Logitech G810 Orion Spectrum – spełnienie marzeń o idealnym „mechaniku”?

/Logitech G810 Orion Spectrum – spełnienie marzeń o idealnym „mechaniku”?

[nextpage title=”Wprowadzenie”]

Zdecydowana większość użytkowników komputerów korzysta z klawiatur membranowych. Cechują się one na ogół (dość) cichą pracą, jednak są wolniejsze i mają mniejszą wytrzymałość (~ 20 mln kliknięć) od wersji mechanicznych. Te ostatnie zyskują ostatnimi czasy coraz większą popularność, także ze względu na większą precyzję.
W klawiaturach mechanicznych – każdy przycisk osadzony jest na osobnym przełączniku, z roboczą częścią jaką jest stalowa sprężyna (dzięki czemu wytrzymałość to ~ 50 mln kliknięć).
Występują różne „switche”, gdzie do aktywacji przycisku potrzeba innej siły.
Bardzo popularne wśród graczy są Cherry MX Red/Black, które są „liniowe”, osoby dużo piszące wolą chociażby Cherry MX Blue (progresywne).
Jak zatem się sprawuje stosunkowo świeży produkt Logitecha o nazwie G810 Orion Spectrum?

[nextpage title=”Logitech G810 Orion Spectrum „]

Na stronie producenta dowiadujemy się, że G810 posiada przełączniki klawiszy Romer-G.

g810-orion-spectrum-rgb-mechanical-keyboardWg informacji gwarantują praktycznie natychmiastowy czas reakcji, gdyż punkt aktywacji przełącznika jest o 25% krótszy niż w przypadku standardowych przełączników mechanicznych a dodatkowo  wytrzymują 70 milionów naciśnięć, co oznacza, że są o 40% trwalsze niż standardowe mechaniczne przełączniki klawiszy.

Oprogramowanie Logitech Gaming Software pozwala określić poziom dostosowania przez wybranie i spersonalizowanie podświetlenia każdego klawisza ze spektrum ponad 16,8 miliona kolorów. Możliwe jest zsynchronizowanie efektów świetlnych z innymi urządzeniami Logitech G przy użyciu oprogramowania Logitech Gaming Software.

g810-orion-spectrum-rgb-mechanical-keyboard

 

whfct3z1

Łatwe sterowanie multimediami (w tym rolka do kontroli głośności) :

g810-orion-spectrum-rgb-mechanical-keyboard-1

 

Obsługa wielu klawiszy oznacza możliwość wykonywania złożonych ruchów w idealnym momencie. 26 klawiszy z funkcją przytrzymywania wielu klawiszy jednocześnie umożliwia naciśnięcie praktycznie dowolnej liczby klawiszy wraz z klawiszami modyfikującymi (Control, Alt, Shift) w dowolnej kolejności, aby zostało wykonane żądane polecenie.

Regulacja kąta nachylenia w trzech krokach umożliwia ustawienie klawiatury pod kątem 0, 4 lub 8 stopni w celu uzyskania idealnego nachylenia

g810-orion-spectrum-rgb-mechanical-keyboard-2

  • maksymalny skok: 3 mm
  • skok do momentu aktywacji: 1,5 mm
  • waga bez kabla: 1,18 kg
  • przewód o długości 1,8 m w oplocie
  • wymiary: 443 mm × 152 mm.

No dobrze, tyle teorii – pora zabrać się za rozpakowanie.

[nextpage title=”Rozpakowanie + oprogramowanie, czyli nie czuję jak rymuję”]

Produkt zapakowany jest solidnie w podwójne, kartonowe pudło.

sam_1212

sam_1215

Obecnie sprzedawana jest wersja z grą „The Division” – w wersji rozsyłanej do testów, jej brak. Konstrukcja urządzenia jest  prosta, bez udziwnień. G810 składa się z klawiszy podstawowych oraz kilku specjalnych (głównie do multimediów – w tym świetna rolka do regulacji głośności).

sam_1217

sam_1218

Całość zbudowana jest z plastiku. Wierzch jest delikatnie matowy i niestety przyciąga kurz, przód i tył są błyszczące i śliskie. 5 podkładek na spodzie dobrze utrzymuje klawiaturę na miejscu, 2 regulowane nóżki pozwalają dobrze dostosować nachylenie G810.
Przewód USB (z pozłacaną wtyczką) jest w dość grubym oplocie, wywiera to ogólnie pozytywne wrażenie.
Teraz pora na oprogramowanie.


