Jeszcze przed nadejściem okresu Świątecznego, na kanale moreleTV pojawił się film z prezentacją wybranych przeze mnie pięciu kart graficznych z segmentu cenowego od 500 do 3000 złotych. W wolnej chwili obiecałem sobie, że zestawienie w tym samym wymiarze trafi na wortal techlipton.pl. No i oto ono!

Macie prawo nie zgodzić się z moim wyborem, w końcu każdy może kierować się własnymi pobudkami przy wyborze karty graficznej. Jeden z typów użytkowników w większym zakresie będzie spoglądał na wydajność karty graficznej, a niżeli na jej kulturę pracy, czy nawet markę ją produkującą. Inna persona tak dobierze kartę, by pracowała ona dobrze tylko w takim zakresie, w jakim ona jej potrzebuje do działania. Posłużyłem się tu daleko idącymi uogólnieniem, ale myślę że Wy jako czytelnicy będzie w stanie przypisać się do jednej lub drugiej grupy bez wchodzenia w szczegóły. No dobra. Czas jednak właśnie na te „szczegóły”. Piątka kart graficznych – od niszy rynkowej po najwydajniejszą jednoukładową GPU. Czas start!


 

Gigabyte Radeon R7 360 2GB GDDR5 OC Edition

751286_2_f

 

 

 

 

 

Jak pokazał ostatnio prezentowany przeze mnie test na moreleTV  Radeon R7 360 w wersji 2GB z pamięcią GDDR5 to najwydajniejsza kart graficzna do 500 złotych. W grach takich jak Far Cry 4, Wiedźmin 3: Dziki Gon, czy Star Wars: Battlefront wyraźnie pokonuje konkurencje w postaci GeForce GTX 750. Kupując kartę graficzną z tego segmentu cenowego pozwalacie sobie na płynną grę w rozdzielczości 1080p przy średnich lub nawet wysokich ustawieniach graficznych. Jako, że jest to układ za niecałe 500 złotych, to nie kierowałem się przy jego wyborze takimi aspektami pracy GPU jak kultura pracy chłodzenia, czy pobór mocy z gniazdka sieciowego, który faktycznie w porównaniu do konkurencji nie jest najmniejszy. Tu stawia się na maksymalną wydajność, a taką zapewni karta Gigabyte z układem Bonaire Pro.

Zobacz kartę graficzną w sklepie morele.net


 


Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X 4GB GDDR5 OC

725164_4_f

 

 

 

 

 

Wiem, przeskoczyłem z karty za niecałe 500 złotych do modelu za który przyjdzie Wam zapłacić ponad 950 PLN. Zrobiłem to celowo. Segment mainstream jest usiany kartami graficznymi, które ja nazywam nieładnie „kastratami”. GTX 750 Ti, R7 370, GTX 950 i wreszcie 2-gigabajtowe modele R9 380 i GTX 960. Patrząc na każdą z tych kart z osobna wykonuję głęboki oddech i mówię: trzeba znaleźć fundusze na zakup wyższego w hierarchii układu. Oczywiście, dokładać można w nieskończoność, ale prawda jest taka że pomiędzy kolejnymi ww. kartami graficznymi występują znaczne różnice w osiągach, a cenowo? Tu stawiam znak zapytania i jednocześnie tłumaczę. GTX 970 i GTX 980. Pierwsza z kart kosztuje około 1500 złotych, druga ponad 2000. Kilkaset złotych dopłaty dla zwiększenia osiągów w grach o góra 20 procent. Znacznie więcej zyskujecie na wymianie GTX 750 Ti na GTX 950, a są to karty które dzieli zaledwie 170 złotych! Doskonale zdaję sobie sprawę, że mówimy tu o różnych budżetach cenowych, o innych wymaganiach samych graczy, no ale właśnie? Skoro oczekujesz karty na kilka lat, to może warto jeszcze przez chwilę poczekać z zakupem? Tematem tym szerzej się zajmę w styczniowym odcinku moreleTV, w trakcie którego zaprezentuję test kart graficznych do 1000 złotych.

Wypadałoby choć skrótowo wyjaśnić wybór GTX 960 w wersji WF2X. Jest to idealna karta graficzna dla prawdziwego majsterkowicza sprzętowego. Wydajna, nieograniczająca ilością VRAM z bardzo dużym potencjałem w OC, z świetnie prezentującym się backplate i sporym potencjałem w podkręcaniu. Zapomniałbym o znakomitym systemie chłodzenia – cichym i zabójczo wydajnym WindForce 2X. Dlaczego nie R9 380? O tym dowiecie się oglądając film.

Zobacz kartę graficzną w sklepie morele.net

Zobacz test karty graficznej na portalu techlipton.pl


 

Sapphire Radeon R9 390 Nitro 8GB GDDR5

775349_2_f

 

 

 

 

Co my tam mamy po GTX 960? R9 380 w ciekawszej wersji od Sapphire za 1050 złotych, R9 380X za nieco ponad 1100 zł no i to byłoby na tyle. Nadal wierni fani zielonych czekają na pojawienie się modelu GTX 960 Ti, który mógłby wpisać się w segment cenowy od 1000 do 1500 złotych. Podejrzewam, że taka karta na rynku już się nie pojawi, a zestawienie które teraz prezentuję powinno być aktualne do momentu premiery kart z układami Pascal. Na kanale moreleTV wielokrotnie wypowiadałem się na temat modelu Sapphire R9 390 Nitro. Bez wątpienia jest to najlepsza niereferencyjna 390-tka dostępna na rynku. Układ Hawaii montowany w tych kartach nie należy bowiem od najchłodniejszym, w związku z tym takie firmy jak MSI, Sapphire czy Gigabyte muszą bardzo postarać się przy projektowaniu budowy coolera. Sapphire udało się to, czego inni nie byli w stanie zapewnić R9 390 – kultury pracy na przyzwoitym poziomie.

Zobacz kartę graficzną w sklepie morele.net

Uwaga! Karta ta stanowi najbliższą konkurencje dla GeForce GTX 970. Dla wielu osób wybór Radeona R9 390 wcale nie musi być tzw. złotym środkiem. Grając w gry spod znaku GameWorks układ GM204 może prezentować wyższą wydajność.


 

Inno3D GeForce GTX 980 HerculeZ X3 OC 4GB GDDR5

690034_3_f

 

 

 

 

Wiem, wiem. Zakup GTX 980 jest mało opłacalny. Polecając tę kartę czuję się jak prześladowany. Słyszę za sobą głosy: stosunek cena/wydajność, stosunek cena/wydajność, stosunek cena/wydajność. Co jednak zrobić, w obliczu takiej, a nie innej sytuacji na rynku? Od 1600 do 2200 złotych nie ma na rynku karty, która mogłaby zostać przeze mnie polecona. Rywal dla GTX 980? Jest Fury, ale AMD każe sobie za nią płacić ponad 2500 złotych. To chore, to też ja i Wy wiecie. Chcąc nie chcąc, dla zwiększenia wrażeń wizualnych przesiadka za Radeona R9 390 lub GTX 970 na GTX 980 kosztować Was będzie jakieś 650 złotych. Zyskacie co prawda te legendarne 15-20 procent do wydajności, ale czy naprawdę tego oczekiwaliście? Przynajmniej nieco milsze słowa można skierować w kierunku polecanego modelu GTX 980. HerculeZ to karta graficzna firmy Inno3D wyróżniająca się rozbudowanym układem chłodzenia i przyzwoitą jak na 980-tkę ceną. Jej wadą jest ograniczony do zaledwie dwóch lat okres gwarancyjny.

Zobacz kartę graficzną w sklepie morele.net


 

EVGA GeForce GTX 980 Ti  SC ACX 2.0+

779598_6_f

 

 

 

 

Chcesz mieć najwydajniejszą jednoukładową kartę graficzną na rynku? Nie pozostaje Ci innego jak wydać na nią 3 tys. złotych. Taka jest właśnie cena najwyższej wydajności w grach komputerowych. Polecany przeze mnie model EVGA SuperClocked z chłodzeniem ACX 2.0+ dostępny jest w kwocie 3049 złotych. To karta z udanym układem chłodzeniem, potrafiącym utrzymać rdzeń GM200 w ryzach, z dobrym wyposażeniem w akcesoria i świetnym supportem producenta. Nie jest to najlepszy model 980 Ti dostępny na rynku, ale biorąc pod uwagę ceny innych – w tej chwili warto go polecić.

Zobacz kartę graficzną w sklepie morele.net