Kamera sportowa SJCAM M20 – rzut okiem

/Kamera sportowa SJCAM M20 – rzut okiem

Kilka tygodni temu otrzymałem od firmy Gearbest paczkę z interesującą zawartością. W jej wnętrzu znajdowała się niewielka kamera sportowa firmy SJCAM. Na co ją stać i czy warto sobie nią zaprzątać głowę? O tym poniżej.

SJCAM M20 to kamera sportowa o szerokim spektrum zastosowań. Dzięki dołączonym (o tym za chwilę) akcesoriom pozwala rejestrować wydarzenia z natury tych ekstremalnych. Jazda na desce snowboardowej? Nurkowanie? Skok spadochronem? SJCAM mówi „tak” i to przy stosunkowo niskiej cenie zakupu. Zacznijmy jednak od początku, czyli od specyfikacji.

[su_heading size=”20″]Specyfikacja techniczna[/su_heading]

Dobra kamera sportowa to mała kamera sportowa. Gabaryty SJCAM M20 zachwycają. Rejestrator obrazu zamyka się w 40 milimetrach szerokości, 54 wysokości i niecałych 24 głębokości. To maleństwo o rozmiarze dwóch kciuków, które z odległości dwóch metrów może pozostać niezauważone. Jego waga to 55 gram z baterią i 39 bez. Jeśli już mowa o samej baterii, to czas jej pracy ustalono na około 65-75 minut w zależności od tego, czy korzystamy z niej przy włączonym trybie sieci bezprzewodowej. Tak, moduł Wi-Fi także znajduje się na wyposażeniu tej miniatury kamerki.

maxresdefault

Na obudowie produktu SJCAM odnajdziemy cztery przyciski funkcyjne oraz dwa wyjścia obrazowe: microHDMI i AV. W bliskiej lokalizacji od wyjść znajduje się gniazdo kart pamięci microSD – M20 wymaga użycia karty z klasą 6+ o pojemności do 32GB. Tylko w nielicznych sytuacjach wspierane są rozwiązania flash o pojemnościach 64 i 128GB.

3c4692a0739c444ac1c1a71a69586e44

M20 wyposażono w dobrze znany układ NOVATEK NTK96660, który współpracuje z sensorem obrazu SONY IMX206. Taki sam rejestrator można spotkać w Blackview Hero 1. Pozwala on nagrywać filmy w rozdzielczości 4K przy 24 klatkach na sekundę, 2K z 30 kl./s, 1080 przy dwukrotnie większej liczbie klatek i wreszcie w trybach 720p i WVGA w odpowiednio 120 i 240 FPS. Format zapisu filmu należy ustawić z poziomu oprogramowania – SJCAM oferuje formaty MOV i MP4. SONY IMX206 dysponuje stabilizacją żyroskopową, przydatną w realizacji ujęć dynamicznych z często zmianą ruchu i położenia punktu nagrywania. Kąt widzenia kamery oferuje ustawienie trybu szerokiego, normalnego i wąskiego. Według parametrów podanych przez producenta SJCAM M20 umożliwia nagrywanie filmów przy 166 stopniowych widoku, co jak na tę klasę kamerki jest bardzo dobrym rezultatem.

Pełna specyfikacja testowanego produktu dostępna jest pod tym linkiem:

SJCAM M20 – kamera sportowa

[su_heading size=”20″]Próbki wideo[/su_heading]

Kamerka SJCAM M20 po kilkunastu dniach pobytu w Polsce znów wróciła do Azji. Powędrowała tam wraz z moją siostrą, która dostarczyła mi pakiet filmów i zdjęć prosto z Osaki. Wcześniej jednak miałem okazje dość dobrze poznać obsługę kamery i jakość rejestrowanych przez nią obrazów.

Film nagrywany w rozdzielczości 3840×2160 pikseli pokazuje, że kamera przy oświetleniu dziennym oferuje całkiem przystępną jakość wideo. Nawet ze wskazaniem na dobrą z plusem, jeśli weźmiemy pod uwagę że oprogramowanie automatycznie reguluje parametry sensora. Oczywiście można przyczepić się do pracy stabilizatora, który w trybie 24 klatek na sekundę nie zdaje egzaminu. Po części jest to wina samego nagrywającego – przemieszczenia się bez uchwytu stabilizującego kamerę (tzw. rączki) zawsze będzie wywoływało mniejsze bądź większe oznaki drgań obrazu. Przy tak małych gabarytowo urządzeniach nie trudno o efekt „skaczącego” wideo.