Zostało podzielone na kilka kategorii/zakładek, min:

  • Oznaczona klawiszem „G” – tu można dostosować klawiszologię do aktualnie zainstalowanych gier. Mnogość opcji robi wrażenie;soft2
  • Oznaczona joystickiem. To tryb gracza, można zablokować klawisz „Windows” oraz menu kontekstowe;
  • Mapa termiczna wciśnięć przycisków/czasu ich naciskania;
  • Tryby podświetlania klawiszy, opcji jest mnóstwo. Dodatkowo dostępne są efekty specjalne, które w ciekawy sposób wykorzystują LEDy. Bardzo zaciekawiła mnie możliwość zsynchronizowania oświetlenia z posiadaną przeze mnie myszką Logitech G502 🙂 (i to wygląda dobrze)

soft1
[nextpage title=”Jak to wypada w tzw. gotowaniu, tfu – praniu”]

Spasowanie jest perfekcyjne – nic nie trzeszczy. Każdy z przełączników jest osadzony w gnieździe bardzo sztywno.
Logitech G810 Orion Spectrum używałem przez prawie 2 tygodnie. Granie było przyjemne (choć nie przy bardzo długich sesjach – o czym kawałek dalej), ale pisanie – już trochę mniej (i o dziwo bardziej mi do tego odpowiada posiadany membranowy Logitech K740), jednakże dalej pozostawało na przyzwoitym poziomie (jednakże pracy magisterskiej na niej nie chciałbym pisać 😉 ). Klawisze (jak na przyciski mechaniczne) pracują cicho, szybko i precyzyjnie. Nie udało mi się zablokować klawiatury wciskając dużą ilość przycisków, więc anty-ghosting sprawuje się tak jak powinien.
Jak dla mnie – sporym minusem jest brak podkładki, jej niedobór jest jednak dość dokuczliwy. Sam sprzęt jest dodatkowo dość wysoki.
Na koniec – dla niektórych wadą będzie brak portów USB, czy wejść na słuchawki. Mi jednak ten minimalizm nie przeszkadzał.

g810_1
[nextpage title=”Podsumowanie”]

G810 Orion Spectrum – to bardzo dobre autorskie przełączniki firmy Logitech, minimalizm w formie i maksymalna użyteczność oprogramowania. Podświetlenie – to dla wielu zaleta. Brak podkładki – jednak jest dla mnie rzeczą nie do przeskoczenia dla sprzętu, którego miałbym używać na co dzień (może to też kwestia dość wysokiej obudowy). Przełączniki Romer-G sprawują się dobrze, przede wszystkim są wyjątkowo ciche jak na „mechanika”.
Dla graczy ważną rzeczą jest N-key rollover, czyli anty-ghosting dla wszystkich klawiszy.
Patrząc perspektywicznie  – trwałość powinna być dobra, materiały wydają się być dobrej jakości.
Osobiście – nie przeszkadza mi brak USB, gniazda audio, ale dla wielu użytkowników, może to być istotna wada.
Teraz coś mniej przyjemnego, tzn. cena. 650 zł to wg mnie zbyt duża kwota (choć trafią się promocje np. za 480 zł w jednej z sieci sklepów komputerowych), aczkolwiek dołączana gra „The Division” delikatnie poprawia opłacalność.
Tak więc – czy Logitech G810 Orion Spectrum to „idealny mechanik”? Dla mnie nie, aczkolwiek gdyby była opcja z podkładką – byłaby bardzo blisko.

 Minimalistyczny wygląd, dobra jakość wykonania (w tym przewód w oplocie)
 + Rozbudowane oprogramowanie, oraz dobrze rozwiązane podświetlenie
 + Przełączniki Logitech Romer-G, wraz z N-key rollover
  brak podkładki
  cena

Dziękuję firmie Logitech za udostępnienie produktu do testu.

By |2016-12-13T01:20:23+00:00Grudzień 13th, 2016|Artykuły i felietony, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment