Wiemy już nie od dawna, że Nvidia chce dołączyć do wyścigu pod tytułem HBM. Premiera Fury X spowodowała, że firma z Santa Clara zwiększyła wysiłki na rzecz opracowania kart z nowym typem pamięci. Następcą Maxwella GM200 ma być nowej generacji procesor graficzny o nazwie GP100, który będzie wyposażony w około 4500 do 6000 rdzeni CUDA połączonych z pamięciami HBM2.

Najnowsze wiadomości mówią o tym, że Nvidia pracuje na dwiema nowymi kartami graficznymi. Pierwsza z nich będzie przeznaczona dla zwykłych konsumentów. Ma być wyposażona w cztery poziomy HBM2 Hi-4 („Hi-X” odnosi się do ilości rdzeni HBM na danym poziomie) o częstotliwości 1 GHz. Druga powstaje z myślą o użytkownikach serwerów i stacji roboczych. W przeciwieństwie do wersji konsumenckiej otrzyma ona pamięci HBM2 Hi-8.

nvidia_gp100_1

Nie mamy za to pojęcia, czy nowe karty będą kontynuowały schemat nazewnictwa swoich poprzedniczek, możliwe jest że Nvidia pracuje nad nowymi nazwami via AMD. Będziemy informować Was na bieżąco na temat nowych kart opartych o 16 nm proces technologiczny FinFET.