Drugi urywek filmowy prezentuje pracę kamerki w trybie nocnym. Niedostatek światła powoduje automatyczny wzrost wartości ISO, co przekłada się na liczne szumy rejestrowanego nagrania. Jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia, ale mogliśmy się tego spodziewać przy tak małej przysłonie SJCAM M20.

Ostatni klip to pokaz pracy rejestratora przy zachmurzonym niebie. W tym miejscu należy docenić możliwości SONY IMX206, gdyż jakość tego nagrania w porównaniu z pierwszym filmem nie uległa zmianie. Producenta kamery chciałbym pochwalić także za jakość zainstalowanego mikrofonu w obudowie kamery. Nie spodziewałem się po nim tak dobrego wypoziomowania głosów i redukcji szumów i choć dźwięk jest do bólu płaski, to i tak nie przeszkadza mi w docenieniu tego elementu SJCAM M20.

[su_heading size=”20″]Oprogramowanie[/su_heading]

Jak to możliwe, że tak mała kamera ma tak rozbudowane menu? I choć intuicyjność jego obsługi pozostawia wiele do życzenia, to funkcje w nim się znajdujące muszę budzić wrażenie. Oprócz zmian podstawowych elementów nagrywania, takich jak FOV, bitrate czy kolor możemy także przygotować kamerę do pracy z dronem, jazdą autem czy do nurkowania. Jeśli jesteście zainteresowani większą dawką informacji, to zapraszam do odwiedzenia kanału TestTV (3:20-4:20)

[su_heading size=”20″]Podsumowanie[/su_heading]

Kamera SJCAM M20 dostępna jest na stronie GearBest w kwocie 120 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje nam cenę w granicach 500 złotych. Czy biorąc pod uwagę możliwości kamery warto się nią zainteresować? Naszym zdaniem tak. To produkt o szerokim polu zastosowań oferujący wysoką jakość nagrywanych zdarzeń. Producent nie dbał tylko o to, użytkownik wybierając SJCAM M20 otrzymuje cały pakiet akcesoriów, które są dołączane wraz z kamerą m.in. obudowę do nurkowania na głębokości 30 metrów, zestaw montażowy dla roweru czy aparatu. To na pewno mocna strona tej chińskiej produkcji. Wybaczcie, że wcześniej nie wspomniałem o mobilności tego urządzenia. M20 możecie zarządzać za pomocą ala smartwatcha komunikującego się z kamerą przy pomocy modułu bluetooth lub aplikacji instalowanej na smartfonie. W tej beczce miodu musi znaleźć się łyżka dziegciu. Za wady testowanej kamerki odbieram nieintuicyjne menu, tylko poprawne działanie stabilizatora żyroskopowego i słabą jakość nagrań nocnych. To jednak nie są wady, które mogłyby sprawić że zakupu M20 przestałby być dla mnie atrakcyjny.

SJCAM M20 na stronie Gearbest

Promocja zakupowa Gearbest

Zalety:

 • przystępna cena zakupu
 • rozbudowane menu
 • dobra jakość zdjęć i filmów (tryb dzienny)
 • bogaty zestaw akcesoriów
 • niezła jakość wykonania
 • niewielkie gabaryty
 • mobilność, mobilność i jeszcze raz mobilność
 • przystępny czas działania na baterii
 • moduł Wi-Fi

Wady:

 • brak intuicyjnego menu
 • działanie stabilizatora żyroskopowego
 • jakość nagrań nocnych pozostawia wiele do życzenia
By |2016-11-07T12:09:10+00:00Listopad 7th, 2016|Artykuły i felietony|1 Comment

One Comment

 1. Karolina (hadadelverde) 21 grudnia 2016 at 11:48

  Co oznacza flat rate shipping? Jest ona rejestrowana czy nie?

Leave A Comment