Nie jest tajemnicą, że używane przez producentów kart graficznych pasty termoprzewodzące nie są zbyt wysokiej jakości, na dodatek sposób ich nałożenia bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Część osób od samodzielnej zmiany – powstrzymuje polityka gwarancyjna, o której więcej napisałem w publikacji:  „Karty graficzne – podejście do reklamacji u poszczególnych producentów


Postanowiłem sprawdzić jak wymiana pasty termoprzewodzącej zadziała w moim przypadku (karta to Geforce GTX 980 Strix). Zdecydowałem się na ten manewr, ze względu na to, że osiągane temperatury były wysokie. Moja obudowa nie do końca sprzyja niereferencyjnym konstrukcjom kart graficznych  (ze względu na brak wlotu/wylotu powietrza na górze).

komp
[su_heading size=”20″]”Pacjent” przed operacją[/su_heading]

Asus stosuje plomby (widoczna na pierwszym zdjęciu poniżej) i to by jej nie naruszyć – wymaga naprawdę dużo wysiłku . Teoretycznie zmiana pasty w kartach tej firmy nie powoduje utraty gwarancji, w praktyce – wolałbym tego nie sprawdzać.

860461b13bbef42b

By zdjąć chłodzenie wystarczy odkręcić cztery śrubki (w innych kartach może być to bardziej skomplikowane). Poniżej widać mocno rozmazaną, przeciętną pastę, na brzegach lekko suchą.

SAM_0455

SAM_0454

Nie rozłączałem wentylatora, gdyż nie było to konieczne (nie zawsze tak się jednak uda).

SAM_0446

Do wyczyszczenia użyłem zwykłych ręczników papierowych, a następnie kolejnych kawałków, z dodatkiem alkoholu izopropylowego (IPA).
Pasta którą zastosowałem, to Thermal Grizzly Kryonaut, która w wielu testach przoduje wśród konwencjonalnych rozwiązań (wyprzedzając np. Gelida GC Extreme).

Thermal-Grizzly_DE_1000x1000

 

[su_heading size=”20″]Wyniki[/su_heading]

Moje wyniki, temperatura w pokoju to 21 stopni podczas obydwu pomiarów:

abc


2

A teraz  rezultaty uzyskane na kartach Asus 980 Strix i 980 Matrix, wg. portalu ComputerBase.de

computerbase

Jak widać, temperatury osiągane u mnie są wyższe i obroty również, ale:

  • test odbywał się w zamkniętej obudowie, a nie na tzw. „benchtable” (otwarta platforma)
  • inne oprogramowanie, u mnie Dirt Rally i NBA 2K16 vs Tomb Raider i Battlefield 4

Przykładowy screen  z gry używanej przeze mnie (czyli Dirt Rally). Wybór taki a nie inny, ze względu na obciążenie GPU, na poziomie na ogół 99 (nawet w menu!), czasami 95%, czego nie doświadczyłem w Furmarku.

abc

[su_heading size=”20″]Konkluzja – czy warto?[/su_heading]

Ten medal jak każdy inny – ma 2 strony.
Wzrost wydajności układu chłodzącego może być mniejszy niż w moim przypadku, lub zerowy (ale to raczej rzadkie zjawisko).
Z drugiej strony – w przypadku części kart – pozbawiamy się gwarancji (o ile ją jeszcze mamy). Osobiście jestem zadowolony z tej „modyfikacji”, niedużym kosztem uzyskałem dużo lepszy komfort pracy. Czy warto? Ocenę pozostawiam Wam.

[su_highlight background=”#99dbff”]Wpis opracowany na podstawie własnych testów + ComputerBase.de[/su_highlight]