Micron planuje rozpocząć masową produkcję GDDR6 jeszcze w tym roku

Przez wiele lat sektor pamięci dedykowanych GPU tkwił w powolnym rozwoju technologii GDDR5. Zmieniło się to dopiero w 2015 za sprawą wprowadzenia nowatorskiej pamięci HBM osiągającej w AMD Radeonie Fury X ówcześnie pokaźne 512GB/s przepustowości. Wygląda na to, że od tego momentu rozwój pamięci GPU nabrał wiatru w żagle, ponieważ nie minął rok, a już zobaczyliśmy zapowiedź produktu wykorzystującego HBM2 –  akceleratora Nvidia Tesla P100 z 720GB/s przepustowości, następnie na rynek trafił GeForce GTX 1080 z pamięciami GDDR5X od Microna. Wygląda na to, że w 2017 postęp nie zwolni – najpierw ma się ukazać nowe high-endowe GPU AMD Vega wprowadzając pamięć HBM2 do konsumenckiej karty graficznej, a teraz Micron zapowiedział, że pamięci GDDR6 od Microna zadebiutują pod koniec tego roku. Początkowo planowano debiut w 2018, ale produkcja zostanie przyspieszona i rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

Obecnie GDDR5 osiąga maksymalne taktowania fabryczne na poziomie 8Gb/s, GDDR5X produkowane jedynie przez Microna oferuje 10Gb/s z planem przyspieszenia do 12Gb/s, natomiast GDDR6 ma oferować aż 16Gb/s przepustowości. Dla lepszego zobrazowania warto dodać, że przy szynie zaledwie 256bit pozwoli to osiągnąć aż 512GB/s przepustowości. Oprócz wzrostu przepustowości GDDR6 ma pobierać 20% mniej energii.

Według Microna od 2018 roku GDDR6 i GDDR5X zaczną stopniowo wypierać GDDR5 z rynku kart graficznych spychając stary standard na margines w 2020.

Wygląda na to, że w najbliższych latach standardy HBM i GDDR będą nadal koegzystować i droższe w produkcji HBM prawdopodobnie pozostanie rozwiązaniem tylko dla produktów z wyższej półki.

źródło: KitGuru

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij