Zapewne czasami, przynajmniej część z Was zastanawiała się – jak firmy produkujące karty graficzne ustosunkowują się do modyfikacji, których można dokonać (zmiana chłodzenia, podkręcanie + ewentualnie podnoszenie napięcia zasilającego).

123
Serwis ht4u opracował zestawienie, uwzględniające największych dostawców:
abc

Firma zdecydowanie zasługująca na wyróżnienie to: EVGA. Tutaj zarówno zmiana chłodzenia, jak i podkręcanie pozostają bez wpływu na gwarancję.

Trochę gorzej sprawa wygląda w Zotac-u, gdzie producent skraca okres ochronny z 5 do 2 lat, tzn. usuwa swoją rozszerzoną gwarancję (dostępną po zarejestrowaniu, przysługującą pierwszemu właścicielowi).

MSI – tutaj jedyne obostrzenie to napięcie i to jedynie, gdy wykonuje się ekstremalne podkręcanie (np. przy użyciu ciekłego azotu).

Asus (mimo tego, że stworzyli aplikację GPU Tweak) – nie toleruje wykraczania poza standardowe ustawienia karty, za to akceptuje zmianę chłodzenia. Tu jedna uwaga – kontaktowałem się z polskim przedstawicielstwem i twierdzą, że nawet to nie jest możliwe (aczkolwiek sądzę, że w sytuacji gdy karta zostanie przywrócona do stanu fabrycznego – nie będzie problemu).

Gigabyte – nie akceptuje zmian chłodzenia i podnoszenia napięcia, ale co interesujące, samo podkręcanie – tak.

Troszkę lepiej wygląda to w przypadku XFX-a, gdzie dozwolone jest dodatkowo modyfikowanie „woltażu”.

Dla osób lubiących podkręcać, modyfikować chłodzenie – nie można polecić na pewno produktów Powercolor oraz Sapphire (choć Ci ostatni są twórcą programu Trixx – służącemu m.in. podkręcaniu) .

HIS i Gainward nie udzieliły odpowiedzi.

 

 

Opracowano na podstawie: http://ht4u.net/reviews/2014/grafikkarten-hersteller_zur_thematik_garantieverlust_beim_wechsel_des_kuehlers_oder_uebertakten/index3.php