Nadchodzące laptopy Lenovo na platformie Kaby Lake dostaną akceleratory Intel Optane

/Nadchodzące laptopy Lenovo na platformie Kaby Lake dostaną akceleratory Intel Optane

Lenovo zaprezentował specyfikację modeli Thinkpad na rok 2017.

Odświeżone zostaną modele T470p, L470, L570, T470, T570, X270 oraz Yoga 370. Nowe modele dostaną typowe, ewolucyjne usprawnienia takie jak nowe procesory Intela, wyższe rozdzielczości ekranu itd. Jednak to co przykuwa największą uwagę i jest pewnego rodzaju powiewem świeżości to zastosowanie technologii Intel Optane po raz pierwszy w segmencie konsumenckim.

Optane jest marką gotowych rozwiązań Intela opartych na pamięciach XPoint, które charakteryzują się znacznie krótszym czasem dostępu i wyższa trwałością od pamięci NAND Flash (używanych typowo w dyskach SSD) będąc nadal pamięcią nieulotną (w przeciwieństwie do pamięci RAM zachowują dane po odcięciu zasilania). Specyfika nowego typu pamięci opracowanego wspólnie z Micronem pozwala na stworzenie super szybkich dysków bądź akceleratorów. To właśnie te drugie trafią póki co do segmentu konsumenckiego oferując 16GB Optane SSD z wykorzystaniem interfejsu M.2 2242. Akceleracja powinna funkcjonować na podobnej zasadzie co Intel SRT (Smart Response Technology), bądź pamięci NAND wewnątrz dysków hybrydowych (SSHD) przyspieszając bieżące zapisy oraz odczyty często otwieranych plików. W połączeniu z dyskami HDD można się spodziewać lepszych efektów niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Natomiast otwarte pozostaje pytanie czy będzie odczuwalny zysk w połączeniu z dyskami SSD (NAND Flash).

Wraz z platformą Kaby Lake Intel umożliwił obsługę dysków Optane, więc można się spodziewać większej liczby komputerów opartych o to rozwiązanie. W segmencie desktop wsparcie ma dostać nadchodzący chipset Z270.

Źródło: TechPowerUp

 

By |2016-12-29T15:19:42+00:00Grudzień 29th, 2016|Newsy, Sprzęt|0 komentarzy

Zostaw komentarz