Przedstawiciel AMD potwierdza dwa nowe GPU serii „Polaris”

/Przedstawiciel AMD potwierdza dwa nowe GPU serii „Polaris”

Raja Koduri, szef Radeon Technologies Group potwierdził właśnie, że AMD trwają prace nad dwoma procesorami grafiki, opartymi na architekturze Polaris (GCN czwartej generacji), przeznaczonymi do produkcji w 14-nanometrowej litografii FinFET (najprawdopodobniej przez Samsunga oraz Globalfoundries).

raja-koduri


Układy zostały nazwane jako Polaris 11 oraz Polaris 10, lecz z czasem doczekają się na pewno bardziej oryginalnych nazw.

Polaris 10, będzie następcą ubiegłorocznego Fiji, który zasilił karty z rodziny Fury, Polaris 11 zaś powinien znaleźć zastosowanie w desktopowych kartach graficznych ze średniej półki oraz rozwiązaniach dla notebooków z górnej półki.
Oba nowe procesory graficzne miały być już zaprezentowane dziennikarzom w trakcie tegorocznych targów CES, ale zabroniono im robić zdjęcia.

Z przecieków wynika, że mniej wydajne GPU jest bardzo małe, zbliżone rozmiarem do Cape Verde (123 mm² ) i prawdopodobnie wykorzystywać będzie pamięć GDDR5, natomiast topowy procesor graficzny jest relatywnie duży i używa HBM2.

Z niedawnej prezentacji AMD dowiedzieliśmy się, że procesory grafiki oparte na architekturze
GCN 4.0 będą zawierać m.in. zupełnie nowe procesory geometrii, silniki multimedialne oraz kontrolery wyświetlaczy.
Przyszłe karty graficzne Radeon mają zapewniać obsługę interfejsów HDMI 2.0a oraz DisplayPort, a także np. sprzętowe dekodowanie strumieni wideo H.265.

Karty graficzne wykorzystujące oba GPU powinny trafić na rynek w połowie tego roku a ich istotną cechą wspólną jest „ekstremalna sprawność energetyczna”, najlepsza w historii firmy. Raja Koduri,, odniósł się także do następcy architektury Polaris, który pojawi się w 2017  i zapewnić ma o 20% wyższą wydajność w tej cenie i przy takim samym zapotrzebowaniu energetycznym.

[su_highlight background=”#99dbff”]Wpis opracowany na podstawie http://venturebeat.com/[/su_highlight]

 

 

By |2016-01-18T12:13:03+00:00Styczeń 18th, 2016|Newsy, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment