Karty graficzne – podejście do reklamacji u poszczególnych producentów

/Karty graficzne – podejście do reklamacji u poszczególnych producentów

Zapewne czasami, przynajmniej część z Was zastanawiała się – jak firmy produkujące karty graficzne ustosunkowują się do modyfikacji, których można dokonać (zmiana chłodzenia, podkręcanie + ewentualnie podnoszenie napięcia zasilającego).

123
Serwis ht4u opracował zestawienie, uwzględniające największych dostawców:
abc

Firma zdecydowanie zasługująca na wyróżnienie to: EVGA. Tutaj zarówno zmiana chłodzenia, jak i podkręcanie pozostają bez wpływu na gwarancję.

Trochę gorzej sprawa wygląda w Zotac-u, gdzie producent skraca okres ochronny z 5 do 2 lat, tzn. usuwa swoją rozszerzoną gwarancję (dostępną po zarejestrowaniu, przysługującą pierwszemu właścicielowi).

MSI – tutaj jedyne obostrzenie to napięcie i to jedynie, gdy wykonuje się ekstremalne podkręcanie (np. przy użyciu ciekłego azotu).

Asus (mimo tego, że stworzyli aplikację GPU Tweak) – nie toleruje wykraczania poza standardowe ustawienia karty, za to akceptuje zmianę chłodzenia. Tu jedna uwaga – kontaktowałem się z polskim przedstawicielstwem i twierdzą, że nawet to nie jest możliwe (aczkolwiek sądzę, że w sytuacji gdy karta zostanie przywrócona do stanu fabrycznego – nie będzie problemu).

Gigabyte – nie akceptuje zmian chłodzenia i podnoszenia napięcia, ale co interesujące, samo podkręcanie – tak.

Troszkę lepiej wygląda to w przypadku XFX-a, gdzie dozwolone jest dodatkowo modyfikowanie „woltażu”.

Dla osób lubiących podkręcać, modyfikować chłodzenie – nie można polecić na pewno produktów Powercolor oraz Sapphire (choć Ci ostatni są twórcą programu Trixx – służącemu m.in. podkręcaniu) .

HIS i Gainward nie udzieliły odpowiedzi.

 

 

Opracowano na podstawie: http://ht4u.net/reviews/2014/grafikkarten-hersteller_zur_thematik_garantieverlust_beim_wechsel_des_kuehlers_oder_uebertakten/index3.php

By |2016-01-03T05:11:30+01:00Listopad 25th, 2015|Artykuły i felietony, Sprzęt|6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Soloman 25 listopada 2015 w 05:06

  dobrze wiedziec nastepnym razem bede wiedzial co wybrac

 2. Beerek82 25 listopada 2015 w 10:32

  ZOTAC już nie ma 5 letniej gwarancji ?

 3. Krzysztof Hukalowicz 25 listopada 2015 w 11:19

  @beerek82:disqus – posiada, dla pierwszego właściciela, po zarejestrowaniu na ich stronie. W artykule jest informacja, że w przypadku gdy producent zobaczy, że było zmieniane chłodzenie, czy robione OC – skraca okres gwarancji.

 4. Ollbi 25 listopada 2015 w 15:55

  Genialny wpis 🙂 o EVGA to wiedziałem, że pozwalają na wiele. Sapphire akurat mnie nie zdziwił, bo kiedyś się pytałem kilku PRów z Polski o to i potwierdzili 🙂

 5. Olek Siatkowski 27 grudnia 2015 w 13:32

  Mam pytanie czy jak podkrece karte przy uzyciu saphire trixx (model r9 390 nitro) to utrace gwarancje ?

 6. David Bytys 17 maja 2016 w 13:26

  tak w niemczech moze i tak jest, a jak w polsce? ht4u to nie polska.

Zostaw komentarz