Choć od premiery SteelSeries Rival minęło już kilka ładnych miesięcy, to nadal cieszy się ona dużą popularnością. Mysz ta jest dedykowana dla praworęcznych zapalonych graczy, choć i w codziennym użytkowaniu sprawdzi się bez zająknięcia. Jej bazą jest sensor Pixart z czułością do 6500 DPI, a dostępne oprogramowanie sprawia, że każdy będzie mógł spersonalizować ten wskaźnik pod własne predyspozycje.

[su_heading size=”20″]Specyfikacja[/su_heading]

 • sensor: Pixart PMW3310DH
 • zakresy dpi: od 50 do 6500 (przeskok co 50)
 • polling rate: 125/250/500/1000Hz
 • połączenie poprzez port USB
 • rozbudowane sterowniki
 • gumowy kabel o długości 2m
 • podświetlany scroll i logo
 • wymiar: 131×55-72×40, waga 102g

[su_heading size=”20″]Eksploatacja[/su_heading]

Od pierwszych chwil poczułem, że produkt został wykonany z dbałością o szczegóły. Mysz sprawia wrażenie masywnej i topornej, lecz gdy wykonałem pierwsze ruchy po biurku pozytywnie się zaskoczyłem. Teflonowe ślizgacze doskonale spisują się na każdej powierzchni, nie potrzeba dużej siły, aby wykonać ruch tym urządzeniem. Pokaźne gabaryty Rival zapewniają pewny chwyt osobie, która nie zawiedzie się na niej w kryzysowej sytuacji, gdzie będzie potrzebować ona precyzyjnego ruchu. Góra obudowy jest przyjemna w dotyku, ale boki, które są wykonane z chropowatego plastiku już niekoniecznie. Dzięki podświetlanemu logu oraz scrollu rozgrywka staje się przyjemniejsza. Sam scroll działa dobrze. Do pełnego obrotu potrzeba wykonania 24 „schodków” i każdy z nich jest wyczuwalny. Na dodatek nie emituje on żadnego, nieprzyjemnego odgłosu.  Na dwóch górnych przyciskach dość szybko odznaczą się znaki eksploatacji urządzenia. Mysz ta, dzięki swojej nieregularnej bryle, sprawdzi się doskonale w większości typów chwytu.  Przyciski na boku umieszczoną są w dobrym miejscu, co zapewnia intuicyjne poruszanie się w te miejsce kciuka. Mówią, że nie sprzęt, lecz technika czyni z Ciebie zawodnika, ale nie w tym przypadku. Po zmianie z bezprzewodowej myszy, gra w FPS zmienia się diametralnie, nie ma odczuwalnego opóźnienia, więc statystyki po kilkunastu minutach potrafiły wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent
1

3

[su_heading size=”20″]Oprogramowanie[/su_heading]

Gryzoń jest obsługiwany przez oprogramowanie SteelSeries Engine 3 zamieszczone na stronie producenta, w którym to można zaprogramować wiele rzeczy – począwszy od sześciu dostępnych przycisków, przez iluminację kolorów po programowanie makro. Aplikacja ta oferuje także ustawienie dwóch czułości, które można zmieniać bezpośrednio przyciskiem na myszy, przyspieszenia oraz kąta przyciągania. Dodatkowo producent oferuje założenie konta, na którym będą przechowywane ulubione ustawienia użytkownika myszy, więc podłączając się do dowolnego komputera wystarczy się zalogować, aby z nich skorzystać.

Steelseries Engine 3

[su_heading size=”20″]Podświetlenie[/su_heading]

Podświetlenia logo oraz scrolla, w kolorach RGB oferuje zaprogramowanie, w zależności od włączonego tytułu, każdej gry z osobna np. w CS GO podświetlenie rolki będzie sygnalizowało ilość zdrowia, a logo ilości amunicji. Oczywiście jest wiele różnych konfiguracji dostępnych. O ile programowanie podświetlenia kółka można zrozumieć, to podświetlenie loga tak naprawdę staje się bezużyteczne, ponieważ zasłaniane jest ono ręką gracza.

2

[su_heading size=”20″]Podsumowanie[/su_heading]

Obecnie mysz ta do kupienia jest za 220 złotych. Za swój egzemplarz właśnie tyle zapłaciłem, ale dostałem mały gratis, mianowicie podkładkę o wymiarach 24,5cm x 21,5cm (szerokość x długość). Producent gwarantuje wytrzymałość myszy na 30 milionów kliknięć, więc powinna starczyć na kilka lat. Doskonały chwyt, dobrej jakości ślizgi, znikomy czas reakcji na pewno pozwoli polepszyć statystyki nabywcom.

Zalety:

 • przyjemna w dotyku
 • małe opory stawiane przez ślizgacze
 • bogate możliwości oprogramowania

Wady:

 • brak oplotu kabla
 • dość szybko pojawiają się znaki eksploatacji na topie
 • tylko dwa ustawienia dpi zmieniane przyciskiem