Chłodzenie procesora czasami jest niedocenianym elementem komputera. Od jego doboru może w dużym stopniu zależeć poziom komfortu pracy przy komputerze. W poniższym poradniku postaramy się doradzić chłodzenia optymalne pod względem stosunku oferowanej wydajności do zapewnianej ciszy. Istotna uwaga, nie sugerujcie się suchymi danymi producenta (odnośnie głośności) ze względu na różną metodologię testową! W polecanych chłodzeniach procesorów pomożemy Ci z wyborem najlepszego z nich.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje chłodzeń powietrzem: wieżowe i horyzontalne. Najczęściej możemy je spotkać jako fabryczne chłodzenia dołączane do zestawu z procesorem (tzw. BOX) firmy Intel lub AMD.
Typ: wieża
Chłodzenia tego typu mogą być ograniczane przez szerokość obudowy, warto więc zwrócić uwagę na wymiary, zwłaszcza wysokość produktu, który nas interesuje.
Typ: horyzontalny
Przy chłodzeniach typu horyzontalnego – szerokość obudowy nie jest na ogół problemem, za to może nim być ułożenie komponentów (np. radiatorów sekcji zasilania) wokół gniazda procesora. Warto więc zobaczyć (np. Noctua udostępnia taką listę pod adresem), czy nie będzie występował konflikt.
Przyjmuje się, że chłodzenia typu „wieża” sprawują się lepiej, aczkolwiek można znaleźć od tego nieliczne odstępstwa. Z drugiej strony, chłodzenia horyzontalne posiadają tę zaletę, że powietrze, które jest wtłaczane, zostanie też wykorzystane do chłodzenia komponentów znajdujących się wokół gniazda procesora (np. sekcja zasilania).
Wracając jeszcze na chwilę do wymiarów chłodzeń – każdy ceniony producent obudów, zamieszcza niezbędne informację na stronie swojego wyrobu. Spójrzmy przykładowo na SilentiumPC Regnum RG1W.
Zanim jeszcze przejdziemy do konkretnych propozycji w różnych widełkach cenowych – dwie uwagi:
- Im większy wentylator – tym prawdopodobniej będzie albo bardziej wydajny (przy tych samych obrotach), albo cichszy (przy tej samej założonej wydajności) od mniejszego odpowiednika (sprawdza się to również przy wyborze samych wentylatorów do obudowy),
- Wybrany produkt powinien wspierać współczesne gniazda procesorów, by nie tylko samemu nie mieć problemu z instalacją, ale przy ewentualnej odsprzedaży by nie było to ograniczeniem dla potencjalnego nabywcy.
AiO (All-in-One)
Poza klasycznymi chłodzeniami powietrzem, dostępne są również chłodzenia AiO (all-in-one), czyli chłodzenia cieczą z zamkniętym obiegiem. Zyskuje ono coraz większą popularność, ze względu na wysoką kulturę pracy oraz estetyczny wygląd wokół gniazda procesora. Oprócz wyżej wymienionych rozmiarów, spotyka również chłodzenia kompaktowe o rozmiarze 120 mm, które charakteryzują się niską wydajnością oraz zestawy niezwykle duże – 420 mm, które zazwyczaj są drogie.
W większości tego typu chłodzeń trzeba liczyć się z wyższym poziomem hałasu w porównaniu do odpowiednika „powietrznego”, za to przy na ogół lepszej wydajności (choć to zależy też od procesora, czy jest lutowany itp.).
Chłodzenia