Recenzja Plextor M8Pe 512GB

/Recenzja Plextor M8Pe 512GB

W nasze ręce trafiła nowa konstrukcja od Plextora. Nośnik pracujący na magistralii PCI-Express i wspierający protokół NVMe to prawdziwy król szybkości i propozycja dla użytkowników oczekujących bezkompromisowej wydajności. Czy potwierdzi to w testach? Sami się przekonajcie.

Protokołu NVM Express jeszcze do niedawna na próżno można było szukać wśród konsumenckich Solid State Drive. Rosnące wymagania użytkowników, a także nieustanna pogoń za wydajnością spowodowały, że sami producenci dysków zaczęli przychylniej patrzeć na interfejs wznoszący osiągi SSD na absolutnie najwyższy możliwy poziom. Warto jednak przy tym odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście obecność protokołu NVMe zrewolucnizowała rynek nośników SSD? Czy jego topowa wydajność zmieniła postrzeganie pamięci flash? Mamy nadzieję, że na te pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.

silentiumpcfera-3-1

[nextpage title=”Plextor M8Pe 512GB – dane i wygląd”]

Model M8Pe o pojemności 512 GB zbudowany jest na 15 nm kościach pamięci MLC od Toshiby, pracujących przy współpracy z kontrolerem Marvell 88SS1093 i 512 MB pamięcią podręczną LPDDR3. Zapis dysku według producenta wynosi 1300 MB/s, zaś odczyt aż 2300 MB/s. Warto wiedzieć, że sam model M8Pe występuje w trzech różnych konfiguracjach. Nośnik oznaczony końcówką G został przygotowany z myślą o porcie M.2, zaś Y to testowana dziś wersja z adapterem HHHL pod port PCI-Express. Producent na każdy z nich udziela 5-letniej gwarancji bez limitu zapisu danych.

Plextor M8Pe

Plextor M8Pe

Nowe SSD Plextora nie tylko świetnie wypadają pod względem liczb, ale także wyglądu. Czarna obudowa adaptera z czarno-srebrnymi elementami graficznymi i eleganckimi napisami rozbudza wyobraźnię. Producenta należy także pochwalić za utrzymanie jednej kolorystyki dla śledzia i drukowanej płytki.

[nextpage title=”Plextor M8Pe 512GB – platforma testowa”]

outline

[nextpage title=”Plextor M8Pe 512GB – testy syntetyczne”]

[nextpage title=”Plextor M8Pe 512GB – testy rzeczywiste”]

archiwizacja-mkv

instalacja-dirt-3

instalacja-metro-redux

instalacja-w3

kopiowanie-mkv

wczytywanie-gry-gta-v

 

 

[nextpage title=”Plextor M8Pe 512GB – podsumowanie”]

Dysk porównywaliśmy do konstrukcji Plextora M7V opartej o tradycyjny interfejs SATA3 oraz Plextora M6e Black na PCI-Express. Jednak żaden z nich nie wspierał protokołu NVMe. Czy Plextor M8Pe to w tej chwili najbardziej opłacalny nośnik SSD z NVMe na rynku?

Za cenę około tysiąca złotych otrzymujemy pół terabajta zawrotnie szybkiego nośnika, który swoją wartość udowodni przede wszystkim sprawdzi przy obróbce wideo wysokiej jakości. Bowiem dla tzw. Kowalskiego nieuzasadnione może być wydawanie takiej kwoty biorąc pod uwagę specyfikę domowych, wciąż doskonale sprawdzą się budżetowe konstrukcje na SATA.

64ed727ee7684cf7abc838603c28624d

Według producenta wspierane systemy operacyjne to Windows 8/Windows 10, jednak po instalacji odpowiedniego sterownika udało nam się uruchomić dysk na wciąż popularnej „siódemce”. Jeśli chodzi o testy syntetyczne, to tutaj widać, że niektóre wyniki wypadają lepiej przy nowszym systemie. Windows 10 bez problemu wspiera obsługę nowego protokołu, a instalacja systemu na tym dysku zajęła nam dosłownie cztery minuty! Za przesiadką na nowy system przemawia również fakt, że wszystkie wykonane przez nas testy wypadły lepiej niż na Windowsie 7. Nowszy system uruchamiał się znacznie krócej, a uruchamianie programów trwało też nieco szybciej.

Nowy dysk od Plextora kierowany jest do wszystkich tych, którym nie wystarcza już wydajność konstrukcji pod SATA3 i którzy poszukują szybkiego i sprawdzonego dysku na PCI-Express. Takim bez wątpienia jest Plextor M8Pe.

Rekomendacja

silentiumpcfera-3

Autor artykułu: Wiktor Woźniak

By |2016-12-11T20:05:47+00:00Grudzień 10th, 2016|Artykuły i felietony|0 Comments

Leave A Comment