POLECANE DYSKI SSD

Chyba nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie pracy komputera bez Solid State Drive. Te niewielkie, beztalerzowe urządzenia kilka lat temu furorą wdarły się na rynek desktopów. Szybka pamięć flash ze względu na swoją responsywność polecana jest zarówno graczom, jak i zwykłym użytkownikom, którzy na co dzień wykorzystują komputer do pracy biurowej lub multimedialnej. Zobaczcie zatem nasze propozycje tych dysków.

Dziś już nie pytamy o to, czy SSD ma być montowany w komputerze, czy też nie – raczej kierujemy zapytanie o pojemność, w jakiej ma on się docelowo znaleźć w PC. Zapewne część z Was jeszcze pamięta czasy, gdy SSD stanowiły swego rodzaju rarytas i tylko niewielu mogło sobie pozwolić na ich zakup. Wraz z upływem czasu zarówno sama ich dostępność, jak i stosunek cena/pojemność rósł. Oczywiście, na pełne dokonanie się rewolucji flash jeszcze poczekamy, w końcu u wielu użytkowników SSD nadal musi „grać” w duecie z wolniejszym dyskiem talerzowym. Wszystko jednak szybko się zmienia. Jeszcze jakiś czas temu nie do pomyślenia był zakup 240-256GB SSD w kwocie 300 złotych. Dziś jest już to możliwe. To oferta dysków budżetowych, ale i tak znacznie szybszych od HDD. Zerknijcie na naszą listę modeli, która przedstawia najlepsze Solid State Drive w budżecie od 200 do ponad 1000 złotych.

Masz uwagi odnośnie przedstawionych propozycji? Poinformuj nas o nich drogą mailową: [email protected]

Dyski SSD

guzikceneo

Zestawienie otwiera 120 GB Solid State Drive firmy Crucial. To SSD bazujący na 32 warstwowych kościach MLC wspieranych kontrolerem Silicon Motion SM2258. Takie połączenie gwarantuje wysoką wydajność 120 GB nośnika w cenie 200 złotych. Nie jest to jednak dysk bez wad. Limit TBW wersji 120GB ograniczony jest do zaledwie 55 TB.

Plusy:
+ niska cena zakupu
+ 3D NAND MLC
+ prędkości odczytu i zapisu

Minusy:
– pojemność
– zapis TBW ograniczony do 55 TB


guzikceneo

SP920 to SSD ADATA, który miał o wiele mniejsze szczęścia od swojego następcy w postaci SU800. Dysk bazujący na kościach 3D Nand TLC cieszył się dużo większym powodzeniem wśród kupujących, a niepotrzebnie. W tej samej cenie, co SU800 otrzymamy SSD na który jest udzielana 5-letnia gwarancja. W dodatku, w jego wnętrzu zainstalowano moduły pamięci MLC, a całość współgra ze świetnym kontrolerem Marvella.

Plusy:
+ stosunek cena/jakość
+ synchroniczne pamięci MLC
+ prędkości odczytu i zapisu

Minusy:
– pojemność

guzikceneo

Najtańszym 250 gigabajtowym SSD w naszym zestawieniu jest Micron 256GB SSD M1100. Dysk ten cechuje się świetnym stosunkiem pojemności do ceny. Zastosowane pamięci TLC oferują co prawda przeciętne wartości odczytu i zapisu losowego, ale to nadal o wiele wydajniejsze rozwiązanie od dysku talerzowego. Jest on dobrym wyborem dla osób szukających pojemnego SSD w ograniczonym budżecie. Producent objął go trzyletnią gwarancją.

Plusy:
+ pojemność
+ cena

Minusy:
– pamięć TLC
– przeciętna wydajność jak na SSD


guzikceneo

GOODRAM 240GB MLC IRDM PRO to pod wieloma względami lepszy dysk lepszy od Microna. Jakość musi swoje kosztować, także jest on znacznie wyżej wyceniony niż wcześniej prezentowany nośnik. Połączenie synchronicznych pamięci MLC z kontrolerem Phison S11 zapewnia wysokie transfery i niezawodność. Polski producent objął go ponadto 5 letnią gwarancją.

Plusy:
+ pamięci MLC
+ wydajność
+ 5-letnia gwarancja

Minusy:
– cena/pojemność


guzikceneo

W obliczu astronomicznej ceny Samsung 850 Pro, ostatnią naszą propozycją w tym zestawieniu jest tańszy odpowiednik nośnika Samsunga, czyli wersja EVO. W skrócie: jest to SSD zapewniający niezłą wydajność, w przystępnej kwocie zakupu. Na pewno użytkownicy nie będą narzekać na okres gwarancyjny, który w przypadku tego nośnika jest wydłużony do 60 miesięcy.

Plusy:
+ solidne podzespoły
+ 5-letnia gwarancja

Minusy:
– stosunek cena/pojemność


Inne polecane modele:

Mushkin Reactor 250GB

ADATA SU900 256GB

guzikceneo

GoodRam Iridium Pro to jeden z najtańszych i zarazem najlepszych nośników SSD wyposażonych kości MLC dysponujących pojemnością 480GB. Dysk doceniany za dobrą wydajność, 5-letnią gwarancję i stabilność działania. Z pewnością możemy go polecić każdej osobie, które wymaga pojemnego dysku.

Plusy:

+ cena/jakość
+ 5-letnia gwarancja
+ niezła wydajność

Minusy:
– stosunek ceny do pojemności


guzikceneo

Crucial MX300 to pierwszy i ostatni nośnik SSD dysponujący pojemnością większą od 500GB. Może on być świetną propozycją dla osób zajmujących się obróbką audio-wizualną, w końcu to całkiem pojemny SSD, a przy tym znacznie wydajniejszy od rozwiązania stricte talerzowego. Cena w porównaniu z najtańszymi SSD wyposażonymi w pamięci 3D Nand TLC nie jest wygórowana. Producent objął model MX300 3 letnią gwarancją.

Plusy:
+ stosunek pojemność/cena
+ niezła wydajność

Minusy:
– gwarancja ograniczona do 80TB

712688_0_f


Inne polecane modele:

Samsung 850 EVO 500GB

guzikceneo

ADATA SX6000 128/256/512 – najtańszy SSD na M.2 NVMe


guzikceneo

Plextor M8Pe 128, 256, 512GB


guzikceneo

Samsung 960 EVO 250, 500, 1024GB