Polecane Chłodzenia Procesora

Intro

Chłodzenie procesora czasami jest niedocenianym elementem komputera. Od jego doboru może w dużym stopniu zależeć poziom komfortu pracy przy komputerze.

W poniższym poradniku postaramy się doradzić chłodzenia optymalne pod względem stosunku oferowanej wydajności do zapewnianej ciszy. Zapraszamy Was do lektury.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje chłodzeń:

  • typu wieża
    tower

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • typu horyzontalnego
    horizontal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

najczęściej jednak reprezentowane przez dołączone do procesora zestawy (tzw. BOX), tzn. do Intela

intel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

oraz AMD

amd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można przyjąć, że co do zasady tzw. wieże będą się sprawowały lepiej, aczkolwiek można znaleźć od tego wyjątki. Na pewno chłodzenia horyzontalne mają taką zaletę, że powietrze które jest nawiewane, zostanie też wykorzystane do chłodzenia komponentów znajdujących się wokół gniazda procesora (np. sekcja zasilania).

Przy pierwszego rodzaju tzw. coolerach (tower/wieża) ograniczeniem może być szerokość obudowy. Warto więc zwrócić uwagę na wymiary, zwłaszcza wysokość produktu, który nas interesuje.
Każdy znaczący producent obudów zaznacza tą informację na stronie swojego wyrobu, przykładowo przy SilentiumPC Regnum RG1W (więcej o niej w SilentiumPC Regnum RG1W Pure Black – obudowa z oknem w przystępnej cenie )  wygląda to tak:

43[1]

 

Przy chłodzeniach typu horyzontalnego – szerokość obudowy nie jest na ogół problemem, za to może nim być ułożenie komponentów (np. radiatorów sekcji zasilania) wokół gniazda procesora. Warto więc zobaczyć (np. Noctua udostępnia taką listę pod adresem), czy nie będzie konfliktu.

Zanim jeszcze przejdziemy do konkretnych propozycji w różnych widełkach cenowych – dwie uwagi :

  • im większy zastosowany wentylator – tym prawdopodobnie będzie albo bardziej wydajny (przy tych samych obrotach), albo cichszy (przy tej samej założonej wydajności) od mniejszego odpowiednika (sprawdza się to również przy wyborze samych wentylatorów do obudowy),loop_8[1]

(na zdjęciu Noiseblocker Eloop w wersji 14 i 12 cm)

  • wybrany produkt powinien wspierać współczesne sockety, by nie tylko samemu nie mieć problemu z instalacją, ale przy ewentualnej odsprzedaży by nie było to ograniczeniem ilości potencjalnych nabywców.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij