TSMC planuje 5nm i 3nm procesy litograficzne

Tajwański koncern ogłosił budowę nowej fabryki, inwestycja ma opiewać na 15,7mld dolarów.

TSMC jest jednym z największych producentów półprzewodników na świecie kontrolując 55% światowego rynku, zaopatruje m.in. takich gigantów jak Qualcomm, Nvidia czy Apple.

W sierpniu pojawiły się informacje, że koncern zajmie się produkcją procesorów do przyszłorocznych iPhone’ów. Chipy o nazwie A11 mają wykorzystywać 10nm proces technologiczny. Jak widać Tajwańczycy mają dużo bardziej dalekosiężne plany. Niestety zanim ujrzymy produkty oparte o 5nm i 3nm proces technologiczny minie jeszcze sporo czasu. Dzień przed ogłoszeniem 15,7mld inwestycji, tajwański minister ds. nauki i technologii Yang Hung-duen podzielił się tą informacją z lokalnymi mediami. Ministerstwo odpowiadało także za pomoc w wyborze miejsca, w którym zostanie wybudowana nowa fabryka. Produkcja układów rozpocznie się nie wcześniej niż w 2022 roku.

Pomiędzy 10nm i 5nm procesami spodziewana jest 7nm litografia, która wedle informacji TSMC ze stycznia miałaby ruszyć już w 2017. Warto mieć jednak na uwadze, że opóźnienia w tym biznesie nie są rzadkością.

źródło: TechPowerUp

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij