Wyciek informacji o procesorach ZEN! Znowu 8 rdzeni?

/Wyciek informacji o procesorach ZEN! Znowu 8 rdzeni?

AMD na rynku procesorów jest od wielu lat daleko w tyle za Intelem. Jednak z nadchodzącą architekturą o nazwie ZEN przewaga firmy z Santa Clara ma znacząco zmaleć. Czy inżynierom z AMD udało się stworzyć równie wydajne chipy?

Wyciek dotyczył dwóch procesorów – jednostki wyposażonej w 8 rdzeni i 16 wątków, oraz drugiej w skład której wchodzą 4 rdzenie i 8 wątków. Oba procesory zostały zaprojektowane z myślą o nowej podstawce AM4, przeznaczonej głównie do procesorów tej architektury.

AMD-Zen-8-Core-4-Core-CPUs-Leaked

Oprócz informacji o liczbie rdzeni przeciek dostarczył nam również kilka innych ciekawych wiadomości o specyfikacji tych produktów;

 2D2801A2M88EA – czyli procesor 8-rdzeniowy będzie pracował z taktowaniami bazowymi 2,8 GHz, które w trybie boost będą rosnąć aż do 3,2 GHz. Poza tym TDP procesora jest na poziomie 95W to bardzo niska wartość jak na procesor o takiej liczbie rdzeni i świadczy o tym, że AMD nauczyło się jak robić energooszczędne chipy.

2D2802A2M4KE4 – słabsza jednostka ma TDP na poziomie 65W no i niestety tutaj nasze informacje się kończą…

AMD-Desktop-Socket-Roadmap-2016-2017

Co bystrzejsi czytelnicy zapewne zauważyli, że specyfikacja pierwszego CPU pokrywa się z specyfikacją chipu, którego wyniki wydajności w grze Ashes of the Singularity wyciekły niedawno, o czym pisał Colin.

Dlaczego jednak tak entuzjastycznie podchodzimy do tych procesorów? Powodów jest wiele na przykład coraz większa hegemonia Intela na rynku procesorów daje się nam – konsumentom we znaki. Nie tylko ze względu na same ceny, lecz chociażby przez to że co roku dostajemy jednostki bardzo do siebie zbliżone. Z podobną wydajnością, specyfikacją a nawet architekturą. Problem ten może lepiej obrazować porównanie już starej architektury Sandy Bridge do nowych typu Skylake. Starsze chipy nadal radzą sobie bardzo dobrze i i5-2500k jest wciąż uznawany za nieśmiertelny.

Ale ten cały wywód prowadzę z innego powodu. Mianowicie AMD chwali się że znacząco zwiększyło współczynnik IPC względem poprzednich generacji procesorów. Czym jest IPC? Wydajność w stosunku do taktowań, czyli najprościej rzecz ujmując Zen z 3,2 GHz jest o wiele wydajniejszy niż poprzednie generacje z tym samym taktowaniem. (oczywiście w przypadku takiej samej ilości rdzeni/wątków)

AMD-Zen-Performance-Double-FX-83501

Czy jest na co czekać? Jeśli jesteś w posiadaniu procesora i5 czy i7 od Intela to raczej nie. Jednak jeśli posiadasz w danej chwili procesor AMD lub bardziej budżetowe rozwiązanie Intela to uważam, że jest!

 

Źródło: wccftech.com

By | 2016-08-18T11:50:15+00:00 Sierpień 18th, 2016|Newsy, Sprzęt|0 Comments

Leave A Comment