[nextpage title=”Wstęp”]

Mionix to stosunkowo mało znany w naszym kraju szwedzki producent peryferiów. Oferta firmy składa się z myszek, podkładek pod nie, czy klawiatury. Strona producenta jest bardzo kolorowa i w atrakcyjny sposób prezentuje asortyment. Opisy są dokładne a parametry techniczne wyglądają obiecująco. Avior 7000 to kolejna po Steelseries Rival 700 mysz, która trafia do testów Techlipton.pl. Korzysta ona z czujnika Pixart PMW3310DH o rozdzielczości do 7000 DPI.

  • sensor: Pixart PMW3310DH
  • zakresy dpi: od 50 do 7000 (przeskok co 50)
  • 32-bitowy procesor ARM
  • częstotliwość odświeżania: 125/250/500/1000Hz
  • pod 2 głównymi przyciskami – przełączniki Omron S
  • pleciony kabel USB o długości 2m
  • podświetlany scroll i logo na obudowie (konfigurowalne)
  • wymiary: długość 125 x szerokość 65 x wysokość 37 mm, waga to 100g (bez kabla).

Producent dostarczył mysz do testów w zestawie z podkładką Sargas 320.

Pora zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości.

[nextpage title=”Prezencja – ważna rzecz”]

Mysz zapakowana jest w minimalistyczne, rozsuwane pudełko. Znajdują się na nim informacje m.in. o ilości DPI, czy czujniku oraz użytym procesorze ARM. Mionix Avior 7000 wyposażony jest w sensor optyczny Avago ADNS 3310 o rozdzielczości do 7000 DPI. Regulacja czułości możliwa jest za pomocą umieszczonych na urządzeniu przycisków. 32-bitowy procesor taktowany 32 MHz ma na celu obsługę polecenń gracza. Pomaga w tym też na pewno wbudowana pamięć, gdzie można zmieścić 5 profili użytkownika. Avior 7000 jest lekką myszą i cieszy możliwość wyboru koloru podświetlenia rolki i logo producenta.

 

Po jego otwarciu i odłożeniu przykrywki dostajemy się w końcu do tego co najważniejsze. Brak dodatków, jest tylko krótka instrukcja obsługi oraz naklejka z logo firmy. Sama mysz wygląda dość skromnie, jednakże wrażenie jest pozytywne.

 

Mysz pokryta jest mieszanym materiałem (gumowanym), więc nie powinno być kłopotu ze śliskim plastikiem. 6 dodatkowych przycisków zostało wykonanych z chropowatego plastiku, a rolka to guma z wypustkami. Jakość wykonania/spasowania stoi na dobrym poziomie.

Kształt myszki jest dość standardowy. Dwa główne przyciski są połączone z „kadłubem” a wyprofilowane boki są podparciem palców. Rolka oraz 2 dodatkowe przyciski (domyślnie do zmiany DPI) są umieszczone na wydzielonym obszarze. Mysz ma podświetlane logo w dolnej części oraz obrys rolki, co może się podobać.

Pod spodem widać dwa duże teflonowe ślizgacze umieszczone blisko przedniej i tylnej krawędzi. Posiadają otwory służące do wymiany tych elementów, jednakże w zestawie brak zapasowych egzemplarzy.
Zastosowany sensor (optyczny) to  Avago ADNS 3310. Otoczony został zielonym logo producenta. Przewód (w dobrym oplocie) USB 2.0 o długości 2 metrów zakończony jest pozłacaną wtyczką.

 

A tak Mionix wygląda w porównaniu z moim „domowym” Logitechem G502.

Teraz czas na praktykę.

 

[nextpage title=”Sofcik-light’cik”]

Oprogramowanie na stronie producenta dostarczone jest w wersji 1.21. Nowszy firmware i instrukcja dostępne są pod tym adresem.

Instalacja samego softu jest prosta i wymaga jedynie restartu komputera.
W pierwszym z okien ustalić można funkcje poszczególnych przycisków, prędkość scrolla, czy podwójnego kliknięcia. Oprogramowanie pozwala nam na stworzenie 5 profili trzymanych w pamięci wewnętrznej urządzenia

Kolejna zakładka to konfiguracja sensora Avago ADNS 3310, ustawić można 3 oddzielne wartości dla osi X i Y (i będzie dostępne z poziomu samej myszy). PPoza tym dostępna jest konfiguracjęafunkcji Angle Snapping (wygładzenie ruchu kursora) oraz Angle Tuning (regulacja kąta przy przesuwaniu gryzonia). W oprogramowaniu znajduje się również algorytm sprawdzający jakość podkładki (w teście używana Mionix Sargas 320) oraz opcję regulacji wysokości podnoszenia myszki.

W trzeciej zakładce możliwe jest ustalenie kolorów, czy tego czy mają być na stałe, czy się zmieniać.

Przedostatnia zakładka to możliwość ustawiania makr.

Zakładka dotycząca wsparcia, gdzie m.in. można ściągnąć nowszą wersję oprogramowania/firmware.

[nextpage title=”Praktyka dla byka?”]

W trakcie testów sprawdzona została częstotliwość odświeżania. Maksymalna deklarowana wg producenta to 1000 Hz, w rzeczywistości było to 1015, więc bardzo dobrze. Przy sprawdzeniu 125 Hz realny wynik to 131 Hz, więc też jak najbardziej w normie.
W samych grach mysz sprawuje się dobrze. W FPS przewagę może dawać niska waga oraz standardowe rozmiary. Dużo dodatkowych klawiszy nie poprawi wyniku np. w CS:GO, czy Battlefield 1, ale niektórzy gracze mogą znaleźć zastosowanie.
W „strzelankach” może przeszkadzać duży skok 2 głównych klawiszy, zwłaszcza że przyciski Omron są dość twarde.
Sensor Avago ADNS 3110 nie zrywa ruchów, nie było też dużych błędów w odczycie. Materiał wykończeniowy zapewnia duży komfort rozgrywki. Proponowane ustawienie dłoni (fingertip i claw) nie zaczepi się bocznych przycisków po prawej stronie, o ile użytkownicy nie przytrzymują myszki przedostatnim palcem dłoni.
W codziennej pracy mogą przeszkadzać dość głośne przełączniki (wszystkich przycisków), rolka jest akceptowalna. Przydać się może możliwość tworzenia własnych poleceń, wykorzystując 6 dodatkowych przycisków

 

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Wysoka jakość wykonania, dobra ergonomia, czy specyfikacja techniczna to główne cechy, którymi wyróżnia się Mionix Avior 7000. Produkt dostępny jest w cenie ok. 200zł. W tym budżecie to dobra propozycja, aczkolwiek na brak konkurencji nie można narzekać. Myszka Mionix jest produktem dla wymagających graczy. Dużym plusem jest dopracowany i stabilny soft. Niska waga oraz standardowe rozmiary przydają się w FPSach. Sensor Avago ADNS 3310 jest precyzyjny i nie sprawia problemu. No i nie można zapomnieć o typowo „gamingowym” akcencie, czyli podświetleniu. Jest ono wystarczające i da się regulować.

+ Wysoka jakość wykonania;
+ Przyjemne gumowane materiały;
+ Wbudowana pamięć na profile;
+ Regulowane podświetlenie;
+ Stabilne i rozbudowane oprogramowanie;
+ Bardzo dobry sensor optyczny ADNS 3310;

 Dla niektórych cena;
Głośność przycisków;
Twardość 2 głównych przycisków

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma: