosowaniu monitoringu do preferencji użytkownika. Pole do popisu jest spore – poczynając od zmiany nazw wyświetlanych monitów po ustalenie pozycji, w jakiej będą one wyświetlane. Bardziej dociekliwi na pewno zauważą, że obok MSI Afterburner uruchamiany jest drugi program o nazwie RivaTuner Statistics Server. To jedna z odmian legendarnego oprogramowania do podkręcania kart graficznych, w obserwowanym wymiarze służy ono tylko do dalszej konfiguracji monitoringu MSI.

Riva Tuner

Program dzieli się na dwie części. Pierwszą z nich tworzą profile dla ustawień gier i aplikacji. Pozwala to na niezależne dostosowywanie wyświetlanego monitoringu do każdego software znajdującego się w polu „Application profile properties”. Na przeciwległej stronie oczom użytkownika ukazują się dodatkowe konfiguracje On-Screen Display, czyli naszego tytułowego MONITORINGU.

Skrót informacji o ustawieniach:

 • Application detection level: wybieracie poziom wykrycia OSD w aplikacjach obsługiwanych przez MSI Afterburner i Riva Tuner. Radzę, aby ten sięgał stopnia medium lub high.
 • Stealth mode: w niektórych grach OSD może być traktowane jako forma modyfikacji mechaniki rozgrywki. Nie zaszkodzi, aby opcję tę włączyć podczas grania w multiplayer.
 • Custom Direct3D support: wsparcie dla oprogramowania korzystającego z modyfikowanych bibliotek Direct3D.
 • Framerate limit: opcja niezwiązana z pracą OSD. To inaczej blokada ilości klatek na sekundę.
 • On-Screen Display support: jeżeli nie włączycie tej opcji, to monitoring podczas grania nie będzie aktywny.
 • On-Screen Display rendering mode: wybór graficznej prezentacji OSD.
 • On-Screen Display shadow: włączenie lub wyłączenie cienia dla OSD.
 • On-Screen Display zoom: suwak pozwalający na zwiększenie rozmiarów monitoringu.
 • Show own statistics: włączenie lub wyłączenie prezentacji OSD z innych programów, takich jak: EVGA Precision czy HIS iTurbo
Riva Tuner 2

Grafika prezentująca ekran, to tak naprawdę aktywne pole na którego obszarze można dostosowywać miejsce wyświetlania OSD już na Waszym monitorze.

Czy działa to w praktyce? Jasne że tak! Zobaczcie jak dobrane przeze mnie ustawienia są prezentowane w trakcie grania w Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Wyświetlanie

[su_heading]Podsumowanie[/su_heading]

MSI Afterburner wraz z Riva Tuner Statistics Server to świetne narzędzia do monitorowania pracy podzespołów komputera. W każdym momencie rozgrywki macie okazję do wglądu na temperatury Waszej karty graficznej, stopnia obrotu wentylatorów wchodzących w skład układu chłodzenia GPU, czy sprawdzenia wykorzystania procesora. To podstawowe narzędzie dla testera kart graficznych i procesorów, ale może być przydatne także dla zwykłego użytkownika, który chce dowiedzieć się czegoś więcej o zachowaniu swojego komputera w czasie obciążenia.

Poradnik w formie materiału filmowego:

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4″ width=”440″ height=”300″]

By |2016-04-02T16:47:05+00:00Luty 10th, 2016|Artykuły i felietony, Sprzęt|3 komentarze

3 komentarze

 1. Soloman 10 lutego 2016 at 23:52

  Jeśli ktoś do tego sam nie mógł dojść nie powinien mieć komputera xD

 2. qwer 24 marca 2017 at 20:22

  A jak zrobić aby owe parametry były wyświetlena na pulpicie, jest wgl taka mozliwosc ?

 3. Drakon1590 20 kwietnia 2017 at 23:04

  Rivatuner Statistics Server to samodzielne narzędzie, które można pobrać z oficjalnej strony, więc nie ma potrzeby instalować program MSI Afterburner, skoro chcemy korzystać jedynie z narzędzia RTSS. Dla zainteresowanych samym RTSS poniżej zamieszczam link:

  Rivatuner Statistics Server

Leave A Comment