POLECANE KARTY GRAFICZNE

Karta graficzna w obecnych czasach to coś więcej niż podzespół odpowiedzialny tylko za wyświetlanie treści na ekranie monitora. W ostatnich latach stała się ona motorem napędowym dla gier komputerowych. To ona w duecie z procesorem odpowiedzialna jest za płynność trójwymiarowej grafiki pojawiającej się na wyświetlaczu. Polecane karty graficzne powstały z myślą o osobach, które stojąc przed wyborem podzespołu na lata nie wiedzą, czy ten spełni ich wymagania. My postaramy się Wam w tym pomóc!

Szukasz odpowiedniej dla siebie karty graficznej? Uważasz że polecane modele nie odpowiadają Twoim zastosowaniom? Masz wątpliwości? Zapraszamy na forum dyskusyjne do działu karty graficzne. Pomocnicy odpowiedzą na każde Twoje zapytanie.

Pamiętaj o dwóch podstawowych zasadach przy doborze karty graficznej.

  1. Karta graficzna to jeden z najbardziej zasobożernych w moc elementów zestawu komputerowego. Decydując się na modernizację PC o wydajniejszy model zawsze pamiętaj o sprawdzeniu, czy Twój zasilacz dostarcza odpowiednią moc do jego zasilenia. Radzimy unikać sytuacji, w której nową kartę graficzną zamierzacie umieszczać przy niemarkowym zasilaczu tj. zasilaczu z czarnej listy. Jeżeli nie masz pewności, czy Twój zasilacz obsłuży nową kartę graficzną – zapraszamy do działu forum dyskusyjnego.
  2. Działanie karty graficznej w komputerze wiąże się z tematyką bottleneck (wąskie gardło). Zakup drogiej, a tym samym wydajnej karty graficznej może okazać się całkowicie nieopłacalny jeśli sparujecie ją ze zbyt słabym procesorem.

Karty graficzne

Asus GeForce GT 1030 Phoenix OC 2GB GDDR5

Najwydajniejsza karta graficzna w kwocie 350 złotych. Przewidziana głównie do działań multimedialnych i biurowych. Jej udział w grach powinien ograniczać się do tytułów e-sportowych lub AAA w niższej rozdzielczości niż 1920×1080 pikseli. Model Asusa został wyposażony w dwuslotowe chłodzenie składające się z niewielkiego radiatora i aktywnie chłodzącego całość zestawu wentylatora.

Wskazane jest unikanie wersji GT 1030 z pamięcią GDDR4

Plusy:
+ bardzo niska cena zakupu
+ niski pobór mocy
+ nie potrzebuje dodatkowego zasilania
Minusy:
– wydajność w 1920×1080


Zotac GeForce GTX 1050 Mini 2GB

To z kolei najwydajniejszy model GPU do 600 złotych. MSI GeForce GTX 1050 Aero ITX podobnie, jak model Asusa z układem GP108 chłodzony jest niewielkim radiatorem i pojedynczym wentylatorem. Wydarzenia ostatnich tygodni spowodowały, że jego opłacalność stoi pod znakiem zapytania. Sprawcą zamieszania są Radeony na układzie Polaris, w tym ten najbliższy GTX 1050, czyli RX 570. Znacznie szybszy, oferujący dostęp do większej pamięci VRAM, a kosztujący zaledwie 100 złotych więcej od modelu z układem Nvidia.

Plusy:
+ niska cena zakupu (jak na GTX 1050)
+ nie potrzebuje dodatkowego zasilania
+ atrakcyjna wydajność w 1920×1080
+ niski pobór mocy
Minusy:
– przeciętna kultura pracy
– mizerna opłacalność


Dla osób lubujących się w ciszy polecamy model Gigabyte GTX 1050 OC 2GB


Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB GDDR5

Czy nie jest to piękne? 649 złotych za 4GB wersję RX 570. No i wcale nie taką najgorszą. To Gigabyte z serii AORUS oferujący dla układu Polaris całkiem przyzwoity układ chłodzenia, backplate, a nawet ledy. Nie jest to najcichsza wersja RX 570, według wielu testów dostępnych w sieci wentylatory karty w trakcie obciążenia mogą rozkręcić się do 2000 obr./min. W takim wypadku zawsze polecam wykonanie undervoltingu, w pełni bezpiecznego dla karty, a potrafiącego zdziałać cuda w kwestii poboru mocy i właśnie kultury pracy Polarisów. RX 570 w wariancie 4GB pozbawia sensu zakupu GTX 1050 Ti.

Plusy:
+ świetna opłacalność
+ atrakcyjna wydajność w 1920×1080
+ przyzwoita kultura pracy
+ ma ledy 😉
Minusy:
– mogłaby być odrobinę cichsza


Gigabyte Radeon RX 580 Gaming 4GB GDDR5

Ależ to jest dobre! 719 złotych za 4GB wersję RX 580. W tej cenie karta pozbawiona jest jakiejkolwiek konkurencji. Naturalnie odrzucam w roku 2019 myśli o zakupie 3GB edycji GTX 1060, która to wydaje się być największą rywalką RX 580 4GB. RX 580 w zależności od testowanego tytułu powinien być szybszy od RX 570 o blisko 10%. Edycja Gaming nie zaskakuje jakością wykonania, powiedzmy to sobie otwarcie – to standard dla tanich Polarisów.

Plusy:
+ promocyjna cena zakupu
+ wysoka wydajność w swoim segmencie cenowym
+ fabryczne OC
Minusy:
– nie liczcie na wysoką kulturę pracy systemu chłodzenia
– brak undervoltingu może skutkować spadkiem zegarów rdzenia


Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6GB GDDR5

Czy GTX 1660 to bezpośredni następca GTX 1060? O to możemy się oczywiście spierać, pewne jest natomiast jedno – to karta, która w cenie 1100 złotych wyparła z rynku Pascala GP106. Na uwagę zasługują jej osiągi, dużo lepsze od 1060-tki, na domiar tego pozwalające rywalizować jej z RX 590, przecież nie tak dawno debiutującym na rynku. 1660 w dodatku ma asa w rękawie. To potencjał podkręcania pamięci GDDR5. Overclocking dwóch najważniejszych komponentów karty graficznej (GPU+MEM) podnosi jej wydajność nawet o 15%! zbliżając ją osiągami do fabrycznie podkręconych modeli GTX 1660 Ti. To się nazywa ukryta moc!

Plusy:
+ efektywność energetyczna
+ stosunek cena/wydajność
+ spore możliwości OC
+ fabryczne OC
+ kompaktowe rozmiary
Minusy:
– tylko poprawna kultura pracy
– backplate z tworzywa


MSI GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS OC 6GB GDDR5

GTX 1660 Ti zadebiutował na rynku niedługo po prezentacji RTX 2060 wypełniając lukę między jeszcze popularnym GTX 1060, a najtańszym układem dysponującym jednostkami RT i tensor. Ti wydajnościowo dorównuje GTX 1070, ale jej wycena nie jest tak atrakcyjna jak wszyscy mogliby się tego spodziewać. Strata do RTX 2060 sięga kilkunastu procent, a jeśli do tego dołożymy brak takich „ficzerów” jak właśnie jednostki dedykowane obliczeniom FP16 czy ray tracingowi to możemy zadawać słuszne pytanie o opłacalność tej karty. Tak czy inaczej, jeśli przygotowałeś na zakup GPU dokładnie 1300 złotych to jedynym sensownym wyborem w tej kwocie jest właśnie GTX 1660 Ti.

Plusy:
+ wydajność w 1920×1080
+ kompaktowe rozmiary
+ niski pobór mocy
Minusy:
– opłacalność na tle RTX 2060 i podkręconego GTX 1660
– brak jednostek RT i tensor
– kultura pracy układu chłodzenia


Gainward GeForce RTX 2060 Phoenix GS 6GB GDDR6

Bez żadnych wątpliwości mogę stwierdzić, że to jak dotąd najlepszy debiutant GPU w 2019 roku. Najtańszy model z jednostkami RT i tensor, prezentujący wydajność GTX 1080 w dużo niższej cenie zakupu. W prezentowanej wersji Gainward GS zaskakuje fabrycznym przyspieszeniem i niskimi temperaturami. Do pełni szczęścia zabrakło lepszej kultury pracy.

Plusy:
+ wydajny układ chłodzenia
+ świetna opłacalność
+ LED na profilu karty
+ wysoki fabryczne overclocking
Minusy:
– głośny system chłodzenia
– cena mogłaby być odrobinę niższa


Dla osób lubujących się w ciszy polecamy model MSI RTX 2060 Gaming Z 6GB GDDR6


MSI GeForce RTX 2070 Armor 8GB GDDR6

guzikceneo

Nowość rynkowa. Karta, która przynajmniej z punktu widzenia ceny wydaje się być następcą rynkowym GeForce GTX 1080. Wyposażona w charakterystyczne dla Turinga jednostki RT i Tensor prezentuje wydajność nieznacznie wyższą od swojego poprzednika. Tym co szokuje w ofercie rynkowej RTX 2070 jest ich rozstrzał cenowy. W sugerowanej kwocie zakupu otrzymamy jedynie najuboższe wersje kart. Rodzynkiem wśród nich wydaje się być polecany Armor z przystępnym układem chłodzenia i wysokim potencjałem w podkręcaniu.

Plusy:
+ cena (jak na RTX 2070)
+ wydajne chłodzenie
+ solidna konstrukcja (w tym backplate)
Minusy:
– opłacalność na tle RTX 2060


Dla osób lubujących się w ciszy polecamy model Palit GeForce RTX 2070 JetStream 8GB GDDR6


Gainward GeForce RTX 2080 Phantom GS 8GB GDDR6

guzikceneo

Najtańszy RTX 2080 na rynku. Model Phantom GS z wyjątkowo rozbudowanym układem chłodzenia wydaje się być łakomym kąskiem dla osób szukających Turinga z segmentu premium. Nie jest to może przedstawiciel najcichszych 2080-tek, ale jaki jest sens w dopłacie ponad 500 złotych do nieco lepszego modelu? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam otwarte.

Plusy:
+ wydajne chłodzenie
+ solidna konstrukcja (w tym backplate)
+ opłacalność na tle droższych modeli
Minusy:
– głośny system chłodzenia


Dla osób lubujących się w ciszy polecamy model Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC White 8GB GDDR6