Seasonic Prime Titanium 750W – tytan zasilania z 12-letnią gwarancją

/Seasonic Prime Titanium 750W – tytan zasilania z 12-letnią gwarancją

[nextpage title=”Wstęp”]

Seasonic Prime to seria zasilaczy, która jest uznawana za absolutny high-end. Producent jest tak pewny jakości swojego wyrobu, że przedłużył miesiąc temu okres gwarancji z 10 (co już jest zacnym wynikiem) do 12 lat.

Dotyczy to odmian od Gold do Titanium. Właśnie paczka z przedstawicielem tej ostatniej serii zagościła u mnie jakiś czas temu. Tak dokładniej mowa o Seasonic Prime Titanium 750W. Na stronie producenta o zasilaczu można się dowiedzieć że oferuje m.in.:

 • Wysoką efektywność, potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS® Titanium;

 • Regulację obciążenia z mikro tolerancją;
 • Wysokiej jakości 135 mm wentylator Top-Quality 135 mm z łożyskiem typu Fluid Dynamic Bearing;
 • Hybrydową kontrola pracy wentylatorów (możliwy tryb półpasywny) ;
 • Super niskie tętnienie (poniżej 20 mV);
 • Wydłużony czas podtrzymania zasilania (powyżej 30 ms);
 • W pełni modularne okablowanie;
 • Wsparcie dla SLI i Crossfire;
 • Pozłacane zaciski wysokoprądowe;
 • Możliwość pracy z pełną mocą przez dłuższy czas, przy temperaturze otoczenia 50 stopni Celsjusza

Zapewniane natężenia prądu na poszczególnych napięciach prezentują się następująco:

100W na 3.3+5V wydaje się małą ilością, ale w obecnych systemach zasilacze komputerowe w zasadzie nie przekraczają tej granicy.

Na papierze wszystko prezentuje się imponująco, producent ma dużą renomę, zobaczmy zatem co oferuje Seasonic Prime Titanium 750W.

[nextpage title=”Zestaw i okablowanie”]

Seasonic Prime 750W zapakowany jest w lśniące, srebrne pudełko, które niewątpliwie przyciąga spojrzenie i jest pierwszą zapowiedzią, tego że to produkt grupy Premium.

Po zdjęciu „wierzchu” oczom ukazuje się czarna tektura z logo firmy.

W środku znajdują się 2 rodzaje opasek na kable, śrubki mocujące, instrukcja, poradnik instalacji i 2 lśniące (tak, znowu) naklejki. Całość zapakowana jest w zamykalny plastikowy „porftel”.

Sam zasilacz jest zabezpieczony grubym styropianem, zapakowany jest natomiast w materiałowy worek. Z boku znajduje się kartonowe pudełko, zawiera ono modularne okablowanie.

Wszystkie kable prócz głównego zasilania płyty głównej (ATX 24 pin) który został opleciony, są płaskie, dzięki czemu możliwe jest oszczędzenie miejsca oraz poprawienie obiegu powietrza. Dodatkowo w zestawie znajduje się kabel zasilający 220-230V.

Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie i nie wzbudza żadnych obaw.

Prime 750 wyposażony jest w 4 kable PCI-E 6+2, wystarczająco dla użytkowników SLI oraz Crossfire. Poza standardowymi kablami do płyty głównej (1 x 24 pin + 2 x 8 pin) znajdziemy 10 sztuk SATA, 5 x Molex oraz 1 do napędu dyskietek (FDD – ktoś tego jeszcze używa?)

 

Powyżej rozpiska załączonych „modułów” oraz ich długości, która powinna wystarczyć nawet do naprawdę dużych obudów.

[nextpage title=”Jak to jest na zewnątrz + trochę o wnętrzu”]

Seasonic PRIME 750W jest fantastycznie wykonany. Wymiary jednostki to: 150 mm (szerokość) x 170 mm (długość) x 86 mm (wysokość), czyli przede wszystkim 10 mm więcej na długość od przeciętnego zasilacza ATX.

Farba jest naniesiona równomiernie a sam projekt wylotu powietrza wentylatora na górze jest intrygujący. Kolorystyka jest stonowana i bardzo dobrze. Jak widać na powyższych zdjęciach – praktycznie nie widać wentylatora. Prawdopodobnie jest to zamierzone, by uniknąć nieładu.
Wcięcia w bocznych panelach, czy dumnie prezentowane logo Prime Titanium – to takie małe smaczki. Złącza do poszczególnych kabli są czytelnie opisane, więc powinno się udać uniknąć pomyłek.
Z drugiej strony jednostki jest pełna wentylacja, co na pewno ułatwi schłodzenie. Oprócz gniazda zasilania oraz włącznika jest również przycisk dla trybu Hybrydowego. Umożliwia on wyłączenie wentylatora przy określonych założeniach. Wg Seasonic tryb półpasywny działa:

 • do ok. 30% (+/- 5%) przy temperaturze otoczenia 40 °C
 • do ok. 50% (+/- 5%) przy temperaturze otoczenia 25 °C

Użyty wentylator to produkt firmy Hong Hua 135mm o oznaczeniu HA13525M12F-Z. Posiada on łożysku typu FDB (Fluid Dynamic Bearing), zapewniające niski poziom hałasu. Wg informacji producenta, żywotność wynosi 70.000 godzin przy temperaturze pracy 40 stopni Celsjusza. Co prawda niektóre firmy podają 100.000 dla swoich odmian, ale nie wiadomo w jakich warunkach. Biorąc na dodatek pod uwagę to, że w dużej części pracy, wentylator nie będzie się kręcił, 70K jest więcej nż wystarczające.
Seasonic informuje że czas podtrzymania zasilania wynosi w serii Prime 30 ms, gdy wg specyfikacji Intela wymagane jest 16 ms.
Prime zawiera wysokiej klasy japońskie kondensatory. Jako główne działają dwa kondensatory 105c firmy Nippon Chemi Con o znamionowej mocy 400v 560uF i 400v 450uF (dla łącznie 1010uF).

[nextpage title=”Wyniki testów”]

Pora przejść do pomiarów przy użyciu:

 • Skopometru Fluke 97 (pomiar napięć oraz tętnień),
 • Decybelomierza Voltcraft SL-100 (pomiar głośności)
 • Watomierza sieciowego Voltcraft Energy Logger 4000F – pomiar mocy czynnej (wejściowej z gniazdka).
 • Tachometru laserowego Voltcraft DT10L – pomiar prędkości obrotowej wentylatora.

 

Sprawność zasilacza przy niskich obciążeniach:

Warto zaznaczyć, że przy 165W w dalszym ciągu nie włączał się wentylator. Sama sprawność od poziomu 90W jest już na naprawdę świetnym poziomie, choć nawet 85% przy 45W (a tyle pobiera w spoczynku przeciętny zestaw komputery) robi wrażenie.

Sprawność ogólna:

Tu już nie ma wątpliwości, przy obciążeniu > 20% – sprawność na najwyższym poziomie, w pełni zgodnym z normą 80 Plus Titanium.

Tętnienia napieć – tutaj Seasonic gwarantuje, że nie przekraczają 20 mV

Jak widać – obietnice zostały spełnione z dużym zapasem. Warto powiedzieć, że wg normy ATX na 3.3 i 5 V dopuszczają 50 mV, a na 12V do 120 mV.
Poziom napięć w zależności od obciążenia wygląda jak poniżej:

 Regulacja napięć wygląda następująco:
Podsumowując powyższe 2 tabelki można stwierdzić, że zwłaszcza na linii 12V (która jest wykorzystywana jako główna we współczesnych zestawch) nie można nic zarzuć. Nawet nie 0.5% odchylenia to świetny wynik.
Pora na pomiar obrotów wentylatora w 2 trybach pracy zasilacza. Najpierw standardowy:
Dopiero od poziomu 75% obciążenia następuje delikatne zwiększenie obrotów wentylatora jednakże nie jest to w zasadzie odczuwalne.
W trybie pracy hybrydowej wygląda to następująco:
Dopiero trochę powyżej 400W obciążenia załącza się wentylator, później charakterystyka pracy w zasadzie nie odstaje od tego w zwykłym trybie.
Sam wentylator przy niskich obrotach z bardzo bliskiej odległości minimalnie terkocze.
Poziom hałasu mierzony był przy wyłączonych wszystkich innych wentylatorach. Poziom tła to 37 dBA
Jak widać, nawet przy pełnym obciążeniu praktycznie nie da się usłyszeć pracy wentylatora w zasilaczu Seasonic.
Dodatkowo sprawdzone zostało maksymalne możliwe obciążenie. Prime 750W wytrzymał do 898 W!

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Stonowana stylistyka (pasująca również do obudów z „oknem”), użycie japońskich kondensatorów to na pewno cechy wyróżniające serię Prime Titanium. Te ostatnie gwarantują długą i bezproblemową pracę. Otrzymuje sie fantastyczny wygląd, świetne osiągi, możliwość pracy w trybie pół-pasywnym, ale dla wielu przeszkodą nie do przeskoczenia będzie cena.
Zasilacz w wersji 750W kosztuje w momencie pisania recenzji 979zł. To już na samym starcie powoduje, że ilość odbiorców na naszym rynku będzie mocno ograniczona. Co prawda wytrzymałość do prawie 900 W obciążenia są cechami nie do pogardzenia dla maniaków, ale dla większości użytkowników jest to tylko teoria.
12-letnia gwarancja pokazuje, że Seasonic jest absolutnie pewny jakości swojego produktu. No, ale znowu przychodzi „otrzeźwienie” po spojrzeniu na cenę.

Zalety:

 • Świetna jakość wykonania
 • Wyposażenie i ilość wiązek zasilania komponentów
 • 12 lat gwarancji!
 • Wysoka efektywność
 • Duży i cichy wentylator
 • Możliwość pracy pół-pasywnej
 • Certyfikat 80 Plus Titanium

Wady:

 • Cena!

Zasilacz otrzymuje wyróżnienie Techlipton.pl!

By | 2017-04-15T01:18:12+00:00 Kwiecień 5th, 2017|Artykuły i felietony, Sprzęt, Testy|1 Comment

One Comment

 1. Zdzicho 14 kwietnia 2017 at 09:47

  „znamionowej mocy 400v 560uF” – Te parametry to nie moc, poprawcie

Leave A Comment