TLC vs MLC vs PCI-E MLC – który z dysków wybrać?

/TLC vs MLC vs PCI-E MLC – który z dysków wybrać?

SSD, czyli Solid State Drive to coraz częściej spotykany komponent komputera u tzw. Kowalskiego. Czy warto w niego inwestować? W dużym stopniu odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule Bartka Szwedkowicza „Czy warto wymienić dysk HDD na SSD? Test Kingston UV400 480 GB„. Jeśli macie już ogląd sytuacji – przedstawimy wyniki kolejnych trzech produktów, dwóch od firmy Plextor, oraz jednego od marki Crucial. To bezpośrednie porównanie SSD na interfejsie SATA III i kościach TLC oraz MLC z propozycją teoretycznie szybszą, która wykorzystuje w swoim działaniu interfejs PCI-Express. Który z dysków uzyska najlepsze wyniki? Jak wygląda ich opłacalność? O tym dowiecie się z naszego testu.

SilentiumPCFera 3

Cabana

Cabana (2)

Cabana (1)

[nextpage title=”Plextor m6e Black 256GB”]Plextor M6e Black 256GB to najmocniejsza konstrukcja z naszego dzisiejszego zestawienia. Dysk oparty jest o kości pamięci MLC od Toshiby oraz kontroler Marvell 88SS9183. SSD Plextora charakteryzuje się przepustowością na poziomie : 770MB/s odczyt / 580MB/s zapis, dzięki temu, że nie ogranicza nas interfejs SATA III możemy pokonać barierę 6 GB/s. Cena dysku na dzień dzisiejszy plasuje się w okolicach 550 złotych, a producent udziela na dysk pięcioletniej gwarancji, która nie posiada limitu zapisu danych.

1 (2)

1 (9)-HDR(1)[nextpage title=”Crucial BX100 250GB „]Crucial BX100 250GB, to świetny następca udanej serii MX100. Konstrukcja ta jak poprzednik zawiera kości MLC. Dysk ten charakteryzuje się nieco mniejszy zapisem niż dzisiejsi konkurenci, bo tylko : 375MB/s, ale przy cenie 350 złotych pozostaje bardzo dobrym wyborem i pewną konstrukcją, wciąż cieszącą się wysoką popularnością.

1 (5)

1 (6)

[nextpage title=”Plextor M7V 256GB”]

Trzecim dyskiem biorącym udział w naszym teście, tym razem opartym o kości TLC jest Plextor M7V o pojemności 256GB. Dzięki świetnej cenie, w granicach 300 złotych jest jednym z lepszych wyborów w kategorii: cena/wydajność. To nowa konstrukcja od Plextora, charakteryzującą się bezkompromisową wydajnością  i jak zapewnia producent czasem pracy dochodzącym do ponad 1,5 miliona godzin!

1 (7)

1 (8)

1 (13)

[nextpage title=”Założenia testu”]

Celem naszego testu było porównanie nośników ze średniej półki cenowej z flagowym, nieco odbiegającym od normy Pletorem na interfejsie PCI-Express. W naszym zestawieniu zabrakło Samsunga 950 na kontrolerze NVMe, który miał być znacząca odskocznią od reszty dysków i z pewnością konstrukcją, która pod względem prędkości znacząco zdeklasowałaby pozostałych rywali. Ale może i na ten dysk niebawem przyjdzie pora i doczekamy się ostatecznego zamknięcia zestawienia porównawczego.

Podsumowując, porównujemy dziś trzy dyski:

 • W teorii najszybszego Plextor M6e Black na interfejsie PCI-Express i kościach MLC,
 • Starszą konstrukcję Cruciala również na kościach MLC,
 • Najnowsze dziecko od Plextora M7V na kościach TLC

Czy różnica w dyskach na interfejsie SATA III a PCI Express będzie zauważalna w codziennej pracy i normalnym użytkowania komputera? Czy warto dopłacić prawie dwukrotność ceny do Plextora na PCI-Express? Zapraszam do testów.

outline

 

[nextpage title=”Testy syntetyczne”]

 

 

[nextpage title=”Testy praktyczne”]

Zaczynamy od zastosowań typowo użytkowychpakowanieMKV

kopiowanieMKV

Adobe

By przejść do rozrywkowych

Dirt3

Metro


W3

 

gta_v

[nextpage title=”Podsumowanie”]

SilentiumPC

Najsłabszym nośnikiem w całym naszym zestawieniu okazał się Plextor M7V. W każdej z przeprowadzonej przez nas operacji był on gorszy od pozostałych dwóch konstrukcji na pamięciach MLC. To pokazuje, że tańsze rozwiązania w postaci nośników z Triple Level Cell, choć wyróżniają się świetnym stosunkiem ceny do pojemności, to momentami znacząco odbiegają wydajnością od powszechnie stosowanych nośników z dwustanowymi pamięciami NAND flash. Crucial spisał się w tych zadaniach zdecydowanie lepiej. Natomiast jeśli chodzi o Plextora na interfejsie PCI-Express, to spodziewaliśmy się znacznie większych różnic w użytkowaniu dysku w codziennych zadaniach. W testach widać różnicę, jednak w codziennej pracy, nie jesteśmy pewni czy warto dopłacać prawie dwukrotność ceny w porównaniu do standardowych nośników SSD. Kilkusekundowe przyspieszenie niektórych operacji niekoniecznie przyda się każdemu, jednak te osoby, które wykonują zaawansowane prace na komputerze – w szczególności wszelakiej maści obróbkę audiowizualną z pewnością docenią ową konstrukcję Plextora.

Tak, czy owak – którego byście nie wybrali dysku, przy przesiadce z HDD – różnica będzie kolosalna, komfort pracy wzrasta niewyobrażalnie.

Autor tekstu: Wiktor Woźniak

By | 2016-07-14T17:45:37+00:00 Lipiec 13th, 2016|Artykuły i felietony, Sprzęt, Testy|2 komentarze

2 komentarze

 1. Ricky 15 lipca 2016 at 14:48

  To prawda ,że SanDisk Plus jest jest na TLC teraz? Bo niedawno kupiłem i nie wiem jak to sprawdzić. Przed zakupem czytałem na jego temat i miał być na MLC ,a niedawno coś czytałem i piszą ,że teraz na TLC :/

  • Wiktor Woźniak 16 lipca 2016 at 15:48

   Dokładnie tak. Sprzedawane wersje i testy na początku wskazywały na MLC. Teraz Sandisk coś nabroił i nawet programy nie pokazują jaki to rodzaj kości, więc dokładnie nie wiadomo. Sprawdź programem SSD-Z. Pozdrawiam

Leave A Comment