Microsoft pomoże deweloperom gier w wykorzystywaniu obsługi Multi GPU

/Microsoft pomoże deweloperom gier w wykorzystywaniu obsługi Multi GPU

Microsoft przy promocji systemu Windows 10 jako jeden z argumentów uznawał obsługę DirectX 12. Na chwilę obecną poważne gry korzystające z tego API możemy policzyć na palcach… jednej ręki. Jednak teraz gdy 10-ta odsłona okienek jest dominującym systemem wśród graczy, czego dowiadujemy się ze Steam Hardware Survey, możemy się spodziewać coraz większej ilości gier z obsługą DX 12. No i właśnie tutaj czas na aspekt Multi GPU.

dx12

W Multi GPU chodzi o wykorzystanie kilku kart graficznych na raz. „Ale chwileczkę przecież to to samo co SLI czy Crosfire.” No właśnie nie.
W tym przypadku chodzi głównie o łączenie kart różnych producentów: Nvidii, AMD, a nawet zintegrowanej grafiki Intela czy też APU.
Kusząca propozycja zwłaszcza, że nie wymagałaby ona zastosowania dwóch takich samych karty. Obecnie łączenie różnych kart np. Gtx 980TI i 960 skutkuje odcięciem wydajności i pamięci VRAM mocniejszej karty. Zwykło się więc łączyć identyczne modele. Natomiast w DX 12 pamięć Vram ma się „sumować” a wydajność słabszej dodawać do tej o lepszej specyfikacji. Właśnie dlatego nawet konfiguracja grafiki dedykowanej i zintegrowanej z procesorem ma sens.

Niestety nawet jeśli mówimy o grze wspierającej DirectX 12 nie znaczy to że wspiera ona taką konfigurację. Otóż wielu deweloperów nie chce poświęcać cennego czasu, który równie dobrze mogą spożytkować dopracowując swoją produkcję, usuwając błędy czy glitch’e, (a wielu z nich nawet na to nie może znaleźć chwili…) niż zajmować się wsparciem tak egzotycznych rozwiązań.

Na szczęście Microsoft ma zamiar udostępnić twórcą gier kilka linijek kodu, które mają zapewnić podstawowe wsparcie dla takich połączeń. Na pewno wiele firm będzie korzystać z tej szczodrość giganta i jeśli będą tworzyć grę w oparciu o ich najnowsze API to na pewno będą implementować tego „ficzera”.

Przypominamy tylko, że pełne wsparcie dla DirectX 12 ma tylko system Windows 10, tak więc pamiętajcie o jego uaktualnieniu jeśli jesteście zainteresowani Multi GPU!

Windows 10

[su_highlight background=”#fafafa”]Źródło wccftech.com[/su_highlight]

By |2016-07-08T09:16:48+00:00Lipiec 8th, 2016|Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment